ՀԿ-ների հայտարարությունը Ընտրական օրենսգրքում քաղաքական ուժերի կողմից փոխհամաձայնեցված փոփոխությունների վերաբերյալ
2016թ. սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ կառավարության կողմից քաղաքացիական հասարակության մի խումբ ներկայացուցիչների տրամադրվել է «Հայտարարություն նոր ընտրական օրենսգրքում ընտրական գործընթացի օրինականության վերահսկման կազմակերպական-տեխնիկական մեխանիզմների սահմանման շուրջ փոխհամաձայնեցման մասին» փաստաթուղթը: Թեև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների կողմից տվյալ փաստաթղթի «նախաստորագրման» մասին տարածվող հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը (տես կից), տվյալ նախաձեռնությունը կարևորվում է, քանի որ  նախատեսում է հետևյալը.
• հրապարակել ընտրողների կողմից ստորագրված ցուցակները (բացառությամբ անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալների) ամբողջական և մատչելի տարբերակով.
• ՀՀ ընտրական օրենսգրքով վերականգնել ընտրողների կողմից ստորագրված ցուցակների բոլոր դաշտերի լրացման օրենքի պահանջը (անձը հաստատող փաստաթղթի համար, հաշվառման հասցե, ընտրողի ստորագրություն, հանձնաժողովի անդամի անհատական կնիք, այլ նշումներ).
• համացանցի միջոցով ընտրողների ստորագրած բոլոր ցուցակները հասանելի դարձնել ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) կայքում քվեարկության օրվան հաջորդող ոչ ուշ քան երկրորդ օրը, սակայն միաժամանակ քվեարկութանը մասնակցած անձանց ցուցակը դիտորդներին, վստահված անձանց և թեկնածուներին տրամադրել անմիջապես քվեարկության ավարտից հետո, որպեսզի հնարավոր լինի սկսել ստուգման աշխատանքները.
• երկարաձգել ընտրողների ստորագրված ցուցակների հիման վրա բողոքների ներկայացման ժամկետները մինչև քվեարկությունից հետո երրորդ օրը ժամը 11:00.
• երկրից բացակայող ընտրողների փոխարեն այլ անձանց ստորագրելու վերաբերյալ բողոքները ստուգել ՀՀ Կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի կողմից օգտագործվող Սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական ՍԷԿՏ-ով.
• խստացնել քրեական օրենսգրքի բոլոր այն հոդվածները, որոնք վերաբերում են ընտրակարգի դեմ հանցագործություններին` կրկնակի բարձրացնելով տուգանքը կամ որպես պատժատեսակ թողնել միայն ազատազրկումը, ինչպես նաև հիմնական պատժին ավելացնել պատժի մեկ այլ տեսակ՝ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման որևէ պաշտոն զբաղեցնելու, ինչպես նաև ընտրական հանձնաժողովի անդամ, վստահված անձ և դիտորդ լինելու իրավունքի սահմանափակում.
