Լապշինին Բաքու հասցնելը «Սաֆարով-2» օպերացիա էր
ՀՀ ԱԳն-ն, ի դեմս նախարարության մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանի, արձագանքել է Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին Բելառուսի կողմից Ադրբեջանին արտահանձնելուն: «Ալեքսանդր Լապշինի հետապնդումը, Ադրբեջան նրա արտահանձնումը խոսքի ազատության և ազատ տեղաշարժի, մարդու հիմնարար իրավունքների կոպտագույն ոտնահարում է, որը կրկին անգամ ի ցույց է դնում բռնապետության և ժողովրդավարության միջև առկա խորը անդունդը», - ասել է Բալայանը՝ հավելելով, թե արտահանձնումից հետո քաղաքական, հասարակական, մշակութային գործիչների, լրագրողների և զբոսաշրջիկների հոսքը Արցախ բազմապատկվելու է։
Ո՞ւմ է ուղղված «բռնապետության և ժողովրդավարության միջև առկա խորը անդունդի» մասին ԱԳՆ խոսնակի ակնարկը. բլոգերին արտահանձնելու շուրջ գործարքի գնացած Ադրբեջանին և Բելառուսի՞ն, թե՞ Ռուսաստանին կամ Իսրայելին, որոնք, ըստ էության, մատը մատին չտվեցին իրենց քաղաքացին հանդիսացող անձին բելառուսա-ադրբեջանական կեղտոտ խաղից դուրս բերելու նպատակով: Թեև իհարկե, պարզ է, թե ում է այն ուղղված, սակայն իր ոճին հարիր՝ ԱԳՆ-ն անում է անհասցե, անատամ և իր խեղճությունն ու անօգնականությունը մատնող հայտարարություն: Եվ դա մի իրավիճակում, երբ, ըստ էության, Ադրբեջանը թե ընթացակարգային և թե հոգեբանական-քարոզչական հետևանքների առումով փաստացի փորձում է լուծել միանգամից մի քանի կարևոր խնդիր:
Ադրբեջանը ստանում է Արցախ այցելության համար տոտալ, միջազգային ահաբեկում իրականացնելու նախադեպ: Որևէ կասկած չկա, որ շարունակելու է առանց իր թույլտվության ԼՂՀ այցելող անձանց նկատմամբ հետապնդում իրականացնելու քաղաքականությունը: Անգամ Հայաստանի քաղաքացիները, որոնք երբևէ եղել են Արցախում, հիմա պետք է բավականին լուրջ մտածեն Բելառուս և նմանատիպ երկրներ մեկնելու հետևանքների մասին:
Ահաբեկման այս մեթոդն, իհարկե, կարող է աշխատել միայն Բելառուսի նման երկրների պարագայում, որտեղ և օրենքը, և իրավունքը բռնապետի կամքն է:
Բայց նույնիսկ այդ դեպքում առաջանում է տվյալ երկրների հետ Հայաստանի հարաբերությունների հարցը: Եվ երկրորդ խնդիրը, որը հետևողականորեն փորձում է Բաքուն լուծել, Հայաստանի միջազգային մեկուսացմանը հասնելն է, հնարավորինս շատ երկրների հետ նրա հարաբերությունները փչացնելը:
Այդ խնդիրը 2012թ. Բաքուն, Սաֆարովի արտահանձնման խայտառակ դեպքով պայմանավորված, մեծ հաջողությամբ լուծեց Հունգարիայի մասով, որի հետ Հայաստանը ստիպված եղավ խզել դիվանագիտական կապերը: Նույն խնդիրը Բաքուն հիմա փորձում է լուծել ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ շրջանակում Հայաստանի «դաշնակիցը» հանդիսացող երկրների՝ Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի պարագայում:
Լուկաշենկոյի մատուցած ծառայությունը Բաքվին հավատ է ներշնչելու, որ կարելի է նաև տոտալիտար կառավարման ձևով իրենից չտարբերվող այդ երկրներին ևս ծառայեցնել «սևցուցակային» իր ահաբեկչական քաղաքականությանը և Հայաստանին կանգնեցնել նրանց հետ իր հարաբերություններն արմատական ձևով վերանայելու հրամայականի առջև:
