​Մոսկվայից Քարվաճառ․ Ծարի բնակիչները
Քարվաճառից մոտ 20 կմ հեռավորության վրա ճամփաբաժանից աջ Ծար գյուղի ցուցանակն է, իսկ սլաքը ցույց տալիս դեպի վերև։ Հողե ոլորանների ծայրը կարծես մինչև երկինք է հասնում։ Ծարից Արմենի «ՈՒԱԶ»-ը թափահարելով մագլցում է սարն ի վեր։ Հերթական ոլորանը հաղթահարելուց հետո հասկանում ես, որ ձեռքի մի սխալ շարժում, ու մեքենան կարող է հայտնվել անդունդում։ Ծարը ծովի մակերևույթից 2100մ բարձր է։
Մոտ 2 կմ վերելքն հաղթահարելուց հետո հայտնվում ենք հարթավայրում, որտեղ էլ ցաքուցրիվ փռված են գյուղի տները։ Տներից մեկի մոտ Արմենը մեքենան կանգնեցրեց ու հարևանին մի քանի տուփ ծխախոտ փոխանցեց։
«Գյուղում ինտերնետ ունենք, բայց խանութ չկա, իսկ մոտակա քաղաքակրթությունը 20 կմ հեռավորության վրա է»,- ասում է Արմենը։ Միջին հասակի, կոշտացած ձեռքերով Արմենին տեսնողի մտքով էլ չէր անցնի, որ նա մասնագիտությամբ ֆրանսերենի թարգմանիչ է։
«Ես ծնվել ու մեծացել եմ Մոսկվայում։ Սրանից մոտ 8 տարի առաջ որոշել եմ քաղաքից գյուղ տեղափոխվել։ Հայաստան կամ Ղարաբաղ գալը պարտադիր պայման չէր։ Բայց այնպես ստացվեց, որ հայտնվեցի Արցախում ու ոտքով մի քիչ շրջեցի այստեղ, ծանոթացա մարդկանց հետ», - պատմում է Արմեն Ալվարովը։
Ղարաբաղի հետ նրա միակ կապը հայրական կողմից պապիկի եղբայրն է, ով դեռևս խորհրդային տարիներին Բաքվից տեղափոխվել էր Ստեփանակերտ։ Կարո Ալվարյանը Ստեփանակերտի Վ․Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի հիմնադիրներից է։
Արմենը կատակով ասում է, որ տեղացի քահանաներից մեկը, իմանալով Կարո Ալվարյանի հետ նրա բարեկամական կապի մասին, ասել է․ «Ավազակի մեկն է եղել նա, եկեղեցին քանդել է ու տեղը թատրոն կառուցել»։ Արմենը վստահ է, որ դժվար իր բարեկամն իրավասու էր նման կարևոր որոշում կայացնել։ Այսպես երկար փնտրտուքից հետո Արմեն Ալվարովը կնոջ՝ Սվետլաննայի հետ հաստատվեց Շահումյանի շրջանի ամենաբարձրադիր Ծար գյուղում։
«Առաջինը, ինչ տեսել ենք, ահավոր կեղտոտ Վարդենիս քաղաքն էր ու քանդված տներով Քարվաճառը։ Ճիշտ է, վերջին տարիներին Քարվաճառում ահագին բան է արվել, մեր աչքն էլ այլևս չեն ծակում ավերված տները։ Այդքանով հանդերձ  կարող եմ ասել, որ այստեղի  գյուղերն ավելի շատ առավելություններ ունեն, քան ռուսական մի շարք գյուղեր։ Մանավանդ ազատագրված տարածքներում գյուղատնտեսությամբ զբաղվելն ինչ-որ տեղ ավելի հեշտ է։ Եվ՛ կլիման է ավելի մեղմ, և՛ մարդիկ են ավելի բարյացակամ։ Մի բան միանշանակ կարող եմ ասել` եթե չսիրես գյուղական կյանքը, երկար չես ձգի»,- ասում է Արմենը։
Այսօր Ծարը մոտ 50 բնակիչ ունի։ Դպրոց կա, որը, Արմենի խոսքով, գյուղի կեսը կերակրում է։
Մոտակայքում հէկեր են կառուցվում, մարդկանց մի մասը այնտեղ է աշխատում։ Զրուցակիցս ասում է, որ շուտով նաև հանք կբացվի, որը նույնպես աշխատատեղ ու մշտական եկամտի աղբյուր կլինի գյուղացիների համար։
Գյուղատնտեսության համար էլ կան բոլոր բարենպաստ պայմանները։ Ի տարբերություն մի շարք գյուղերի` ոռոգման ջրի խնդիր չկա այստեղ։
Արմենը տարակուսում է՝ ինչու մինչև հիմա սփյուռքահայերը չեն վերաբնակեցվել Արցախում։ Ասում է` բոլոր չափանիշներով առնավազն երիտասարդների համար պետք է հետաքրքիր լիներ։
