Սանկտ Պետերբուրգում Սերժ Սարգսյանը մասնակցում է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցում է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին: Այս մասին տեղեկացնում է նախագահի պաշտոնական կայքը:
Բ. Ելցինի անվան նախագահական գրադարանի շենքում մեկնարկած նիստին ԵԱՏՄ անդամ մյուս պետությունների ղեկավարներից մասնակցում են Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևը, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Նիստին ներկա է եղել նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Հյուրընկալող երկրի` Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մինչ նիստի օրակարգին անցնելը ողջունել է ներկաներին Ռուսաստանի հյուսիսային մայրաքաղաքում, հակիրճ անդրադարձել Միության շրջանակներում մի շարք ուղղություններով իրականացված աշխատանքներին, կայացված կարևորագույն որոշումներին, ինչպես նաև զարգացման հեռանկարային ծրագրերին: ՌԴ նախագահը հույս է հայտնել, որ այսօրվա հանդիպման արդյունքներն էլ ավելի կխթանեն ԵԱՏՄ շրջանակներում անդամ պետությունների տնտեսական փոխգործակցությունը:
Նիստի սկզբում պետությունների ղեկավարները ցավակցություն են հայտնել ՌԴ նախագահին` երեկ Սոչիում ռուսական Տու-154 ինքնաթիռի վթարի և վթարի հետևանքով բազմաթիվ զոհերի կապակցությամբ:
Կանոնակարգի համաձայն նիստը վարում է Կազմակերպությունում նախագահող երկրի` Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը: Օրակարգի հարցերի շարքում անդամ պետությունների նախագահները կքննարկեն Եվրասիական տնտեսական միության Մաքսային օրենսգրքի մասին համաձայնագրի նախագիծը, ԵԱՏՄ շրջանակներում ինտեգրացիայի հիմնական ուղղությունների, Միության ընդհանուր ծառայությունների շուկայի վերաբերյալ հարցերը: Նիստում անդրադարձ կլինի ԵԱՏՄ ձևաչափով Իրանի, Հնդկաստանի, Եգիպտոսի, Սինգապուրի հետ համագործակցության զարգացման, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական միության 2017թ. միջազգային գործունեության հարցերին:

В Санкт-Петербурге состоялось заседание Высшего евразийского экономического совета
Президент Серж Саргсян сегодня в Санкт-Петербурге принял участие в заседании Высшего евразийского экономического совета.
В стартовавшем в здании президентской библиотеки имени Б.Ельцина заседании из руководителей других государств-членов ЕАЭС принимали участие Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев, Президент Республики Кыргызстан Алмазбек Атамбаев, Президент Российской Федерации Владимир Путин. На заседании присутствовал также председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Тигран Саркисян.
Президент принимающей стороны - Российской Федерации, Владимир Путин, прежде чем приступить к повестке дня заседания, приветствовал присутствующих в северной столице России, кратко сказал о проделанной в рамках Союза по ряду направлений работе, принятых важнейших решениях, а также о перспективных программах развития. Президент РФ выразил надежду, что результаты сегодняшней встречи ещё более стимулируют экономическое взаимодействие государств-участников в рамках ЕАЭС.
В начале заседания главы государств выразили Президенту РФ соболезнования в связи с вчерашней авиакатастрофой в Сочи российского самолёта ТУ-154 и многочисленными жертвами.
Согласно регламенту, заседание вёл президент председательствующей в организации страны - Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев. В ряду вопросов повестки президенты государств-членов обсудили и подписали соглашение о таможенном кодексе Евразийского экономического союза, решения об основных направлениях интеграции в рамках ЕАЭС, и об общем рынке услуг Союза. Наряду с другими вопросами по итогам заседания подписаны соответствующие решения о развитии в формате ЕАЭС сотрудничества с Ираном, Индией, Египтом, Сингапуром, а также о международной деятельности Евразийского экономического союза в 2017г.