Հայաստան. ապագաղութացման 25-ամյա համառ և անավարտ պայքար
Եվրոպայի վերջին կայսրության՝ ԽՍՀՄ փլուզումից ու Հայաստանի անկախացումից 25 տարի անց էլ տակավին դժվար է առանց բազմիմաստության պնդելը, թե կայսերապաշտության ախտանիշն ու նեոգաղութացման ռիսկերը նախկին խորհրդային հանրապետություններից եթե ոչ շատերի, ապա որոշների, այդ թվում` Հայաստանի համար իսպառ վերացած են:
Երկրի անվտանգության քաղաքականությունները դեռևս մնում են խորապես ազդված վերջին 100 տարիների իրադարձություններից, որոնք ևս մեծ դրոշմ են թողել ազգային ինքնության և հիշողության վրա: Որպես քրիստnնեությունն աշխարհում առաջինը պետական կրոն ընդունած (301թ. Ք.Ծ.) ժողովուրդ՝ հայերը ենթարկվեցին ամենադաժան փորձությունների հատկապես երկու՝ օսմանյան և ռուսական կայսրությունների խաչմերուկում կամ փլուզման ժամանակ:
1915թ., Օսմանյան կայսրության հոգեվարքի շրջանում և Առաջին համաշխարհային պատերազմի հորձանուտում հինավուրց ժողովուրդը ենթարկվեց 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանությանը՝ ավելի քան 1,5 միլիոն հայերի կոտորածին: Այնուհետև տեսավ Հայաստանի առաջին Հանրապետության միավորումը (1918-1920թթ.) վերաֆորմատավորված կոմունիստական ռուսական կայսրությանը, որին հաջորդեց հայկական հայրենիքի մասնատումը քեմալական Թուրքիայի և բոլշևիկյան Ռուսաստանի միջև, իսկ Ստալինի որոշմամբ՝ Նախիջևանի ու Լեռնային Ղարաբաղի հայաբնակ մարզերի միացումը Սովետական Ադրբեջանին, որոնք բավական էին երկու կայսրություններին ատելու համար:
Լեռնային Ղարաբաղը կայսրության փլուզման դետոնատոր և Հայաստանի անվտանգության քաղաքականությունների շարժիչ ուժ
Գորբաչովյան վերակառուցման ու հրապարակայնության քաղաքականության հռչակման պայմաններում 1988թ. հենց այս ամիսներին ժայթքեց ԽՍՀՄ առաջին զանգվածային ժողովրդավարական շարժումը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միավորման օրակարգով: Խարխլելով կայսրության հիմքերը՝ էթնիկ ճնշումը, որը թեժացավ և սնուցվեց ադրբեջանական Սումգայիթ, Բաքու, Կիրովաբադ քաղաքներում հայկական ջարդերից, ինչպես նաև Բաքվի և Մոսկվայի անհամաչափ արձագանքներից, շարժումը բավականին արագորեն փոխակերպեցին ապագաղութացման լիարժեք գործընթացի: ԽՍՀՄ կայսրության «նորովի վերանորոգումը» մերժած հինգ դիսիդենտ պետությունների (Բալթյան հանրապետություններ, Վրաստան, Հայաստան) շարքում ոչ միայն Հայաստանը, այլև ընդհուպ Լեռնային Ղարաբաղը 1991թ. հռչակեցին իրենց անկախությունը միջազգային և ԽՍՀՄ օրենքներին համապատասխան:
Մինչ 1988-1991թթ. ընթացքում ժողովրդավարական շարժումը մեծացրեց Կրեմլի ու Երևանի, Ստեփանակերտի միջև խզումը, Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի 4-ամյա և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ներքո Ռուսաստանի կողմից դադարեցված պատերազմը կտրուկ փոխեցին Հայաստանի անվտանգության ուղղությունը:
Այլ սառեցված հակամարտություններով հագեցած տարածաշրջանային բարդ միջավայրում, ինչպես նաև Թուրքիայի կողմից վարվող թշնամական ու շրջափակման քաղաքականության պայմաններում Ռուսաստանը կարևոր գործոն դարձավ ստեղծված ուժային անհամաչափությունը հակակշռելու Հայաստանի քաղաքականություններում: Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի տեղակայումը, անդամակցությունը Ռուսաստանի կողմից ղեկավարվող Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը, ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանի և նրա շահերի գերակայությունը Երևանի քաղաքական ընտրանքներում այդքան վտանգավոր չէին թվում Ելցինի նախագահության օրոք:
