ԱԳ նախարարը Սերժ Սարգսյանին զեկուցել է առաջիկայում միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի ներգրավվածության ուղղությամբ աշխատանքների մասին
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր Հանրապետության նախագահին զեկուցել է միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածության ուղղությամբ արտաքին քաղաքական գերատեսչության կողմից իրականացվող աշխատանքների ընթացքը, առաջիկա անելիքներն ու ձեռքբերումները, այդ թվում՝ օրերս Ֆրանկոֆոնիայի 16-րդ գագաթնաժողովում կայացված որոշման համաձայն Հայաստանի կողմից միջազգային հեղինակավոր այդ կազմակերպության նախագահության ստանձնումը, ինչպես նաև գագաթնաժողովի եզրափակիչ բանաձևում ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը կազմակերպության անդամ պետությունների լիակատար աջակցության ամրագրումը:
Գագաթնաժողովն ամենաբարձր մակարդակով նախապատրաստելու և անցկացնելու ուղղությամբ Սերժ Սարգսյանը մի շարք հանձնարարականներ է տվել Արտաքին գործերի նախարարին՝ ընդգծելով, որ միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը շատ կարևոր է մեր երկրի արտաքին հարաբերություններն արդյունավետ կառուցելու համար:
Նախարար Նալբանդյանը զեկուցել է նաև առաջիկայում Հայաստանի մասնակցությամբ միջազգային կազմակերպություններում տեղի ունենալիք մի շարք հանդիպումներում՝ Վիեննայում միջուկային անվտանգությանը նվիրված արտգործնախարարների հավաքում, ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում ԱԳ նախարարական «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելությունում, Փարիզում կայանալիք «Բաց կառավարման գործընկերության» գագաթնաժողովում, Համբուրգում կայանալիք ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարական հանդիպմանը ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների մասին:
Հանրապետության նախագահը նախարարի ուշադրությունն է հրավիրել Փարիզում նախատեսված ՀՀ դեսպանների ավանդական հանդիպմանը դիվանագետներին տրվելիք հանձնարարականների վրա՝ ուղղված հատկապես տնտեսության բնագավառում հետևողական և ակտիվ աշխատանքին՝ նկատի առնելով կառավարության նոր ծրագիրը և մեր երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումները: Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է Էդվարդ Նալբանդյանին հաջորդ դեսպանահավաքն անցկացնել Հայաստանում՝ ՀՀ բոլոր դեսպանների մասնակցությամբ: Սերժ Սարգսյանն իր մոտեցումներն է ներկայացրել տնտեսական դիվանագիտության ակտիվացման ուղղությամբ աշխատանքի վերաբերյալ:

Министр иностранных дел РА доложил Президенту РА о предстоящей работе Армении в международных организациях
Министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян сегодня доложил Президенту Республики о ходе работы внешнеполитического ведомства в направлении активного участия Армении в международных организациях, о предстоящих делах и достижениях. В том числе, речь шла о недавно прошедшем 16-ом саммите франкофонии, на котором Армения приняла председательство в этой авторитетной международной организации, а также о принятой на этом саммите итоговой резолюции, в которой закреплена полная поддержка странами-членами организации мирного урегулирования НК проблемы.
Президент РА дал ряд поручений министру иностранных дел РА относительно подготовки и проведения саммита на самом высоком уровне. Он подчеркнул, что активное участие Армении в международных организациях очень важно для эффективного выстраивания внешних отношений нашей страны.
Министр Налбандян доложил также приоритетах внешней политики РА на ряде предстоящих встреч в международных организациях, которые пройдут с участием Армении: посвящённая ядерной безопасности встреча министров иностранных дел в Вене, в рамках НАТО встреча министров ИД миссии "Решительная поддержка", предстоящий в Париже саммит "Партнёрства открытого управления", предстоящая в Гамбурге встреча министров ИД ОБСЕ.
Президент Республики обратил внимание министра на поручения, которые будут даны дипломатам в ходе традиционной встречи послов РА в Европе, направленные, в особенности, на последовательную и активную работу в экономической сфере, учитывая новую программу правительства и происходящие в нашей стране реформы. Серж Саргсян поручил Эдварду Налбандяну следующую встречу послов провести в Армении при участии всех послов РА. Президент представил свои подходы относительно работы в направлении активизации экономической дипломатии.