• ապահովել տեսախցիկների առկայությունը տեղամասերում և համացանցով դրանց միանալու հնարավորությունը` ընձեռելով քվեարկության գործընթացի առցանց հանրային վերահսկողության հնարավորություն և մի շարք այլ մեխանիզմներ:
Քաղաքացիական հասարակության բազմաթիվ ներկայացուցիչների կողմից բազմիցս և տարբեր հարթակներում բարձրաձայնվել է, որ արդար ընտրական համակարգի և ընտրական իրավունքի պաշտպանության հարցում ընտրողների կողմից ստորագրված ցուցակների հրապարակումը հայաստանյան համատեքստում չունի այլընտրանք և որ միմիայն այդ միջոցով է հնարավոր խափանել Հայաստանում տարիներ շարունակ կիրառվող ընտրակեղծարարության այդ սխեման:
Արժևորելով ընտրողների ստորագրած ցուցակների հրապարակման, ընտրական տեղամասերը տեսախցիկներով կահավորումը և քվեարկության ու ձայների հաշվարկի փուլերի տեսաձայնագրումը և համացանցով հեռարձակումը, ինչպես նաև վերը նշված մյուս կարևոր հարցերի վերաբերյալ օրենսդրական փոփոխություններ կատարելու քաղաքական կամքը, այդուհանդերձ, շեշտում ենք, որ նախ՝  դա որևէ կերպ չի նշանակում հավանություն 2016թ. մայիսին ընդունված ՀՀ ընտրական օրենսգրքին, երկրորդ՝ օրենսդրական փոփոխություններից հետո, անհրաժեշտ է քաղաքական կամք նաև դրանք գործնականում կյանքի կոչելու ուղղությամբ:
Ինչպես նշվել է ս.թ. սեպտեմբերի 9-ին քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հայտարարության մեջ, ցուցակների հրապարակումը անհրաժեշտ, սակայն ոչ բավարար պայման է երաշխավորելու, որ ընտրությունները կանցնեն ազատ և արդար ընտրության իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան: ՀՀ ընտրական օրենսգրքում լրջագույն խնդիրներ են շարունակում մնալ բաց համամասնական ընտրական համակարգը, մասնավորապես` տարածքային ցուցակները, խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլը, քաղաքական կոալիցիաների ձևավորման սահմանափակումները, դիտորդական առաքելությունների ու ԶԼՄ-ների իրավունքների սահմանափակումները և նրանց գործունեությունը խոչընդոտող լրացուցիչ մեխանիզմները, որոնք էապես վտանգում են ազատ ու արդար ընտրությունների անցկացումը և ժողովրդի ազատ կամարտահայտման միջոցով իշխանության ձևավորումը Հայաստանում, վնասում են ընտրական գործընթացների նկատմամբ հանրային վերահսկողությանը, ինչպես նաև՝ չեն նպաստում ընտրական ինստիտուտի ու գործընթացների նկատմամբ հասարակության վստահության ու հավատի հաստատմանը:
Հաշվի առնելով սույն հայտարարության հիմքում ընկած երկխոսության որոշակի գործընթացը,  ակնկալում  ենք որ իշխանությունը կշարունակի ընտրական օրենսդրության և համակարգի բարելավման ուղղությամբ աշխատանքը և քաղաքական կամք կդրսևորի առ այն, որ Ազգային ժողովի աշնանային նստաշրջանում ընտրական օրենսգրքի համաձայնեցված փոփոխությունների հետ միասին վերացվեն նաև հանրային վերահսկողության սահմանափակումները` վերականգնելով դիտորդների և ԶԼՄ-ների իրավունքները առնվազն նախորդ` 2011թ.  ընտրական օրենսգրքի մակարդակով, սահմանելով դիտորդների բացահայտումների պաշտոնական արձանագրման ընթացակարգ և դիտորդական կազմակերպություններին ընձեռելով հնարավորություն` բողոքարկելու օբյեկտիվ ընտրական իրավունքի խախտումները: Սրանք են այն նվազագույն քայլերը, որոնք ի զորու են ձևավորել Հայաստանի Հանրապետությունում ազատ և արդար ընտրությունների նկատմամբ հանրային վստահության հիմքեր:
Որպես քաղաքական կամքի և ժողովրդի հետ կայուն երկխոսության դրսևորում՝ մասնավորապես վերը ներկայացված նախադրյալների և երաշխիքների ապահովման, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ընտրական համակարգի նոր էջ բացելու նպատակով առաջարկում ենք իշխանական և ոչ իշխանական կուսակցություններին 2017 թվականի Ազգային ժողովի ընտրություններին ընդառաջ քաղաքական համաձայնության գալ ԿԸՀ-ում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ ընդգրկելու հարցի վերաբերյալ` որպես նոր ձևավորվող կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի իրական անկախությանը հասնելուն միտված քայլ։

Armenia NGOs Not Fully Satisfied with Electoral Process Reforms
The undersigned NGOs have issued the following statement regarding reforms to the electoral process in Armenia.