«Քո առաջ մի շարք հնարավորություններ են բացվում աշխատելու ու ստեղծելու։ Ես չեմ հավատում այն հեքիաթներին, որ ինչ-որ մեկն անպայման կխանգարի։ Միգուցե, եթե ունենաք 10 մլն դոլլար, տեղական իշխանության հետ կոնֆլիկտ ունենաք, բայց չգիտեմ որևէ դեպք, որ մի քանի տասնյակ միլիոն վաստակելու գործում ինչ-որ մեկը խոչընդոտի», - ասում է նա ու հավելում, որ եթե մարդ ուզում է գյուղտնտեսությամբ զբաղվել, նրան բոլորը միայն աջակցում են, վարչակազմի ղեկավարից սկսած մինչև հարևանը։
Ծարում ապրելն իր դժվարություններն ունի։ Ճանապարհները դժվարանցանելի են, իսկ ձմռանն, ընդհանրապես, գյուղը հայտնվում է շրջափակման մեջ։
Ծարի ամենամեծ առավելությունն Արմենի համար այն է, որ այստեղ՝ ծովի մակարդակից 2100 մետր բարձրության վրա,  կարողանում ես լիաթոք շնչել։
Արմենի հետ բակում նստած խոսում էինք, երբ մեզ մոտեցավ նրա կինը՝ Սվետլանան, թեյի հրավիրելու։ Տեսնելով, որ ամուսինը հարցազրույց է տալիս, կատակով ասաց․«Այդպես է, մեր տանը հասարակայնության հետ կապի գծով Արմենն է, իսկ ես գոմն եմ մաքրում ու ոչխարներին հանդից բերում»։
Մոսկվայի գիմնազիաներից մեկի անգլերենի ուսուցչուհի Սվետլանան ասում է, որ մեգապոլիսում ապրելու ժամանակ երազում էր գյուղական կյանքի մասին։
«Հիմա, իհարկե, ծիծաղում եմ ինքս ինձ վրա։ Դեռ ամուսնացած չէինք, որ մորս ասում էի՝ երանի թե գյուղում ապրեինք, փայտե վառարանը վառեինք, կողքին տաքանայինք։ Իսկ այսօր երազում եմ տանը սովորական ջրի ծորակի ու լվացքի մեքենա ունենալու մասին»,- ասում է նա։
Կիսակառույց տունը, որտեղ այսօր ապրում են Ալվարովները, 8 տարի է` չեն կարողանում ավարտին հասցնել։ Մի քանի տարի առաջ հէկի աշխատողների համար հաց էին թխում։ Այսօր Սվետլանան գյուղի դպրոցում ուսուցչություն է անում, իսկ Արմենը շինարարությունում՝ բանվորություն։
«Ես որ կյանքում հաց թխած չկայի, մի օրում կես կիլոգրամանոց մոտ 100 հաց էի թխում։ Հետո մոտակայքում էլի հացի փուռ բացեցին, մենք չդիմացանք մրցակցությանը», - ժպտալով ասում է Սվետլանան` կածես ինչ-որ տեղ ուրախ լինելով, որ այլևս ստիպված չէ ամեն օր հաց թխել։
Երկար Սվետլանայի հետ խոսել չհաջողվեց, նա շտապում էր։ Պետք էր մինչև մութն ընկնելը ոչխարները տուն բերել։ 4-ամյա Աննան, որ սկզբից մեծ խանդառավությամբ վազում էր մայրիկի հետևից, ճանապարհի կեսից հանձնվեց։ Նա թամբեց իր փայտե ձին (ձեռքի ճիպոտն)  ու վերադարձավ տուն՝ նորածին գառնուկին կերակրելու։ Աննան դեռ չի որոշել՝ ինչ անուն է տալու գառնուկին, նա մի օր առաջ է ծնվել։
Հ․Գ․ Արմենն ասում, որ երբ դուստրը՝ Աննան, դպրոցական դառնա, մտածում են, Ստեփանակերտին մոտ գյուղերից մեկում հաստատվել, իսկ Ծարում կշարունակեն գյուղատնտեսությամբ զբաղվել։

Из Москвы в Карвачар: жители Тсара
В 20 километрах от Карвачара можно увидеть щит с названием села Тсар и указывающей вверх стрелкой. Серпантин незаасфальтированной дороги, казалось, уходит в небо. УАЗик Армена едет в гору. После очередного поворота понимаешь, что одно неверное движение – и машина может оказаться в пропасти. Село Тсар находится на высоте 2100 метров от уровня моря. Преодолев два километра, мы оказались на равнине, где там и тут были разбросаны дома. Армен остановил машину у одного из домов и передал соседу несколько пачек сигарет. “Интернет в селе есть, а магазина нет. Ближайшая цивилизация находится в 20 километрах”,- сказал Армен. Глядя на этого среднего роста, с мозолистыми руками молодого мужчину, не скажешь, что по специальности он переводчик с французского.
