Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԵԽԽՎ «Եվրոպական պահպանողականներ» խմբի ղեկավար Յան Լիդլ-Գրեյնջերին
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԵԽԽՎ «Եվրոպական պահպանողականներ» խմբի ղեկավար Յան Լիդլ-Գրեյնջերին:
Նշելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը կարևոր տեղ է զբաղեցնում եվրոպական կառույցների շարքում և, ընդհանուր առմամբ, եվրոպական ճարտարապետության մեջ. մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության ոլորտներում ԵԽ ստեղծած չափորոշիչները համընդհանուր ճանաչում ունեն նաև Եվրոպայից դուրս, Հանրապետության նախագահն այդ արժեքների տարածման գործում ընդգծել է Խորհրդարանական վեհաժողովի դերը, որն արտացոլում է 800 միլիոն եվրոպացիների ձայնը:
Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Հայաստանի երկխոսությունը ինչպես ԵԽԽՎ, այնպես էլ այնտեղ ներկայացված քաղաքական խմբերի և խմբակցությունների, մասնավորապես՝ «Եվրոպական պահպանողականների» քաղաքական ընտանիքի հետ: Այդ համատեքստում, Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ «Եվրոպական պահպանողականներ» քաղաքական խմբի ղեկավարի այցելությունը մեր երկիր նոր խթան կհաղորդի երկխոսությանը, որի կարևոր բաղադրիչներից մեկը Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներն են՝ Եվրոպայի խորհրդի և Հայաստանի միջազգային գործընկերների աջակցությամբ:
Ընդգծելով, որ «Եվրոպական պահպանողականները» «Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության» հետ, որի անդամ է նաև Հայաստանի իշխող կուսակցությունը՝ ՀՀԿ-ն, ԵԽԽՎ-ում բավականին ազդեցիկ ուժ են, Յան Լիդլ-Գրեյնջերը կարևորել է Վեհաժողովի շրջանակներում Հայաստանի հետ շարունակական և ակտիվ համագործակցությունը:

Президент принял руководителя группы ПАСЕ "Европейские консерваторы" Яна Лидл- Грейнджера
Президент Серж Саргсян сегодня принял руководителя группы ПАСЕ "Европейские консерваторы Яна Лидл-Грейнджера.
Отметив, что Совет Европы занимает важное место в ряду европейских структур и вообще в в европейской архитектуре - в созданные СЕ критерии в сферах прав человека, демократии и приоритета закона общепризнанны также за пределами Европы, Президент Республики в деле распространения этих ценностей подчеркнул роль Парламентской Ассамблеи, которая отображает голос 800 миллионов европейцев.
Президент подчеркнул важность диалога Армении как с ПАСЕ, так и с представленными там политическими группами и фракциями, в частности, с политической семьёй "Европейские консерваторы. В этом контексте Президент Республики выразил надежду, что посещение нашей страны руководителем политической группы "Европейские консерваторы" придаст новый импульс диалогу, одним из важным компонентов которого являются реализуемые в Армении реформы при содействии Совета Европы и международных партнёров Армении.
Подчеркнув, что "Европейские консерваторы" вместе с Европейской народной партией , членом которой является также правящая партия Армении - РПА, представляют собой довольно влиятельную силу в ПАСЕ, Ян Лидл-Грейнджер подчеркнул важность непрерывного и активного сотрудничества с Арменией в рамках Ассамблеи.