Քննարկվել են Հայաստանի և Ասիական զարգացման բանկի միջև համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) պատվիրակությանը՝ ՀՀ-ում ԱԶԲ գրասենյակի տնօրեն Շեյն Ռոզենթալի գլխավորությամբ:
Կառավարության ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել Ասիական զարգացման բանկի հետ համագործակցության և տարբեր ոլորտներում բազմաթիվ արդյունավետ ծրագրերի իրականացման կապակցությամբ:
Անդրադառնալով կառավարության գործունեության առաջնահերթություններին՝ վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել պետական կառավարման համակարգի բարեփոխումների, Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի ստեղծման վերաբերյալ և կարևորել այդ գործընթացներում ԱԶԲ հնարավոր ներգրավումը: Այս մասին տեղեկացնում է կառավարությունը:
Շեյն Ռոզենթալը, ըստ հաղորդագրության, բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը՝ նշելով, որ ԱԶԲ-ն ճկուն է իր ծրագրերում ու պատրաստ է ոչ միայն շարունակել աջակցությունը համատեղ նախաձեռնություններին, այլև ուսումնասիրել առկա կարիքները և օժանդակել ՀՀ կառավարության ծրագրով նախանշված առաջնահերթությունները կյանքի կոչելու գործում:
Զրուցակիցները քննարկել են տրանսպորտի, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների զարգացման, մասնավոր հատվածին աջակցության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի ընթացքին, ինչպես նաև համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետը կարևորել է պետություն-մասնավոր հատված գործընկերության հիման վրա ծրագրերի նախաձեռնումը, որոնք կխթանեն բիզնեսի զարգացումը և հանձնարարել պատասխանատուներին՝ ԱԶԲ հետ մանրամասն քննարկել հետագա անելիքները:

Обсуждены вопросы развития сотрудничества между Арменией и Азиатским банком развития
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня принял делегацию Азиатского банка развития (АБР) в Армении во главе с директором офиса АБР в РА Шейном Розенталем.
Глава Правительства выразил удовлетворение в связи с сотрудничеством с Азиатским банком развития и реализацией многочисленных эффективных программ в различных сферах. Коснувшись приоритетов деятельности Правительства РА, Премьер-министр представил детали реформ системы государственного управления, создания Центра стратегических инициатив и отметил важность возможного вклада АБР в эти процессы.
Шейн Розенталь высоко оценил взаимодействие с Арменией, отметив, что АБР проявляет гибкость в своих программах и готов не только продолжить поддержку совместных инициатив, но и изучить имеющиеся потребности и оказать содействие в вопросе воплощения в жизнь намеченных программой Правительства РА приоритетов.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся хода реализации совместных программ в сферах транспорта, энергетики, развития инфраструктур, оказания поддержки частному сектору, а также расширения сотрудничества. Премьер-министр отметил важность инициирования программ на основе государственно-частного партнерства, которые будут стимулировать развитие бизнеса и поручил ответственным лицам детально обсудить с АБР дальнейшие задачи.