“Я родился и вырос в Москве. Лет восемь назад решил переехать из города в деревню. Приезд в Армению или Карабах не был обязательным условием. Но получилось так, что я оказался в Арцахе, познакомился здесь с людьми…” – рассказывает Армен Алваров. Единственный, кто связывает его с Карабахом, - это брат деда со стороны отца, который еще в советские годы переехал из Баку в Степанакерт. Каро Алваров стал одним из основателей Степанакертского государственного драматического театра имени В.Папазяна.
Армен с юмором рассказал о том, как один из местных священников, узнав о его родственной связи с Каро Алваряном, сказал: “Он был разбойником, разрушил церковь, а на ее месте построил театр”. Армен уверен, что его родственник вряд ли имел полномочие на принятие такого важного решения. Так после долгих поисков Армен Алваров вместе с женой Светланой обосновался в самом высокогорном селе Шаумянского района – Тсаре.
“Первое, что мы увидели, это ужасно грязный город Варденис и Карвачар с разрушенными домами. Правда, в последние годы в Карвачаре многое изменилось, разрушенные дома уже не бросаются в глаза. Наряду с этим могу сказать, что здешние села имеют больше преимуществ перед российскими. В частности, на освобожденных территориях заниматься сельским хозяйством в каком-то смысле легче. Здесь и климат мягче, и люди более доброжелательные. Одно могу сказать однозначно: если не любить сельскую жизнь, долго здесь не протянешь”,- сказал Армен.
Сегодня в Тсаре живут 50 человек. Есть школа, которая, по словам нашего собеседника, кормит половину деревни. Поблизости строят ГЭС, часть людей работает там. В ближайшее время начнут разрабатывать месторождение, которое также создаст рабочие места и станет для сельчан источником постоянного дохода. Для занятия сельским хозяйством имеются благоприятные условия. В отличие от ряда других сел здесь нет проблемы оросительной воды. Армен недоумевает, почему зарубежные армяне до сих пор не заселили Арцах. Говорит, что по меньшей мере для молодежи это должно быть интересно по всем параметрам. “Перед тобой открывается ряд возможностей для работы и созидания. Я не верю в сказки о том, что кто-то обязательно должен помешать. Возможно, если у вас будет 10 млн долларов или конфликт с местной властью… Но я не знаю ни одного случая, чтобы кто-то помешал заработать несколько десятков миллионов”,- отметил Армен, добавив, что если человек хочет заниматься сельским хозяйством, то ему помогают все – от руководителя администрации до соседа. Жизнь в Тсаре имеет свои трудности: дороги труднопроходимы, а зимой село вообще оказывается в блокаде.
Самым большим же преимуществом Тсара является то, что здесь, на высоте 2100 метров над уровнем моря, можно дышать полной грудью, уверяет Армен. Мы с ним курили во дворе, когда к нам подошла его жена Светлана и пригласила на чай. Видя, что муж дает интервью, Светлана пошутила: “У нас в доме Армен по связям с общественностью, а я чищу хлев и пригоняю овец с пастбища”. Светлана преподавала английский язык в одной из московских гимназий. Но, живя в мегаполисе, она мечтала о сельской жизни. “Мы еще не были женаты, когда я говорила маме: хоть бы мы жили в деревне, топили дровяную печку, грелись рядом с ней... А сегодня я мечтаю иметь в доме обычный водопроводный кран и стиральную машину”. Уже восемь лет Алваровы не могут достроить дом, в котором живут. Несколько лет назад они пекли хлеб для работников ГЭС. Сегодня Светлана работает учительницей в сельской школе, а Армен – рабочим на стройке.
“Я, которая ни разу в жизни не пекла хлеб, выпекала в день около 100 полукилограммовых хлебов. Потом поблизости открылась пекарня, и мы не выдержали конкуренции”,- с улыбкой рассказывает Светлана, как бы радуясь тому, что не надо уже каждый день печь хлеб.
Долго беседовать со Светланой нам не удалось, она спешила. Надо было до наступления темноты пригнать домой овец. 4-летняя Анна, которая сперва с большим энтузиазмом бежала за матерью, на полпути “сдалась”. Она “оседлала” свою деревянную лошадку – прут и вернулась домой покормить новорожденного ягненка. Анна пока не придумала для него имя.
P.S. Армен сказал, что когда дочери надо будет идти в школу, они, возможно, переедут в одно из сел рядом со Степанакертом, а в Тсаре будут продолжать заниматься сельским хозяйством.