Եվրամիությունը 25, 2 մլն եվրո է ներդնում Հայաստանում
2016թ դեկտեմբերի 16-ին Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման շուրջ բանակցությունների գծով Գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Դենիելսոնն ու Հայաստանի Հանրապետության Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը ստորագրեցին երկու ֆինանսական համաձայնագրեր՝ միտված Հայաստանի աշխատանքային շուկայի  արդյունավետության բարձրացմանն ու Հայաստանում  ֆինանսների կառավարման համակարգի հզորացման աջակցությանը:
Եվրոպական միության նոր՝ «Բարձր որակավորում հանուն ավելի լավ աշխատանքի» ծրագիրը, որի բյուջեն կազմում է  15.2 մլն եվրո նպատակ ունի բարձրացնել Հայաստանի աշխատանքի շուկայի արդյունավետությունը՝ կատարելագործելով  աշխատուժի աշխատանքով ապահովման համակարգը և հատկապես կարևորելով  զբաղվածությունը գյուղատնտեսության ոլորտում: Մասնագիտական կողմնորոշման ազգային համակարգի ներդրման, կարիերայի կենտրոնների վերազինման և ցկյանս ուսումնառության պայմանների բարելավման շնորհիվ՝ այս նոր նախաձեռնությունը կնպաստի աշխատանք փնտրողնների մասնագիտական որակավորումների զարգացմանն ու նրանց զբաղվածության  ապահովմանը: Ծրագիրը հնարավորություն կտա կատարելագործել հանրային և մասնավոր հատվածի պահանջարկով պայմանավորված՝ աշխատուժի մատակարարման մեխանիզմները՝ տվյալների հավաքագրման և կիրառման ավելի արդյունավետ համակարգի ներդրման շնորհիվ:
Եվրոպական միության Հայաստանի պատվիրակության Քաղաքական, տնտեսական, մամուլի և տեղեկատվության բաժինը տեղեկացնում է Նախաձեռնության հատուկ նպատակն է Մասնագիտական կրթության և ուսուցման (ՄԿՈՒ) Գյուղատնտեսական քոլեջների շրջանավարտների համար ստեղծել աշխատատեղեր և ապահովել մասնագիտական որակավորման հեռանկարներ՝ ազգային վարպետային ուսուցման՝ աշկերտության  համակարգերի մշակման և Գյուղատնտեսական ՄԿՈՒ կենտրոնների վերազինման միջոցով:
Միաժամանակ Եվրոպական միությունը ստորագրում է Պետական ֆինանսների քաղաքականության բարեփոխումների աջակցության նոր ծրագիր, որի բյուջեն կազմում է 10 մլն եվրո, և որը միտված է՝ միջազգային չափանիշներին և առաջավոր փորձին համահունչ՝ բարձրացնելու պետական ծախսերի հաշվետվողականությունը, թափանցիկությունն ու արդյունավետությունը:
Ծրագիրը կնպաստի բյուջեի պլանավորման և ծախսերի կատարման թափանցիկության ու հաշվետվողականության բարձրացմանը՝ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտորական գործընթացների կատարելագործման միջոցով: Եվ, կապահովի ավելի մասնակցային բյուջետավորման գործընթացներ քաղաքացիական հասարակության և ՀՀ Ազգային ժողովի ներգրավվածությամբ:
Վերջին տասնամյակում գրանցվել է Հայաստանի տնտեսության աճ: Այդուհանդերձ  երկիրը ենթարկվում է տնտեսությունը թուլացնող արտաքին գոծոնների ազդեցությանը: Այդ տեսանկյունից՝ Եվրոպական միությունը աջակցում է Հայաստանի զարգացմանն ուղղված ջանքերին, որոնց նպատակն է զբաղվածության հնարավորությունների ամրապնդման միջոցով երկրում կրթել և զարգացնել մադկային կապիտալը, կատարելագործել սոցիալական ապահովման պայմաններն ու հզորացնել պետական վարչարարության և կառավարման համակարգերը:
Ֆինանսավորումը տրամադրվում է  Եվրոպական հարևանության քաղաքականության (ԵՀՔ) երկրների՝ այդ թվում Հայաստանի հետ համագործակցության ֆինանսավորման հիմնական՝  «Եվրոպական հարևանության գործիքի» միջոցներից:

EU to Invest 25.2 Million Euros in Armenia to Create Jobs and Strengthen Fiscal Governance
On December 16, Christian Danielsson, the European Commission's Director General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations, and Suren Karayan, Minister of Economic Development and Investment of the Republic of Armenia, signed two financing agreements to assist Armenia improve its labour market efficiency and strengthen the country's fiscal governance.
The new programme "Better Qualifications for Better Jobs", with a budget of €15.2 million, seeks to improve the efficiency of Armenia's labour market and the employability of its workforce, with a particular emphasis on agricultural employment. Through the development of a national system of professional orientation, the reinforcement of career guidance centres and the improvement of lifelong learning opportunities, the initiative supports the development qualifications and employability of jobseekers. It also aims to improve the mechanisms to identify and match labour supply with private and public sector demand through more effective data collection and usage.
In addition, the initiative has a particular focus on the employment perspectives and qualifications for agricultural Vocational Education Training (VET) graduates by developing national apprenticeship schemes and the rehabilitation of agriculture VET centres.
In parallel, the newly signed programme to support the reform of Public Finance Policy (€10 million) in Armenia, addresses the accountability, transparency and effectiveness of public spending in line with international standards and practices. The programme will strengthen the accountability and transparency of the budget and its spending through better accounting as well as auditing practices; working with civil society and the National Assembly to ensure a more participatory budgeting process.
While Armenia's economy has been growing over the past decade, the country has been exposed to external economic weakness. In this context, the European Union supports Armenia's development efforts aimed at strengthening the employment opportunities to develop and nurture the country's human capital, to improve social security and strengthen the public administration and governance systems.
The funding comes through the European Neighbourhood Instrument (ENI), the main financial and cooperation instrument through which the funding is given to the European Neighbourhood Policy (ENP) countries, including Armenia.
For more information consult website of the EU Delegation to Armenia: https://eeas.europa.eu/delegations/armenia_en