Այսօրվա տեսանկյունից ակնհայտ է, որ երկու խոշոր ձախողումներ ավելի բարդացրեցին այն ժամանակվա Հայաստանի ամբողջական ապագաղութացման գործընթացը. նախ, պատերազմից անմիջապես հետո ու նրա արդյունքների ճնշման տակ հակամարտության կարգավորմանը չհասնելը, որը պայմանավորված էր նրա բարդությամբ, ինչպես նաև՝ Երևանի և Ստեփանակերտի հնարավարությունների տիրույթից դուրս լինելով:
Այնուամենայնիվ, երկրորդ ձախողումից խուսափելը բացառապես Երևանի ձեռքում էր, ինչպես այլ հանրապետություններ, որոնք չանցան ժողովրդավարացման քննությունը՝ ի դեմս իշխանությունների լեգիտիմության լուրջ պակասի, ազատ շուկայական տնտեսության և քաղաքական ինստիտուտների խեղաթյուրման, ժողովրդավարական ու լավ կառավարման հարցում խեղումների այլն:
Նեոօսմանականության ու եվրասիական նոր կայսրության ուրվականների միջև
Չնայած հայ-ռուսական հարաբերությունները միշտ էլ անհամաչափ են եղել՝ իրավիճակը բավականին մտահոգիչ դարձավ 2000թ. Ռուսաստանում Վլադիմիր Պուտինի իշխանության գալուց հետո, ով ոչ միայն իր հետ բերեց եվրասիական ինտեգրման շղարշի ներքո բազմաբևեռ աշխարհ հաստատելու օրակարգը, այլև ընդհուպ Խորհրդային Միության փլուզումը հռչակեց 20-րդ դարի «խոշորագույն հումանիտար աղետ»:
Չնայած Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը միշտ էլ եղել է Մոսկվայի սիրած խաղալիքը՝ դժվար է հավատալ, որ Կրեմլը ներել է նրան՝ որպես «խոշորագույն հումանիտար աղետ»-ի դետոնատորի: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից զատ վերոնշյալ բացթողումները Երևանից որոշումներ կորզելու ոչ պակաս կենսունակ գործիքներ դարձան նրա ձեռքերում: Արդեն 2000թ. վերջին Հայաստանի արդյունաբերական, էներգետիկ, հաղորդակցական, տրանսպորտային և ռազմավարական գլխավոր հսկաները գտնվում էին կա՛մ Ռուսաստանի, կա՛մ նրա ընկերությունների ձեռքում:
2008թ. ռուս-վրացական պատերազմը և նրա հետևանքները, այնուհետև հիբրիդային պատերազմն Ուկրաինայի տարածքում, Ղրիմի բռնակցումը բավականին հստակ ուղերձներ էին Հայաստանին, թե ինչ կպատահի, եթե նա Ուկրաինայի, Վրաստանի և Մոլդովայի հետ միասին շարունակի ասոցացումը Եվրոպայի և եվրո-ատլանտյան ընկերությունների հետ ու մերժի ռուսական ինտեգրացիոն ծրագիրը:
Գրեթե այդ ծրագրին զուգահեռ՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից առաջ քաշված համաթյուրքական ինտեգրացիա հիմնելու մեկ այլ հավակնոտ հայեցակարգ «նեոօսմանականություն»-ն էլ ավելի սեղմեց Հայաստանին ռուսական ու թուրքական սալերի միջև՝ հանգեցնելով ԵՄ-ի հետ Ասոցացման/Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի չեղարկմանն ու Պուտինի Եվրասիական տնտեսական միությանը երկրի անդամակցությանը: Արդյունքում ինքնուրույնաբար տնտեսական քաղաքականություն վարելու ինքնիշխանության սահմանափակման և այս Միության շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունների ուժով Հայաստանը տակավին առերեսվում է դժվարությունների՝ իր քաղաքականությունները դիվերսիֆիկացնելու համար օգտվել այն հնարավորությունից, որն ընձեռում է պատժամիջոցներից ձերբազատված Իրանը կամ 3 տարուց ավելի ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները վերասահմանելու գործում:
Այժմ, երբ Ռուսաստանը պահում է Հայաստանին իր ուղեծրում, ԼՂ հակամարտության կարգավորման ռուսական «նոր պլանը» թիրախավորել է Ադրբեջանին՝ խոստանալով վերադարձնել ԼՂՀ որոշ տարածքներ և չճանաչելով վերջինիս կարգավիճակը՝ որպես գրավիչ խայծ Բաքվի համար:
Հաջողելու դեպքում հակամարտության կարգավորման ռուսական նոր ծրագիրը ձեռք կխոցի մի քանի ռազմավարական թիրախներ՝ հակամարտության գոտում ռուս խաղաղապահներին տեղակայելու միջոցով տարածաշրջանի միանձնյա կառավարումը, ըստ այդմ՝ Արևմուտքի ազդեցության նվազեցումը, ԼՂ կարգավիճակի սահմանման բանալին իր ձեռքում պահելու միջոցով ու դրա արդյունքում՝ հնազանդեցված Հայաստանին ու թիրախի տակ վերցված Ադրբեջանին հավերժ իր ուղեծրում պահելը: 2016թ. ապրիլին Ադրբեջանի սանձազերծած քառօրյա պատերազմի օրերին Մոսկվան իր վարքագծով հետապնդում էր հենց այս նպատակները, սակայն ձախողվեց, քանի որ հայկական բանակը կանխեց գաղութացման ևս մեկ փորձ:
Այդուհանդերձ, «Ռուսաստանը մի վառարան է, որին մոտենաս՝ կայրի, հեռանաս՝ կսառչես» ասույթը լավագույնս արտացոլում է ղարաբաղյան գործոնի և հայ-ռուսական հարաբերությունների երկերես բնույթը, այն է՝ կայսրություններին հպատակվել՝ նրանցից հեռավորություն պահելով, հնազանդվելը բայց և նրանց դեմ պատմականորեն կուտակված խորն ատելությամբ և վտանգվելու դեպքում ապստամբելու ցանկությամբ:
Ճանաչումը որպես նեոկայսերականության կապիտուլյացիայի բանալի
Եթե այսօր կոմունիզմի լիակատար ու անդառնալի կապիտուլյացիան անհերքելի փաստ է, չենք կարող նույնն ասել նեոկայսերականության վարակի իսպառ կապիտուլյացիայի մասին, որը ժառանգվել է նախորդ կայսրություններից և կրկին ակտիվացվել հետսովետական տարածքում:
Պատճառն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղը տակավին կանգնած է իր նախկին՝ կայսերական կարգավիճակին վերադարձվելու վտանգի առջև: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչումը ոչ միայն նախկին կայսրությունների՝ դեռևս Կովկասում կենսունակ մնացուկներն ապամոնտաժելու, այլ նաև Հայաստանի ու Արցախի լիակատար ապագաղութացման և ժողովրդավարացման հեռանկարներ բացելու բանալին է:
Նեոկայսերականության այդ վարակը կենսունակ է լինելու այնքան ժամանակ, քանի դեռ պատմությունը համատարած և իսպառ ականազերծված ու լիցքաթափված չէ՝ նախևառաջ հայոց Ցեղասպանության ճանաչմամբ: Մի խիզախ քայլ, որը 1915թ. կատարեցին Գերմանիայի նախագահն ու Հռոմի պապը, իսկ 2016թ.՝ Բունդեսթագը՝ հետևելով աշխարհի այլ երկրներին:
Եվ, վերջապես, այդ վարակն իր սև գործը հաջողությամբ շարունակելու է, քանի դեռ Հայաստանն ու բախտակից այլ պետությունները, նույնիսկ Ռուսաստանը, հիմնովին չեն ապամոնտաժել խորհրդային անցյալը, նրանց համակարգերը, որոնք հիշեցնում են խորհրդային քաղաքական մշակույթը, և չեն դարձել ուժեղ, ժողովրդավարական, իրավական պետություններ:
Ու այդ ամենում Եվրոպայի անելիքն ու պահանջվածությունը հսկայական է, որին քաղաքակրթորեն պատկանում ենք բոլորս, բայց նրա արժեքային հիմքերից ու ուղենիշներից մնում ենք տակավին հեռու: Այդուհանդերձ, թվում է՝ Եվրոպան դեռևս զգուշավոր և անվճռական է կայսրությունների այդ հիմքերին կպչելու և Հայաստանի համար իմպերիալիզմի մնացորդները մաքրելու հարցում:
Հոդվածը պատրաստվել և վերջերս գերմաներեն լեզվով հրապարակվել է գերմանական Zeit Online պարբերականում՝ Քյորբեր հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ իրականացվող «Կայսրության ժառանգությունը. Ռուսաստանի դերը Եվրոպայում ԽՍՀՄ փլուզումից 25 տարի անց» խորագրով շարքի շրջանակներում:

Armenia: 25 Year-Old Persistent and Unfinished Struggle for Decolonization
After the collapse of Europe’s last empire—USSR and 25 years later from Armenia’s independency it’s still difficult to insist without ambiguity on the complete and irreversible elimination of neo-colonization risks if not for many of former soviet republics, then surely for some of them, including Armenia.