On September 9, 2016, the Government of Armenia provided a group of civil society representatives a document called “Statement on mutual agreement on defining organizational and technical mechanisms for oversight over the lawfulness of the electoral process in the new Electoral Code.” Though the announcements on the “pre-signing” of that document by civil society representatives do not correspond to reality (see attached), the initiative is substantial as it provides the following measures:
publishing signed voter lists (with an exception of identification document data) in complete and accessible version;
restoring by the Electoral Code the law requirement stipulating completion of all fields of signed voter lists (number of identification document, registration address, voter’s signature, commission member’s individual seal, and other notes);
making all the signed voter lists accessible via internet by posting them on the website of the Central Electoral Commission (CEC) no later than the second day following the voting day, meanwhile providing the list of actual voters to the observers, proxies and candidates immediately after voting for them to be able to begin the verification;
extending the time frame for submission of complaints based on the signed voter lists up to 11:00 o’clock of the third day after the voting day;
checking the complaints of voting on someone’s behalf for the people who are absent from the country with the electronic border management information system (BMIS) used by border guard troops under the National Security Service of Armenia adjunct to Government;
making all those articles that refer to crimes against electoral system stipulated by Criminal Code stricter by doubling the fines or leaving imprisonment as the only punitive measure, as well as by adding other punishment to the main punitive measure - restriction on holding any office for state or local government, as well as restriction on right to be member of electoral commission, proxy and observer;
ensuring availability of video cameras in election precincts and ability to join them through the Internet, enabling online public oversight and a number of other mechanisms of the voting process.
It was voiced by numerous representatives of civil society a myriad times and in various platforms that publishing signed voter lists has no alternative in the Armenian context in ensuring a fair electoral system and protecting electoral rights, and that it is the only way to break the scheme of electoral fraud, practiced in Armenia for years.
Appreciating the political will to publish the signed voter lists, installing video cameras in polling stations and ensuring video recording and live broadcasts of the stages of voting and ballot counting through the Internet as well as to make legislative amendments regarding the above-mentioned important issues, we would like nonetheless to emphasize that, first, it in no way implies that we approve the Electoral Code of Armenia, adopted in May 2016, and, second, still political will is needed to enforce the legislative amendments.
As it was mentioned in civil society representatives’ statement of September 9, 2016, publishing the voter lists is a necessary but not sufficient condition to ensure that the elections will meet the principles of free and fair electoral right. The Electoral Code still contains serious problems, such as the open proportional electoral system, in particular district lists, second stage of parliamentary elections, restrictions on formation of political coalitions, restrictions on observation missions and mass media representatives’ rights and additional mechanisms impeding their activity, which significantly threaten the conduct of free and fair elections in Armenia and the formation of government through the expression of people’s free will, hinder public oversight over electoral processes, as well as do not promote restoring public confidence and trust in the electoral institute and processes.
In view of a certain dialogue process on which this statement is based, we expect that the authorities will continue to work for improving the electoral legislation and the electoral system and will express political will so that during National Assembly’s autumn session alongside the agreed amendments of the Electoral Code, restrictions on public oversight will be lifted by restoring the rights of observers and mass media representatives at least in the level of the former Electoral Code – adopted in 2011, by defining a procedure for official registration of the observers’ findings and enabling observation organizations to file complains for violations of objective electoral rights. These are the minimal steps that are able to form the basis for public trust in the conduct of free and fair elections in the Republic of Armenia.
As a manifestation of political will and stable dialogue with the people, in particular for the above-mentioned prerequisites and safeguards to be ensured as well as to open a new page in the electoral system of the Republic of Armenia, we suggest that the governing and non-governing political parties come to a political agreement ahead of 2017 parliamentary elections on the issue of including civil society representatives in CEC as a step to achieving the goal of CEC’s real independence.