Հայտարարություն՝ ՓՖԱ-ի գործադիր խորհրդի անդամ Կարո Եղնուկյանի ձերբակալության վերաբերյալ
Մենք՝ «Փոլիսի ֆորում Արմենիա»-ի (Policy Forum Armenia, PFA) ակադեմիական եւ գործադիր խորհուրդների ներքոստորագրյալ անդամներս, խստորեն մտահոգված ենք, որ ՓՖԱ-ի գործադիր խորհրդի անդամ, հայրենադարձ սփյուռքահայ գործիչ, մտավորական, և հինգ երեխայի հայր Կարո Եղնուկյանը 2016-ի հուլիսի 19-ից առ այսօր մնում է նախնական կալանքի տակ՝ չնայած նրան ներկայացված մեղադրանքների բնույթին եւ վատթարացող առողջությանը։
Ինչպես տեղեկանում ենք նրա փաստաբանից, քննչական մարմինը պարոն Եղնուկյանին մեղադրում է հետևյալ չորս գործողությունում ներգրավված լինելու մեջ․
1. 2016թ․ հուլիսի 18-ին, «Սասնա ծռեր» զինված խմբի անդամներից լսելով, որ ոստիկանությունը զինտեխնիկա է տեղափոխում դեպի գրավված շինություններ, այդ մասին հրապարակում է արել Ֆեյսբուքում;
2. 2016թ․ հուլիսի 19-ին ցուցարարներին քաջալերել է Ազատության հրապարակից տեղաշարժվել «Սասնա ծռերի» գրաված զորամասի մերձակա տարածք;
3. Պարոն Եղնուկյանը ապատեղեկություն է տարածել (ենթադրելով, որ «Սասնա ծռերին»՝ ոստիկանության հատկացրած սնունդը կարող է թունավորված լինել)՝ այդպիսով վարկաբեկելով ոստիկանությանը; և
4. Նա ձգտել է դրսից ռադիո հաղորդակցություն ապահովել «Սասնա ծռերի» համար։
Մեր պատկերացմամբ, այս գործողությունները ոչ մի կերպ չէին կարող քրեական համարվել, այդ թվում՝ հայաստանյան քրեական օրենսգրքով։ Նման մեղադրանքները խարխլում են Հայաստանում անձի խոսքի ազատության իրավունքը ու սերմանում վախի մթնոլորտ։ Ցավոք, այս հորինովի մեղադրանքները զուտ արդարացում են Հայաստանի իրավապահ մարմինների համար, սոսկ առիթ չարաշահելու նախնական կալանքի պրակտիկան, որը լայնորեն կիրառվում է քաղաքական բողոքը խեղդելու համար։
Վերը ասվածով մենք միանում ենք Հայկական բար ասոցիացիայի «Հայկական իրավունքների կոմիտեին»՝ դատապարտելու Երևանում ցուցարարների, այդ թվում՝ պարոն Եղնուկյանի անօրինական նախանական կալանքը։  Մեր գործընկերը, որը հայտնի քաղաքացիական ակտիվիստ է և որն այնքան ներդրում ունի Հայաստանի անկախացման գործում՝ սկսած 1980-ականների վերջից, պետք է անմիջապես ազատ արձակվի մինչև դատավարությունը, եթե վերջինս երբևէ տեղի ունենա՝ հաշվի առնելով վերոհիշյալ մեղադրանքների բնույթը։
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի երկկողմ և բազմակողմ գործընկերներին՝ բացատրել Սերժ Սարգսյանի ռեժիմին, որ քաղաքական գործիչների և այլախոհների սիստեմատիկ հալածանքները չեն կարող հանդուրժվել, և որ «քաղաքական բարեփոխումների» մասին սին հռետորաբանությունն այլևս անընդունելի է։
Մենք սատարում ենք Հայաստանի ժողովրդին ՝իրենց  առավել ներառական քաղաքական համակարգի և որակյալ կառավարման համար պայքարում, ընդդեմ զանգվածային ընտրակեղծիքների, համակարգային կոռուպցիայի և օլիգարխիայի՝ գործոններ, որ խափանել են տնտեսության աճը և թուլացրելերկրի պաշտպանությունը՝ արտաքին վտանգների առաջ։

PFA’s Statement Regarding the Arrest and Detention of Garo Yegnukian
We, the undersigned members of Academic and Executive Boards of Policy Forum Armenia (PFA), are gravely concerned that Mr. Yegnukian—a member of PFA’s Executive Board, a repatriated Diaspora activist, intellectual, and father of five—continues to be held in pre-trial detention since July 19, 2016 despite the nature of charges brought against him and deteriorating health conditions.
As we learn from his attorney, Mr. Yegnukian is being accused by the investigative body for engaging in the following four activities:
- On July 18, 2016, after hearing from the members of the armed group “Daredevils of Sassoon” that the police were moving armored vehicles toward the occupied buildings, Mr. Yegnukian publicized that fact on Facebook;
- On July 19, 2016, he encouraged the movement of protesters from Liberty Square toward the area close to the police compound occupied by the “Daredevils”;
- Mr. Yegnukian spread disinformation (suggesting that food provided to the “Daredevils” by the police might be poisoned), thus discrediting the police; and
- He aspired to provide radio communication from outside to the “Daredevils”.
It is our understanding that these activities can in no way be construed as criminal, including under the Armenian legal code. Such charges undermine the individual’s right of free speech and reinforce the atmosphere of fear and intimidation in Armenia. Sadly, these trumped-up charges are merely an excuse for Armenia’s law-enforcers to exercise the much abused right to pre-trial detention used extensively to stifle political dissent.
Having said this, we join the Armenian Bar Association’s Armenian Rights Watch Committee in condemning the unlawful pre-trial detention of peaceful protesters in Yerevan, including that of Mr. Yegnukian. Our colleague—a well-known civil activist, who contributed so much to Armenia’s independence since late-1980s—should be released from prison immediately pending trial, if one ever takes place considering the nature of the above charges.
We call upon Armenia’s bilateral and multilateral partners to impress upon the regime of Serge Sargsyan that systematic repressions of political activists and dissidents cannot be tolerated and that the empty rhetoric about “political reform” will no longer be acceptable.
We stand with the people of Armenia as they continue their struggle for a more inclusive political system and better governance, against massive election fraud, systemic corruption, and oligarchy, factors that have prevented the economy from growing and weakened its defenses against external threats.