The country’s security policies remain deeply affected by crucial developments of the last 100 years yet, which have also left a large imprint on the national identity and memory. Being the first nation in the world to adopt Christianity as a state religion (301 AD) Armenians experienced the cruelest hardships in the periods of collapses or in juncture of especially two empires—Ottoman and Russian.
The nation saw the first Genocide of the 20th century—massacres of more than 1.5 million Armenians in 1915, in the period of the Ottoman Empire’s agony and in the whirlpool of the WWI. Then incorporation of the first Armenian Republic (1918-1920) into a reformatted Communist Russian Empire, followed by partition of Armenian homeland between Kemalist Turkey and Bolshevist Russia, and by attaching Armenian-populated regions of Nakhijevan and Nagorno Karabakh (NK) to Soviet Azerbaijan by Stalin’s decision were quite enough to hate both empires.
Nagorno Karabakh: detonator for dismantling the empire and driving force for Armenia’s security policies
Under Gorbachev’s Glasnost policy, the first massive democratic movement with the agenda of the reunification of NK and Armenia erupted in these very months of 1988. Shaking the foundations of the empire, the ethnic tension, heated and nourished from Armenian pogroms in Azerbaijani cities Sumgait, Baku, Kirovabad and irrelevant feedbacks by Baku and Moscow rather quickly transformed the movement into a full-scale decolonization process. Refusing “new reformatting” of the USSR, among the five dissident republics (Baltic republics, Georgia, Armenia), in 1991 not only Armenia, but also NK declared their independence in full compliance with the international and USSR laws.
While in the period of 1988-1991 the democratic movement had increased the gap with the Kremlin, the 4-year full-fledged war of aggression, unleashed by Azerbaijan against Armenia and NK and stopped by Russia under OSCE Minsk Group, has drastically changed Armenia’s security move.
In a complicated regional environment with other frozen conflicts and Turkey’s hostile policy and blockade, Russia became a crucial factor for Armenia’s policies of counterbalancing power asymmetry. Deployment of Russian military base in Armenia, membership to Russia-led Collective Security Treaty Organization, in overall dominance of Russia and its interests in Yerevan’s policy choices, didn’t seem that much dangerous in the period of Yeltsin’s presidency.
From today’s perspective, it is obvious that two crucial failures complicated Armenia’s full decolonization then. Firstly, not reaching a settlement for NK conflict right after the war and by virtue of its outcomes due to its complexity, as well as being greatly beyond the power of Yerevan and Stepanakert.
However, avoiding of the second shortcoming was exclusively in hands of Yerevan, like other republics, failing in their test of democratization: serious deficit of legitimacy for leaderships, distortion of free market economy and political institutions, shortcomings in democratic and good governance, etc.
