Զարուհի Փոստանջյան. «Անվանումների փոփոխությամբ չենք կարող համակարգային փոփոխություն ենթադրել»
Աժ-ում այսօր խմբակցությունները ճեպազրույցով են հանդես գալու։ Առաջին ելույթը «Ժառանգություն» խմբակցությանն էր։
Խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը շաբաթվա որպես կարևոր իրադարձություն առանձնացրեց կառավարության կազմում փոփոխություններ կատարելու առաջարկը, մասնավորապես՝ մեկ նախարարության լուծարումը, մի քանի նախարարությունների անվանումներում որոշակի փոփոխությունների կատարումը։
Փոստանջյանն այս փոփոխությունները համակարգային չի համարում՝ նշելով, որ եթե ցանկանում ենք  երկրում իրական փոփոխություններ տեղի ունենան, պետք է համակարագային փոփոխությունների առաջարկով հանդես գանք, ոչ թե միայն անվանումների մեջ փոփոխություններ կատարենք։
«Գտնում եմ՝ միանշանակ է, որ կառավարության այս ձևաչափը պետք է հիմովին փոփոխվի։ Նաև կարելի էր նախարարությունների կեսը կրճատել, մինչդեռ դա էլ տեղի չունեցավ։ Անվանումների փոփոխությամբ չենք կարող համակարգային փոփոխություն ենթադրել»,-նշում է Զարուհի Փոստանջյանը։
ԱԺ-ում քննարկված երկրորդ կարևոր հարց նա դիտարկեց ԿԸՀ-ի անդամների ընտրությունը, իր գնահատմամբ՝ նշանակումը։ Փոստանջյանի համար այս գործընթացը հավաստել է, որ ՀՀ-ում տեղի չեն ունենում համակարգային փոփոխություններ, 25 տարիների արատավոր շրջապտույտը շարունակվում:
Խմբակցության անդամի համար կառավարության նոր կազմը իրական փոփոխությունների ակնկալիք չի ներշնչում: Փոստանջյանն ասում է, որ նույն վարքագիծը շարունակվելու է, և կառավարությունը շարունակելու է նույն գործառույթները։ Որպես փաստ մեջբերում է Հարկային օրենսգրքի նախագծի ընդունումը։
Այն դիտարկմանը, թե կառավարությունը տեխնոկրատների կառավարություն է, ըստ Փոստանջյանի, իրականությանը չի համապատասխանում, քանի որ, երբ խոսվում է տեխնոկրատների կառավարության մասին, պետք է հասկանալ՝ այդ կառավարությունը չպետք է կազմվի միայն էնտուզիազմի վրա:

Заруи Постанджян: “Изменение названий не означает осуществление системных изменений”
В Национальном Собрании сегодня проходят брифинги парламентских фракций. Первыми с журналистами встретились представители фракции “Наследие”.
Депутат Заруи Постанджян в первую очередь отметила важность предложения о внесении изменений в состав правительства, что предполагает распустить одно из министерств, внести изменения в названия некоторых других.
При этом предлагаемые изменения Постанджян не считает системными, отмечая, что для осуществления в стране реальных перемен нужно добиться системных изменений.
“Считаю, что этот формат правительства однозначно должен быть изменен. Можно было сократить половину министерств, что не сделано. Изменение названий не означает осуществление системных изменений”,- заявила Заруи Постанджян.
Обсуждавшимся в НС вторым важным вопросом депутат назвала вопрос избрания, или, как она выразилаась, назначения членов Центральной избирательной комиссии. По ее словам, этот процесс доказал, что в Армении системные изменения не происходят, и эта порочная практика сохраняется на протяжении 25 лет.
Касаясь нового состава правительства, Заруи Постанджян заявила, что он не внушает надежд на реальные перемены. В качестве подтверждения депутат фракции “Наследие” сослалась на принятие проекта нового Налогового кодекса.