Գազի սակագինը կնվազի
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը քիչ առաջ կայացած նիստում հաստատեց գազի սակագնի նվազեցման որոշման նախագիծը։
Կառավարության 2016 թվականի նոյեմբերի 3-ի որոշման համաձայն՝ սոցիալապես անապահով ընտանիքներին վաճառվող յուրաքանչյուր 1000 խորանարդ մետր բնական գազի սակագինը տարեկան՝մինչև 600 խորանարդ մետր բնական գազի համար, սահմանվելու է 100 000 դրամ, 600 խորանարդ մետրը գերազանցող բնական գազի համար՝ 139 000 դրամ։
«Հունվարի մեկից ավարտվում է Վրաստանի տարածքով գազի տարանցման վրացական գազատրանսպորտային ընկերության և ռուսական «Գազէքսպորտ» ընկերության միջև կնքված տարանցման պայմանագիրը, որտեղ ֆիքսված էր 10% հասկացությունը։ Ներկայումս փորձում ենք չվճարել այդ 10%-ը, այլ ավելի պակաս»,-ասաց «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Հրանտ Թադևոսյանը։
Թադևոսյանի խոսքով՝ այս գործընթացների վերաբերյալ բանակցությունները չեն ավարտվել և վերջնական որոշում դեռևս չկա։
Վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրենը շեշտեց, որ ընկերության ղեկավարությունը մշտապես ձգտել է հնարավորինս խրախուսել գազասպառման աճին և կարծում է՝ գազի սակագնի նվազումը ընկերության համար կապահովի լրացուցիչ հասույթներ, քանի որ սպառողները, օգտվելով գազի սակագնի նվազեցումից, կավելացնեն գազասպառման ծավալները։
Թադևոսյանը պնդում է, որ այս նվազեցումը, նվազեցրած գումարների չհավաքագրումը հետագայում սպառողների վրա «որպես ծանրաբեռնվածություն չեն ընկնելու»։
Ընկերության վարչության նախագահը չի թաքցնում, որ գազի սակագնի նվազեցումը նաև կառավարության նախաձեռնությունն էր, որին  «ԳազպրոմԱրմենիա» ընկերությունը ընդառաջ է «գնացել»։ Սակայն շեշտում է, որ սա նաև ընկերության որոշման հետ է համընկել, որը և՛ կառավարության, և՛ ժողովրդի և թե՛ «ԳազպրոմԱրմենիա»-ի շահերից է բխում։
Գազի սակագնի նվազեցում նաև արձանագրվելու է գյուղատնտեսության ոլորտում գործունեություն իրականացնող ջերմոցային տնտեսությունների համար, մասնավորապես՝ նոյեմբերի 1-ից մինչև մարտի 31-ը յուրաքանչյուր 1000 խմ բնական գազի համար սահմանվելու է 212 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ։ Ապրիլի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 31-ը՝ ամսական մինչև 10 հազար խորանարդ մետր սպառման դեպքում՝ 139 000 դրամ (հազար խմ իսկ ամսական 10 հազար խորանարդ մետր և ավելի սպառման դեպքում՝ 242.1 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ)։
Գյուղատնտեսության ոլորտում գործունեություն իրականացնող վերամշակող՝ պահածոների, խմիչքների և կաթնամթերքի արտադրությամբ զբաղվող, անձանց վաճառվող բնական գազի սակագինը հազար խմ բնական գազի համար սահմանվելու է 212 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ։ Իսկ ամսական մինչև 10 հազար խորանարդ մետր սպառում ունեցող սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագինը՝  139000 դրամ/հազար խմ։ Բացի այդ, ամսական 10,0 հազար խորանարդ մետր և ավելի սպառում ունեցող  սպառողներին, բացառությամբ վերը նշված 1-3-րդ կետերով նախատեսված սպառողների, վաճառվող բնական գազի սակագինը 242.1 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ` սպառված յուրաքանչյուր հազար խմ բնական գազի համար։

В Армении снизится тариф на газ
Комиссия по регулированию общественных услуг РА на состоявшемся сегодня заседании утвердила проект решения о снижении тарифа на природный газ.
По решению правительства от 3 ноября 2016 г. для социально необеспеченных семей при потреблении до 600 кубометров природного газа в год тариф составит 100 тысяч драмов за каждые 1000 кубометров, включая НДС, а при превышении 600 кубометров – 139 тысяч драмов.
“С 1 января завершается срок действия договора о транзите газа через территорию Грузии, заключенного между грузинской газотранспортной компанией и российской компанией “Газэкспорт”, в котором было зафиксировано понятие 10 процентов. В настоящее время мы пытаемся добиться того, чтобы платить не 10 процентов, а меньше”,- сообщил председатель правления-гендиректор ЗАО “Газпром Армения” Грант Тадевосян.
По его словам, переговоры по этому вопросу не завершены, окончательное решение пока не принято.
Руководство компании всегда стремилось поощрять рост потребления газа и считает, что снижение тарифа на голубое топливо обеспечит компании дополнительную прибыль, поскольку потребители увеличат объемы газопотребления, отметил председатель правления компании.
Тадевосян не стал скрывать, что снижение тарифа на газ является также инициативой правительства, которую компания “Газпром Армения” поддержала.
Снижение стоимости голубого топлива предусмотрено и для осуществляющих сельскохозяйственную деятельность тепличных хозяйств. В частности, с 1 ноября по 31 марта тариф на каждые 1000 кубометров газа будет установлен в размере, эквивалентном 212 долларов США. С 1 апреля по 31 октября при потреблении до 10 тысяч кубометров газа в месяц будет действовать тариф в размере 139 тыс. драмов за тысячу кубометров, а при потреблении более 10 тыс. кубометров в месяц – тариф будет эквивалентен 242,1 доллара США.
Для предприятий, занимающихся производством консервов, напитков и молочной продукции, тариф на природный газ будет эквивалентен 212 долларов США за тысячу кубометров. Для потребителей, использующих до 10 тыс. кубометров в месяц, тариф составит 139 тыс. драмов. Кроме того, для потребителей, использующих 10 тыс. и более кубометров газа, за исключением потребителей, предусмотренных вышеуказанными пунктами 1-3, тариф на поставляемый природный газ будет эквивалентен 242,1 доллара США за каждую тысячу кубометров.