Amid the ghosts of Neo-Ottomanism and new Eurasian empire
Though Russian-Armenian relations have always been asymmetric, the situation became rather bothering after in 2000 V. Putin came to power in Russia with his agenda of establishing a multi-polar world under the smokescreen of Eurasian integration and declaring the collapse of the USSR as “the greatest humanitarian disaster” of the 20th century.
Despite NK conflict has permanently been Moscow’s favorable toy, it is hard to believe that the Kremlin has forgiven it as a detonator of “the greatest humanitarian disaster”. Apart from NK conflict, the above-mentioned shortcomings became no less vital tools in its hands to extract decisions from Yerevan. Already by late 2000s Armenia’s major industrial, energy, communication and strategic giants were possessed either by Russia or by its companies.
The Georgian-Russian war of 2008 and its outcomes, then hybrid war in the territory of Ukraine and annexation of Crimea delivered a rather clear message to Armenia regarding what may happen, if it continues moving to association with Europe and Euro-Atlantic organizations together with Ukraine, Georgia and Moldova, denying Russia-led integration plan.
Almost in parallel with that project, the “neo-Ottomanism,” another ambitious concept initiated by Turkey’s president Erdogan to establish a pan-Turkish integration, more pressed Armenia between Russian and Turkish anvils: by canceling the Association/DCFTA agreements with the EU, the country joined Putin’s Eurasian Economic Union. As a result, by virtue of restriction of the sovereignty in conducting economic policies and new commitments within that Union, Armenia still faces difficulties in making use of the opportunity that provides unsanctioned neighboring Iran in terms of diversification of policies or redefining relations with the EU for more than 3 years.
Now, after Russia included Armenia in its orbit, Russia’s “new plan” for conflict settlement targeted Azerbaijan, promising to return some territories of NKR and not recognizing its status as an attractive bait for Baku. If succeeded, Russia’s new plan for conflict settlement may reach several strategic goals—deploying Russian peacekeepers on the conflict zone and controlling the region solely, thus minimizing the influence of the West on it, keeping the key to resolution of NK status in its hands, and therefore keeping the subdued Armenia and targeted Azerbaijan in its orbit. Moscow pursued those very goals during the 4-day war unleashed by Azerbaijan in April 2016, but failed as the Armenian army prevented another attempt of colonization.
Nevertheless, the formulation “Russia is an oven, to which if approached, one may get burnt, and if stepped back—one may get frozen” is the best reflection of two-faced nature of Karabakh factor and Armenian-Russian relations. It is derived from Armenia’s lessons learned from its colonial track-record, i.e. subduing empires but keeping distance from them, obeying them but with historically accumulated deep hatred and desire to revolt against them if endangered.
Recognition as a key to capitulate neo-imperialism
If today total and irreversible capitulation of Communism is an established fact, we cannot state the same for complete capitulation of imperialistic infection, inherited from previous empires and re-activated in the post-Soviet space.
This is because NK issue, one of the heavier legacies of two empires and linked to their foundations, is still facing the threat of return to its former status. Recognition of the NKR remains the key not only to dismantle the remnants of previous empires, still alive in the Caucasus, but also to open the perspectives for full decolonization and democratization of Armenia and Artsakh (NK).
This disease of neo-imperialism will also be maintained as long as the history isn’t completely detonated and discharged, primarily by international recognition of the Armenian Genocide. A brave step, which German president and Pope Francis did on the centennial of that crime in 2015, and the Bundestag in 2016, following other countries of the world.
Finally, that infection will successfully corrode foundations of independence and sovereignty of Armenia and same-fortune countries, even Russia, as long as they have not completely dismantled the Soviet past, their systems resembling Soviet political culture, and haven’t become democratically powerful and sovereign states either.
In addressing that imperial legacy of Armenia and others, Europe’s role is tremendous, to which we all civilizationally belong, but remain too far from its fundamental values and guidelines. Nevertheless, Europe is seemingly cautious and undetermined yet to touch the very foundations of empires and to eliminate all remnants of imperialism for Armenia.
The article was prepared for and recently printed in the German online news outlet “Zeit Online” within the series “The legacy of the empire – Russia´s role in Europe 25 years after the end of the USSR,” in partnership with the Körber Foundation.