«Ավրորա» մրցանակի անկախ փորձագետներին է միացել Չուլպան Խամատովան
«Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի համահիմնադիր Չուլպան Խամատովան միացել է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի Անկախ փորձագետների հանձնախմբին:Ռուսասատանցիհայտնիդերասանուհին, որը տարիներ շարունակ զբաղվում է մարդասիրական գործունեությամբ, մասնակցում է 2017 թվականի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի թեկնածուների նախնական դիտարկման փուլին: Այս մասին հայտնում են IDeA (Հայաստանի Զարգացման Նախաձեռնություններ) բարեգործական հիմնադրամի գրասենյակից:
Անկախ փորձագետների հանձնախումբը գործում է «Ավրորա» մրցանակի քարտուղարության կազմում: Հանձնախումբը, հավատարիմ մնալով «Ավրորա» մարդասիարական մրցանակի ընտրական չափանիշներին, ուսումնասիրում է մրցանակին առաջադրված բոլոր թեկնածությունները եւ քվեարկությամբ ընտրում անձնվիրությամբ և խիզախությամբ աչքի ընկնող 20-25 թեկնածուներին:
«Սարսափելի է կարդալ մեր օրերում տառապանքի եւկյանքի ու մահվան սահմանագծումապրող մարդկանց մասին, բայց սիրտս ջերմությամբ է լցվում, երբծանոթանում եմ այս անձնազոհ հերոսների պատմություններին: Նրանց գոյությունը եւխիզախ ու նվիրված գործունեությունն ապացուցում են, որ ոչինչ կորած չէ, որ մարդկային կյանքը շարունակում է մնալ բացարձակ արժեք», - ասել է Չուլպան Խամատովան:«Չափազանց հպարտ եմ, որ ես էլ հնարավորություն ունեմ մասնակից դառնալ այս մարդասիրական շարժմանը եւ«Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի ընտրության նախընտրական փուլին: Սա շատ կարեւոր եւ պարտավորեցնող փորձառություն է»:
Անկախ փորձագետների հանձնախմբի կազմում ընդգրկվում են մարդասիրության ոլորտի առաջամարտիկներ եւ մարդասիրական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Այս տարի հանձնախմբիանդամներնենՄիջազգային ճգնաժամային խմբի Աֆրիկայի ծրագրի տնօրեն դոկտոր Քոմֆորտ Էրոն, Ֆրանսիայի «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության նախագահ դոկտոր Մեգո Թերզյանը, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակի փորձագետ Պեդրո Մուրադյանը, The Elders խմբի նախկին տնօրեն Լեզլի-Աննա Նայթը, Բաց հասարակության հիմնադրամի պատվավոր նախագահ դոկտոր Արյեհ Նեյերը,ԱՄՆպետքարտուղարի բնակչության, փախստականների և միգրացիայի հարցերով նախկին օգնական Էրիկ Շվարցը,Նյու Յորքի համալսարանի Ստերնի բիզնես դպրոցի Մարդու իրավունքների եւ բիզնեսի կենտրոնի տնօրեն պրոֆ. Մայքլ Պոզները, Crisis Action կազմակերպության արշավների տնօրեն Նիկոլա Ռեյնդորփը, լրագրող, Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր Ստեֆան Քյուրքջյանը եւ Արվեստների եւ գիտությունների ամերիկյան ակադեմիայի նախագահ Ջոնաթան Ֆանտոնը:
«Ավրորա» մրցանակի նախընտրական փուլում ընտրված թեկնածուները ներկայացվում են Ընտրող հանձնաժողովին: Հանձնաժողովը գլխավորում է օսկարակիր դերասան եւ մարդասեր Ջորջ Քլունին: Ընտրողհանձնաժողովը «Ավրորա» մրցանակիհավակնորդներիանունները կհայտարարի 2017 թվականի փետրվարին:

ChulpanKhamatova, the co-founder of Gift of Life Foundation has joined the Independent Expert Panel of the Aurora Prize for Awakening Humanity. The famous Russian actress, who has been involved in humanitarian activities for years, will take part in the assessment of the 2017 Aurora Prize nominations.
The Independent Expert Panel is part of the Aurora Prize Secretariat. The members of the Expert Panel assess all eligible nominations in accordance with the Aurora Prize Selection Criteria to narrow the overall list to 20-25 nominees for the Selection Committee’s attention.
“It is horrendous to read about the suffering of people who, even in this age,liveon the line between life and death but it is also heartwarming for me to learn about these modern day heroes. Their existence, brave and committed actions prove that nothing is lost and human life still has an absolute value”, said ChulpanKhamatova. “I am extremely honored having an opportunity to become part of this humanitarian movement and contribute to the process of pre-selection of the 2017 Aurora Prize’s laureate. This is a very important and challenging experience.”
The Expert Panel is comprised of humanitarian professionals and leaders of humanitarian organizations. The members of the 2017 Aurora Prize Expert Panel are Dr. Comfort Ero, Crisis Group's Nairobi-based Africa Program Director, Dr. Jonathan Fanton, President of the American Academy of Arts and Sciences,Mr. Stephen Kurkjian, journalist, winner of the Pulitzer Prize,Ms. Lesley-Anne Knight,Mr. Pedro Mouratian, Expert-Consultant to the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights, Former CEO of The Elders,Dr. AryehNeier, President Emeritus ofthe Open Society Foundations,Prof. MichaelPosner, Co-Director of the Center for Business and Human Rights of New York University Stern School of Business,Ms. Nicola Reindorp, Campaign Director of Crisis Action,Mr. Eric Schwartz, Former US Assistant Secretary of State for Population, Refugees, and Migration andDr. Mego Terzian, President of Medecins Sans Frontieres France.
The pre-selected nominees of the Aurora Prize are being considered by the Selection Committee chaired by Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney. The Selection Committee will announce the 2017 Aurora Prize finalists in February.