Վանաձորի քաղաքապետ ընտրվեց ՀՀԿ-ի թեկնածու Մամիկոն Ասլանյանը. ո՞վ խախտեց համաձայնագիրը
Ժամը 13:00-ին Վանաձորի նիստերի դահլիւճում լրագրողների ավագանու անդամների ու կուսակցությունների ներկայացուցիչների ներկայությամբ որոշվեց սկսել համայնքի ղեկավարի թեկնածուների ձայների հաշվարկը: Որոշումը, սակայն, ի կատար ածվեց շուրջ մեկ ժամ անց: Այդ ընթացքում հանձնաժողովի անդամները փորձում էին համաձայնության գալ ընտրակարգի հետ կապված մանրամասներում, ինչպես նաև  փորձում էին դահլիճում ներկա կուսակացկաններին համոզել, որ հանդարտ մթնոլորտ ապահովելու համար դուրս գան՝ ներսում թողնելով յուրաանչյուր կուսակցությունից ընդամնեը երեքական ներկայացուցիչ:
Մինչ ներկաները բանակցում էին, հերթը հասավ նաև լրագրողների աշխատանքը կանոնակարգելուն: Որոշվեց, որ լուսաբանող լրատվամիջոցների լրագրողները կարող են քվեարկության ընթացքը լուսաբանել միայն գրանցվելուց հետո: Ավագանու անդամների քվեարկությունն սկսվեց միայն լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների գրանցվելուց և դահլիճում ներկա կուսակցությունների համակիրների թիվը նվազեցնելուց հետո:
Հանդարտ հունով ընթացող քվեարկությունն ընդմիջվեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը ներկայացնող ավագանու անդամի՝ Միհրան Քոչարյանի քվեարկության ընթացքում, ով քվերակելով, քվեախցիկից դուրս եկավ քվեաթերթիկը ծալելով: Բուռն բանավաեճ ծավալվեց կապված այն հարցի վերաբերյալ՝ վավեր է քվեարկությունը, թե՝ ոչ: Մեկ ժամից ավել տևած բուռն վեճի արդյունում որոշվեց մարել քվեաթերթիկն ու Քոչարյանին տալ նոր քվեաթերթիկ:
Քվերկության ավարտից հետո նիստերի դահլիճում էլ լրագրողների ներկայությամբ անցկացվեց համայնքի ղեկավարի թեկնածուների ձայների հաշվարկը: 14 ձայն ստացավ «Լուսավոր Հայաստանի» թեկնածու Քրիստ Մարուքյանը, 19 ձայն՝ ՀՀԿ-ի թեկնածու Մամիկոն Ասլանյանը՝ այդպիսով ստանալով Վանաձորի համայնքապետի պաշտոնը:
Թե որն էր պատճառը, որ համաձայնագիր ստորագրած երեք կուսակցությւնների՝ «Լուսավոր Հայաստանի», «Բարգավաճ Հայաստանի» ու «Հայկական վերածննդի» ավագանու 18 անդամներից առնվազն չորսն են պահել համաձայնագրով ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, կուսակցությունների ներկայացուցիչները տարբեր մեկնաբանություններ ունեի:
«Բնականաբար, սա մեզ համար շատ սպասելի արդյուն, էր և մենք պատրաստ էինք նաև այս ելքին: Մի բան կարող եմ արձանագրել. ովքեր հուշագիրը խախատել են, նրանք պարզվելու են առաջիկա քվեարկությունների ժամանակ: Չէ՞ որ մյուս բոլոր քվեարկությունները բաց են լինելու: Այս ճանապարհով ձեռք բերված հաղթանակը չի կարող որևէ դրական փոփոխության բերել Վանաձոր քաղաքում, որովհետև սա ընդդեմ մարդկանց սպասումների է, սա ընդդեմ ձևավորված քաղաքական հուշագրի է, և այս ամենն  իր հետևանքներն ունենալու է: Ես կյանում չէի ուզենա, որ այս ճանապարհով որևէ բան ընտրվեր: Ավելին ասեմ, ՀՀԿ-ի առաջադրումն արդեն իսկ ինձ համար սիգնալ էր, մեսիջ էր, որ ամեն ինչ լուծված է, որովհետև եթե դու տեսնում ես այս կողմում 18-ն են, այս կողմում՝ 15-ը, և դու առաջադրվում ես, դա նշանակում է, որ դու կոնկրետ գործողություններ ես արդեն կատարել մյուս կողմից ձայներ բերելու համար»,-իր խոսքում նշեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր Էդմոն Մարուքյանը:
Վերջինիս կարծիով, ավագանու անդամների վրա ճնշումներ են գործադրվել: «Ամենօրյա ռեժիմով ճնշումներ են եղել, դատախազությունից մարդ է եղել, էստեղ մոտեցել են մեր անդամներին, ասել՝ բաց չքվեարկեք, քրեական գործ ենք հարուցում ձեր վրա: Տեղում են հենց ճնշել մարդկանց»,-նշեց Մարուքյանը:
Մամիկոն Ասլանյանը, հարցին՝ ովքե՞ր են խախտել համաձայնագիրը, պատասխանում է. «Ես չեմ կարող ասել, անկեղծ, եթե ես գիտեմ...»:  Նկատառմանը, թե՝ ասում են՝ ճնշումներ են եղել, Ասլանյանը պատասխանում է. «Թող ասեն, ասում էին նաև, որ փող ենք բաժանել, կարուսել ենք արել, հետո, հաստատվե՞ց»:
Լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում Հեղինե Բիշարյանը անբարոյական համարեց համաձայնագրի պայմանավորվածության խախտումը՝ միաժամանակ շեշտելով, որ անհնար է իր կուսակիցները խախտած լինեն պայմանը:

Мэром Ванадзора избран кандидат РПА Мамикон Асланян. Кто нарушил меморандум?
Совет старейшин Ванадзора сегодня выбирал мэра города. Голосование началось только после того, как представители СМИ зарегистрировались, а число присутствовавших в зале сторонников партий сократилось.
Мирный ход голосования нарушил инцидент с членом совета старейшин от партии “Светлая Армения” Миграном Кочаряном. Последний начал складывать избирательный бюллетень по выходе из кабинки для голосования. Разгорелся спор, считать голосование действительным или нет. После часовых бурных дебатов было решено выдать Кочаряну новый бюллетень.
После выборов в присутствии журналистов начался подсчет голосов, полученных кандидатами в руководители общины. Представитель “Светлой Армении” Крист Марукян получил 14 голосов, представитель правящей Республиканской партии Армении Мамикон Асланян – 19. Он и стал мэром Ванадзора.
Представители партий по-разному прокомментировали тот факт, что из подписавших меморандум 18 членов совета старейшин, представляющих партии “Светлая Армения”, “Процветающая Армения” и “Армянское возрождение”, договоренность соблюли как минимум четверо. “Для нас это был ожидаемый результат, мы были готовы к такому исходу голосования. Могу лишь сказать, что во время предстоящих голосований выяснится, кто нарушил меморандум, ведь все остальные голосования будут открытыми. Достигнутая таким путем победа не может привести к положительным переменам в Ванадзоре, потому что она противоречит ожиданиям людей. Все это будет иметь свои последствия. Отмечу, что выдвижение республиканцами своего кандидата на пост мэра уже было сигналом о том, что всё решено. Ведь если с одной стороны 18 членов, а с другой – 15, но ты, тем не менее, выдвигаешь своего кандидата, значит, ты уже осуществил конкретные действия с целью получения голосов противоположной стороны”,- сказал учредитель партии “Светлая Армения” Эдмон Марукян.
По его словам, на членов совета старейшин каждый день оказывалось давление. “Приходил сотрудник прокуратуры, который подходил к нашим членам и требовал, чтобы они не голосовали открыто, угрожая в противном случае возбудить на них уголовные дела. Людей запугивали на месте”,- отметил Э.Марукян.
Мамикон Асланян на вопрос, кто нарушил меморандум, ответил: “Откровенно говоря, не могу сказать…” Когда же ему сообщили, что на людей оказывалось давление, он заявил: “Пусть говорят. Говорили же, что мы раздаем деньги, организуем “карусаель”. И что, это подтвердилось?”
Эгине Бишарян на встрече с журналистами назвала аморальным нарушение достигнутых договоренностей, подчеркнув, что ее однопартийцы однозначно не могли нарушить принятые условия.