Այսօր կրկին բժիշկների խումբ է այցելել Հովհաննես Հարությունյանին
Այսօր «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում գործիքային հետազոտության է ենթարկվել «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանը։ Հետազոտությանը նաև ներկա է գտնվել առողջապահության նախարարության հիվանդանոցային բժշկական օգնության քաղաքականության բաժնի պետ Վարդան Վարդազարյանը։
Ինչպես «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց Վարդազարյանը, կազմակերպվել են անհրաժեշտ ծավալով հետազոտություններ և նախնական տվյալներով վաղը հանրապետության առաջատար մասնագետների մասնակցությամբ կկազմակերպվի բժշկական կոնսոլիում, որով կորոշվի Հովհաննեսի բուժման հետագա մարտավարությունը։
«Այցի ժամանակ Հովհաննես Հարությունյանը նորմալ տրամադրություն ուներ, կյանքին սպառնացող որևէ վտանգ չկա։ Համապատասխան բուժում պահանջող վիճակ է, որը կկազմակերպվի։ Միայն մի խնդիր կար՝տեխնիկապես հնարավոր չեղավ կատարել մագնիսառեզոնանսային տոմոգրաֆիա, քանի որ բեկորային վնասվածքի խնդիր կար, որը խանգարում է տվյալ հետազոտությունը, տվյալ ապարատով կատարելուն»,- նշում է բաժնի պետը։
Վարդազարյանը հետազոտական սենյակում չի գտնվել, որպեսզի հաստատի կամ հերքի այն լուրը՝ արդյո՞ք Հովհաննեսի ոտքը սևացած է, թե՞ ոչ։
Հիշեցնենք, որ երեկ «Ի պաշտպանություն Հովհաննես Հարությունյանի» նախաձեռնության անդամները երթով շարժվել են ՄԻՊ գրասենյակ, Հովհաննես Հարությունյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ նամակ-պահանջ հանձնել, այնուհետ նախաձեռնության անդամներից Հովսեփ Խուրշուդյանը, Դավիթ Սանասարյանը և Թամարա Հարությունյանը հանդիպում են ունեցել առողջապահության փոխնախարար Վահան Պողոսյանին, ով նրանց հայտնել էր, որ ձևավորվելու է բժիշկների խումբ, ով այցելելու և զննելու է Հովհաննես Հարությունյանին:
Երեկ ՀՀ ԱՆ գլխավոր վնասվածքաբան Վաչագան Այվազյանն արդեն այցելել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում գտնվող Հովհաննես Հարությունյանին և անհրաժեշտ խորհրդատվություն իրականացվել:

Ованнеса Арутюняна вновь посетила группа врачей
Сегодня группа врачей побывала в уголовно-и сполнительном учреждении “Больница для осужденных”, где осмотрела члена группы “Сасна црер” Ованнеса Арутюняна. При осмотре присутствовал начальник отдела политики оказания больничной помощи Министерства здравоохранения РА Вардан Вардазарян.
В беседе с Hetq.am г-н Вардазарян сообщил, что обследование было организовано в нужном объеме. По предварительным данным завтра состоится консолиум с участием ведущих специалистов страны, в ходе которого будет определена дальнейшая тактика лечения Ованнисяна.
“Во время посещения Ованнес Арутюнян пребывал в нормальном настроении, угрозы для его жизни нет. Арутюняну требуется соответствующее лечение, которое будет организовано. Существует только одна проблема: магнитно-резонансную томографию сделать не удалось, поскольку имеется осколочное ранение, которое мешает проведению исследования данным аппаратом”,- пояснил начальник отдела.
Вардазарян не присутствовал при обследовании, поэтому не смог сказать, действительно ли у Ованнеса почернела нога.
Напомним, что вчера члены инициативы “В защиту Ованнеса Арутюняна” организовали шествие к офису Защитника прав человека, куда передали письмо-требование. После этого члены инициативы Овсеп Хуршудян, Давид Санасарян и Тамара Арутюнян встретились с заместителем министра здравоохранения Вааном Погосяном, который сообщил, что сформирована группа врачей для посещения и обследования Ованнеса Арутюняна.