Այլ կերպ ասած՝ Բաքուն ուղղորդում է Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը՝ շատ հստակ տեսնելով, թե ինչպիսի կրավորականություն և անգործունակություն է վերջինս ցուցաբերում իր այդ ագրեսիվ քաղաքականությունը զսպելու հարցում: Եթե դա էլ հաջողի, ապա շուտով հնարավոր է՝ Հայաստանը նույնատիպ խնդիրներ ունենա նաև մուսուլմանական մի շարք երկրների հետ հարաբերությունների դաշտում:
Երրորդ՝ Լապշինի արտահանձնման այս օպերացիան Բաքուն ծառայեցնում է ներքին քարոզչական սպառման նպատակով՝ սեփական հասարակության մեջ ամենակարողության պատրանք կամ ավելի ճիշտ համոզմունք ձևավորելով: Ալիևը հնարավորություն է ստանում համոզելու, որ Սաֆարովի արտահանձնմանը հասնելը ոչ թե Հունգարիայի հետ պարզ առևտրի կամ կաշառատվության, այլ իր կողմից վարվող ճկուն, հաստատակամ ու նպատակասլաց քաղաքականության արգասիք էր:
Թե գործընթացի կազմակերպման և թե քարոզչա-հոգեբանական հետևանքների իմաստով Լապշինին Բաքու հասցնելը, ըստ էության «Սաֆարով-2» օպերացիա էր:
Տնտեսական ցնցումների, սոցիալական վիճակի սրման, ԼՂ կարգավորման հարցում դիվանագիտական փակուղում հայտնվելու, ապրիլյան պատերազմ սանձազերծելու և որևէ հաջողոթյուն չարձանագրելու գործոններով պայմանավորված իր հեղինակության անկումը Ալիևը փորձում է փոխհատուցել իր անձի շուրջ՝ ցանկացած երկրում «հարց լուծող» լիդերի կերպար ձևավորելով: Դա թույլ է տալիս ինչ-որ չափով հաղթահարել որպես պետություն չկայացվածության այդ երկրի հասարակության կոմպլեքսները:
Ալիևը երկրի ներսում կազմակերպել է մեկ դերասանով իսկական օճառային օպերա և կարողանում է հաարակության քիմիքին հաճելի տեսարաններով նրան պահել կառավարելիության սահմաններում, ապահովագրել իր միահեծան տոտալիտար իշխանությունը:
Գուցե սա հնարավոր լիներ միայն Ադրբեջանի ներքին խնդիրը համարել, եթե արտաքին հետևանքներ վտանգ չհարուցեր: Մեծանում է վտանգը, որ ադրբեջանական հասարակությունն այդ կույր հավատի ազդեցությամբ անվերապահորեն կաջակցի Ալիևին, եթե նա ինչ-որ պահի որոշի Ղարաբաղյան հարցը պատերազմի միջոցով լուծելու ավանտյուրայի դիմել:
Սեփական հասարակության ուղեղը լվանալու, հակահայկական ռասիզմի թույնը ներարկելու ֆոնին Լապշինի գործը թմրանյութի էֆեկտ ունի և դրանից տրիումֆալ հաղթանակ կերտելը կարող է տրասֆորմացվել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում:
Ինչևէ, Լուկաշենկոյի հրամանով Լապշինը Ադրբեջանին հանձնվեց ոչ միայն Ալիևի հետ սիրախաղերի կամ Բաքվում մեդալ ստանալուց խելքը կորցնելու պատճառով. դրանով նա առաջին հերթին փորձում է հարաբերություններ պարզել Մոսկվայի հետ, անկախություն խաղալ, համաձայնություն կորզել գազի սակագնի նվազեցման հարցում: Այս իմաստով Հայաստանը, պաշտոնական մակարդակով Լապշինի գործի վրա ուղղակի ազդելու, դրան միջամտելու լծակ չունի:
