ԱՄՆ կառավարությունն աջակցում է Հայաստանի մշակույթին և Գյումրիին՝ վերականգնելով մշակութային կարևոր արժեք ներկայացնող որմնանկարը
Այսօր ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի հետ միասին Գյումրում էին՝ նշանավորելու հայնի նկարիչ Հակոբ Հակոբյանի «Սարերում» որմնանկարի վերականգնման ու պահպանման աշխատանքների ավարտը:  Որմնանկարի վերականգնումը իրականացվել է ԱՄՆ դեսպանի մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ:
Տրամադրված ֆինանսական միջոցների հաշվին այս որմնանկարը դուրս է բերվել լքված գործարանի շենքից, իրականացվել են վերականգնման ու պահպանման աշխատանքներ, և այն տեղակայվել է Գյումրու Աճեմյանի անվան դրամատիկական թատրոնի շենքի երկրորդ հարկում՝ կրկին հասանելի դառնալով հանրությանը:
«Այս որմնանկարը, որի վերականգնման աշխատանքների ավարտը մենք նշանավորում ենք այստեղ, մի քանի տարի լքված գործարանի շենքում էր՝ աչքից հեռու ու փոշու մեջ պարփակված: ԱՄՆ դեսպանի մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի շնորհիվ այն այժմ նոր շունչ է ստացել: Այն գտնվում է արվեստագետների, համայնքային առաջնորդների ու նորարարների հաջորդ սերնդի աչքի առաջ, և այժմ նրանք կտեսնեն Հակոբ Հակոբյանի այս ստեղծագործությունը, կծանոթանան դրա պատմությունը և դա կոգեշնչի նրանց Հայաստանի ոգին արտացոլող արվեստի նոր գործեր ստեղծել », - նշեց դեսպան Միլսը:
Որմնանկարի հեղինակը հայտնի հայ գեղանկարիչ Հակոբ Հակոբյանն է (1923-2013), ում ստեղծագործությունները համարվում են ազգային գանձեր: Նրա որմնանկարները տեղ են գտել Շիրակի մարզի պահպանվող պատմամշակութային արժեքների ցանկում:
«Սարերում» որմնանկարի վերականգնման աշխատանքները կատարվել են Մինաս Ավետիսյան մշակութային հիմնադրամի կողմից, Իտալիայի Ֆլորենցիա քաղաքի Ռեստավրացիայի ինստիտուտի ճանաչված վերականգնող մասնագետ Ֆաբրիցիո Յակոպինիի մասնակցությամբ: Մինաս Ավետիսյան մշակութային հիմնադրամը հիմնադրվել է 2003թ.՝ հայտնի նկարիչ Մինաս Ավետիսյանի որդու՝ Արման Ավետիսյանի կողմից նպատակ ունենալով ապահովել իր հոր և մյուս նկարիչների որմնանկարների պահպանությունը՝ դրանք հանելով Գյումրու լքված կառույցներից և տեղափոխելով ապահով վայրեր:
«Վերականգնողի աշխատանքը սիրո ու հարգանքի դրսևորում է նկարիչների ու նրանց ստեղծագործությունների հանդեպ: Իսկ այդ նվիրված ու ջերմեռանդ աշխատանքի արգասիքն այսօր բոլորս ենք տեսնում», - ասաց դեսպան Միլսը:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ ԱՄՆ դեսպանի մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամը աշխատանքներ է իրականացնում Գյումրու որմնանկարները փրկելու ուղղությամբ: Անցած տարի, մեկ այլ ծրագրով իրականացվել են Ռաֆայել Աթոյանի «Ջաղացի ճանապարհին» որմնանկարի վերականգնման աշխատանքները, որն այժմ տեղակայված է Գյումրու նոր վերանորոգված երիտասարդական պալատում:
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը 2000թ. հիմնեց ԱՄՆ դեսպանի մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամը համամարդկային մշակութային ժառանգությունը նշանավորելու ու երկրների ու ժողովուրդների մերձեցման համար ճանապարհ հարթելու նպատակով:  Հիմնադրամի միջոցով ամեն տարի ֆինանսավորվում են եզակի մշակութային արժեքների պահպանության մի շարք ծրագրեր աշխարհի տարբեր վայրերում:
ԱՄՆ դեսպանի մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ Հայաստանում ծրագրեր իրականացվել են 2005թ.-ից, մասնավորապես՝ հնագիտական գտածոների պահպանություն Արենու քարանձավում, աշխատանքներ Դաշտադեմի ամրոցում, Նորատուսի միջնադարյան գերեզմանոցի և այնտեղ առկա խաչքարերի քարտեզագրում ու ցուցակագրում, Գառնու միջնադարյան կամրջի պահպանություն և հայկական ավանդական պարերի ու երաժշտության հավաքագրում-փաստագրում: Այս տարի ավելի վաղ՝ աշնանը, Հիմնադրամի կողմից 450.000 ԱՄՆ դոլար շնորհվեց Մեղրու Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու վերակառուցման ու պահպանության համար:
«Մշակույթը, արվեստը, ավանդույթներն օգնում են վեր հանել Հայաստանի ինքնատիպությունը: Ամերիկացիները կիսում են մշակույթի հանդեպ այս սերը: Պահպանելով այս հայկական գանձերը՝ մենք ոչ միայն օգնում ենք մեր ժողովուրդների մերձեցմանը, այլ նաև պահպանում ենք այս ինքնատիպ արժեքներն ապագա սերունդների համար», - ասաց դեսպան Միլսը:

U.S. Government Supports Armenian Culture and Gyumri with Important Mural Restoration
On December 2, 2016, U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, Jr. and Armenian Minister of Culture Armen Amiryan unveiled in Gyumri the newly restored mural “In the Mountains” created by famed Armenian artist Hakob Hakobyan. The U.S. Ambassadors’ Fund for Cultural Preservation (AFCP) funded the restoration of this mural.
With the funding, the mural was removed from an abandoned factory building in Gyumri, repaired and conserved, and installed safely in the city’s Achemyan State Drama Theater where it is once again accessible to the public on the second floor.
“For the past several years the mural we are here to celebrate was hidden away in an abandoned factory. It was crumbling into dust,” Ambassador Mills said during the unveiling ceremony. “But thanks to the U.S. State Department’s Ambassadors’ Fund for Cultural Preservation it now has new life. Now the eyes of the next generation of artists, community leaders, and innovators will see Hakobyan’s work, perhaps here of his story, and find in it inspiration to create future works of art that capture the spirit of Armenia.”
The mural was created by Hakob Hakobyan (1923-2013), an Armenian artist whose works are considered national treasures. His murals are included on the official list of historical and cultural treasures of Shirak province.
The restoration work done on “In the Mountains” was carried out by the Minas Avetisyan Cultural Foundation with the participation of Fabrizio Iacopini, a renowned restorer from the Restoration Institute in Florence, Italy. The Minas Avetisyan Cultural Foundation was established in 2003 by Arman Avetisyan, the son of prominent Armenian artist Minas Avetisyan, to preserve his and other artists’ murals, removing them from abandoned industrial buildings in Gyumri and moving them to safe locations.
“The restorer’s work is a labor of love, of respect for artists and their works. And their passion and dedication is clearly on display today,” Ambassador Mills said.
This is not the first time the U.S. Ambassadors’ Fund for Cultural Preservation has worked on rescuing a mural in Gyumri. Last year, another project preserved Rafayel Atoyan’s “On the Way to the Watermill” mural, moving it from an abandoned factory to Gyumri’s newly-renovated Youth Palace.
The U.S. State Department established the U.S. Ambassadors’ Fund for Cultural Preservation in 2000 to celebrate mankind’s shared cultural heritage and to bring countries and peoples together. Through the AFCP, the U.S. State Department each year funds a number of projects around the globe that protect unique cultural heritage sites.
The AFCP has been providing support for Armenian cultural sites since 2005, funding projects such as preserving the archeological finds at Areni cave, protecting the Dashtadem Fortress, mapping and cataloging items found at the Noratus medieval cemetery and its collection of khachkars, preservation of a medieval masonry bridge in the Garni Gorge, and documentation of traditional Armenian music and dance. Earlier this fall, the AFCP awarded a $450,000 grant to preserve and restore the historic St. Hovhannes Church in Meghri.
“Culture, art, traditions – these help celebrate the uniqueness of Armenia. This love of culture is shared by Americans. And by preserving these Armenian treasures, we not only help bring our two people together, but save a unique treasure for generations to come,” Ambassador Mills said.