Կառավարությունում քննարկվել են Արագածոտնի և Տավուշի մարզերից ներկայացված ծրագրերը
Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել հերթական խորհրդակցությունը, որի ընթացքում քննարկվել են Արագածոտնի և Տավուշի մարզերից ներկայացված ներդրումային ծրագրերի փաթեթները:
Կառավարության պաշտոնկան կայքէջը տղեկացնում է, որ Արագածոտնի մարզից ստացված ծրագրերը վերաբերում էին ջերմոցային և անասնապահական տնտեսությունների ստեղծմանը, գյուղմթերքի վերամշակմանը, գյուղտեխնիկայի վերանորոգման բազայի, զբոսաշրջության խթանման ենթակառուցվածքների ձևավորմանը և այլն:
Տավուշի մարզից ներկայացվել էին տնկարանային տնտեսության ստեղծման, գինեգործական, բուսայուղերի արտադրության կազմակերպման, գյուղմթերքի վերամշակման, ենթակառուցվածքների զարգացման, դեղաբույսերի հավաքման, չորացման և իրացման աշխատանքներով զբաղվող կոոպերատիվի հիմնման վերաբերյալ ծրագրեր:
Վարչապետը նշել է, որ շահագրգիռ գերատեսչությունները պետք է ակտիվ համագործակցեն մարզերի գործարարների հետ, որպեսզի կառավարությունում քննարկման ներկայացվեն բոլոր համապատասխան կառույցների կողմից նախապես գնահատված և տնտեսապես հաշվարկված ծրագրեր:
«Գործարարներից ստացվող բիզնես ծրագրերը պետք է մաքսիմալ արագ ուսումնասիրել և արձագանքել: Ծրագրերը պետք է լինեն իրատեսական, հասցեական և կոնկրետ՝ տնտեսական արդյունքների, եկամտաբերության և ռիսկերի գնահատմամբ», - ասել է Կարեն Կարապետյանը: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ ուսումնասիրել հավանության արժանացած ծրագրերը և ընթացք տալ:

В Правительстве обсуждены программы, представленные из Арагацотнской и Тавушской областей
Под председательством Премьер-министра Карена Карапетяна в Правительстве сегодня состоялось очередное совещание, в ходе которого были обсуждены пакеты инвестиционных программ, представленные из Арагацотнской и Тавушской областей РА.
Полученные из Арагацотнской области программы относятся к созданию тепличных и скотоводческих хозяйств, переработке сельхозпродукции, ремонтной базе сельхозтехники, формированию инфраструктур по стимулированию туризма и др.
Из Тавушской области представлены программы, касающиеся создания хозяйств по выращиванию саженцев, производства вина и растительного масла, переработки сельхозпродукции, развития инфраструктур, основания кооператива по сбору, высушиванию и сбыту лекарственных растений.
Премьер-министр отметил, что заинтересованные ведомства должны активно сотрудничать с бизнесменами областей, чтобы на обсуждение в Правительство представлялись программы, предварительно оцененные и экономически рассчитанные всеми заинтересованными структурами.
«Получаемые от предпринимателей бизнес-программы нужно максимально быстро изучить и отреагировать на них. Программы должны быть реалистичными, адресными и конкретными, с оценкой экономических результатов, доходности и рисков», - сказал Карен Карапетян. Глава Правительства поручил ответственным лицам изучить одобренные программы и дать им ход.