Արսեն Ղազարյան. «Նախկինում վարչարարությունը առավել խիստ էր»
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարաների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանի խոսքով՝ Վերին Լարսի ճանապարհին այլընտրանք գտնելու, դրա տեխնիկական թողունակությունը զարգացնելու, մաքսակետերի, սահմանային կետերի, հերթերի կուտակման հարցերի կարգավորումը մշտապես եղել է կառավարության օրակարգում։
«Իմ կարծիքով՝ այլընտրանքային տարբերակ է Հարավային Օսեթիայի տարբերակը, Վրաստանի կառավարության կողմից արդեն հաստատված ծրագիրը՝ թունելներ և նոր կամուրջներ կառուցելու վերաբերյալ»,- կառավարության նիստից հետո լրագրողներին ասաց Ղազարյանը։
Ըստ նրա` վերը նշված հարցերի լուծումը շատ կարևոր է՝ պայմանավորված ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացմամբ։ Հայաստանը Ռուսաստանին կապելու երեք ճանապարհ կա՝ Աբխազիան, Վերին Լարսը և Հարավային Օսեթիան, սակայն, աշխարհաքաղաքական իրավիճակից ելնելով, Հայաստանը օգտվում է միայն մեկից։
Անդրադառնալով «Հյուսիս-Հարավ» ավտոճանապարհի ծրագրով առաջացող փոփոխություններին՝ միության նախագահը նշեց, որ դրա կառուցումը կնպաստի  բեռնափոխադրումների ակտիվացմանը, տարածաշրջանում՝ Հայաստանի խաչմերուկային դերի վերականգմանը։
Խոսելով գործարար ոլորտի փոխոփություններից՝ Ղազարյանը նկատեց, որ վարչապետի հանձնարարականների հիման վրա այդ ոլորտում ակտիվացման նախահիմքեր կան, քանի որ մեծացել են ներդումների ծավալները, ակտիվացել տեքստիլ-արդյունաբերական ճյուղը, աճել են գյուղատնտեսական մթերքների վերամշակման ծավալները։
Արսեն Ղազարյանի գնահատմամբ՝ առանց «դրսի» խոշոր ներդրումների Հայաստանը տնտեսական էական աճ չի ապահովի, այդ պատճառով նա ողջունում և կարևորում է վարչապետի՝ Մոսկվա կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ մշակված հայ-ռուսական ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման նախագիծը։
Անդրադառնալով մաքսակետերում վարչարարական գործընթացների փոփոխությանը՝ Ղազարյանը նշեց. «Նախկինում վարչարարությունը առավել խիստ էր և սուբյեկտիվ գործոնը վարչարարական գործընթացներում, մաքսատներում առավել բարդ էր։ Այսօր ավելի ազատականացվել է»։

Арсен Казарян: “В прошлом администрирование было более строгим”
Поиск альтернативы автомобильной дороге через Верхний Ларс, повышение ее технической пропускной способности, урегулирование вопросов таможенных и пограничных пунктов, скоплений автомашин всегда стояли на повестке дня правительства, заявил председатель Союза прмышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян.
“На мой взгляд, альтернативным является вариант Южной Осетии, утвержденная правительством Грузии программа строительства тоннелей и новых мостов”,- отметил Казарян на брифинге по завершении заседания правительства.
По его словам, в связи с необходимостью увеличения объемов товарооборота урегулирование вышеупомянутых вопросов имеет важное значение. Существуют три пути, связывающие Армению с Россией, – Абхазия, Верхний Ларс и Южная Осетия. Однако Армения, исходя из геополити ческой ситуации, пользуется только одним из них.
Касаясь изменений, обусловленных проектом автомобильной магистрали Север-Юг, председатель СППА отметил, что ее строительство будет способствовать активизации грузоперевозок и восстановлению роли Армении в регионе в качестве перекрестка.
Арсен Казарян затронул также вопрос изменений в сфере бизнеса, отметив, что имеются предпосылки к ее активизации, что вызвано ростом инвестиций, развитием текстильной промышлености, увеличением объемов переработки сельхозпродукции.
Без крупных иностранных инвестиций Армения не добьется существенного экономического роста, подчеркнул председатель СППА. В связи с этим он приветствовал разработанный в ходе официального визита премьер-министра РА в Москву проект создания армяно-российского инвестиционного фонда.
Касаясь изменения процесса администрирования на таможенных пунктах, Арсен Казарян отметил: “Раньше администрирование было более строгим, и субъективный фактор создавал сложности для административных процессов и работы таможен. Сегодня этот процесс либерализован”.