Վարդան Արամյան. «Այսուհետ նույն ծառայությունները պետությունն է մատուցելու»
Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը, անդրադառնալով արագաչափերից, կարմիր գծերից և տեսահսկող սարքերից եկող ֆինանսական հոսքերը պետական բյուջե ուղղելու մասին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը, հիշեցնում է, որ այժմ այդ գումարների մի մասը «գնում է» ոստիկանության արտաբյուջե, որից հետո «Սեքյուրիթի Դրիմ» ՍՊԸ-ի, «Փարկինգ Սիթի Սերվիս»-ի և «Լոկատոր» ՓԲԸ-ի հետ կնքվում են պայմանագրեր, որոնք էլ իրականացնում են ողջ համակարգի սպասարկումը։
«Մենք գնալու ենք  մեր կողմից իրականացվող գործառույթների օպտիմալացման. այն բոլոր գործառույթները, որը հնարավոր է, որ մենք մեր ուժերով իրականացնենք, պետությունը իր վրա վերցնի, այդ գործառույթները մենք կփորձենք իրականացնել։ Արդյունքնում՝ կլինի նա, որ այն միջոցները, որը տրամադրվում է մասնավորին, մի մասը գնում է համակարգի պահպանմանը և բարելավմանը, դա, իհարկե, կշարունակի գնալ, որովհետև այդ համակարգը պետք է պահպանել, այն մասը, որը գնում է որպես շահույթ, դա մեզ մոտ կդիտվի որպես խնայողություն»,- նշեց նախարարը։
Արամյանի խոսքով՝ այսուհետ այդ ընկերություններին տրամադրվող գումարներն իրենք են տնօրինելու և նույն ծառայությունները պետությունն է մատուցելու։ Սակայն շեշտում է, որ նախարարությունը պետք է աշխատի այդ ընկերությունների հետ, որպեսզի, հաշվի առնելով նրանց իրավունքները, գան վերջնական լուծման։

Вардан Арамян: “Впредь такие же услуги будет предоставлять государство”
Министр финансов Вардан Арамян, касаясь заявления президента РА Сержа Саргсяна о том, что финансовые потоки, поступающие от используемых в Ереване спидометров, красных линий и камер видеонаблюдения, будут направляться в госбюджет, напомнил о том, что сейчас часть этих сумм “идет” в бюджет полиции, после чего заключаются договоры с ООО “Секьюрити Дрим”, “Паркинг Сити Сервис” и ЗАО “Локатор”, которые осуществляют обслуживание всей системы.
“Мы намерены оптимизировать осуществляемые нами функции. Попытаемся выполнять все те функции, которые сможем осуществлять собственными силами, которые государство сможет взять на себя. В результате часть тех средств, которые предоставляются частнику, будет опять использоваться для сохранения и улучшения работы системы, а та часть, которая образует прибыль, будет рассматриваться как экономия”,- отметил министр.
По словам Арамяна, впредь суммами, которые предоставлялись этим компаниям, будут распоряжаться они и такие же услуги будет предоставлять государство. Вместе с тем он подчеркнул, что министерство будет работать с этими компаниями, чтобы придти к окончательному решению с учетом их прав.