Հայաստանը հայտնվել է ԼՂՀ-ն ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության դաշտից դուրս դնելու բելառուսա-ղազախա-ռուսական պարտադրանքին տուրք տալու, Աստանայում Ալիևի նամակի ընթերցման խայտառակությունն անինքնասեր խելոք աշակերտի պես կուլ տալու՝ փաստացի ինքն իր լարած թակարդում: Բայց եթե հարցին այս տեսանկյունից ենք նայում, ապա Ադրբեջանը ևս ֆորմալ առումով Բելառուսի, առավելևս 2011-12-ին Հունգարիայի ներքին գործերին միջամտելու, Մինսկի կամ Բուդապեշտի վրա ազդելու լծակ չպետք է ունենար: Եվ չնայած դրան՝ Բաքուն միշտ գտնում է այդ անուղղակի ազդեցության, իր առջև դրված լոկալ, իրավիճակային նպատակադրումների իրագործմանը, իսկ Հայաստանը չի կարողանում՝ նախընտրելով այդ իրողությունը սվաղել արդարացումներ փնտրելով:
Հայաստանի ԱԳՆ-ն, դիվանագիտությունը, երբևէ իր առջև կոնկրետ միջնաժամկետ կամ կարճաժամկետ նպատակներ, լոկալ խնդիրներ չի դրել, առավելևս չի իրականացրել՝ մշտապես մնալով իր մրցակիցների կամ թշնամիների նախաձեռնությունները հետապնդողի, արձագանքողի դերում: Եվ ինչպե՞ս կարող է նման խնդիրներ լուծել, եթե հենվում է յուրիվարդանյանական, օլեգեսայանական, արմենխաչատրյանական մակարդակի դեսպանների վրա։
Ինչու առհասարակ խնդիրը պետք է հանգեր այսպիսի աբսուրդային իրավիճակի: Երբ Բաքուն անցած երկու տասնամյակի ընթացքում ամեն գնով հասնում էր առանձին երկրներից ու միջազգային կազմակերպություններից իր տարածքային ամբողջականությունը, ԼՂՀ-ն իր անքակտելի վարչական միավորը ճանաչելու մասին հայտարարություններ կորզելուն, ԱԳՆ-ն հանգստացնում էր, թե այդ հարցով զբաղվող միակ կոմպետենտ կառույցը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է, որ Բաքվի նախաձեռնությունները որևէ գործնական հետևանք ունենալ չեն կարող և անհանգստանալ պետք չէ: Ի՞նչ էր սա. մեծախոսությո՞ւն, թե՞ պարզապես քաղաքական ու դիվանագիտական կարճատեսություն: Էդվարդ Նալբանդյանը դիվանագիտական միայն մեկ լեզու գիտի. մշտապես թաքնվել միջազգային հանրության կարծիքի թիկունքում: Ինչո՞ւ է լռում այդ կարծիքը հատկապես այն պահերին, երբ պետք է: Մյուս կողմից, սակայն, ինչո՞ւ պետք է միջազգային հանրությունն առհասարակ որևէ կարծիք արտահայտի, եթե Երևանն ինքն է նախընտրում անհասցե հայտարարություններով բավարարվել:
Բաքվի սկսած՝ Արցախ այցելողների «սև ցուցակի» քաղաքականությանը, որն իր տարածքային ամբողջականության ճանաչման արշավի տրամաբանորեն շարունակությունն է, պաշտոնական Երևանը պատասխանեց միայն ծաղրանքով՝ փոխանակ հնարավորինս մեծ թվով մարդկանց Արցախ տանելով այդ ցուցակն ահաբեկման միջոցի, անհեռանակար, անօգուտ և անլուրջ ժամավաճառության վերածելուն:
Եվ միայն հիմա է ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարում, թե Լապշինի գործը բազմապատկելու է Արցախ զբոսաշրջիկների, լրագրողների, մտավորականների հոսքը: Արդյո՞ք հաջողություն կունենար Բաքվի այս ցուցակային ահաբեկման քաղաքականությունը, եթե ի վերջո պաշտոնական Երևանը մեծ-մեծ խոսելու ու հոխորտալու փոխարեն ընթացք տար գոնե ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի բանակի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների, խաղաղ քաղաքացիական անձանց և զինծառայողների մարմինները խոշտագնումների ենթարկելու փաստերը միջազգային դատական ատյաններին ներկայացնելու խնդիրը:
Մինչդեռ անգամ ապրիլյան պատերազմը չօգնեց, որպեսզի ստատուս քվոյի պահպանման այս պատերազմաբեր ուղեգիծը փոխարինվի ԼՂ-ի ներկայիս կարգավիճակի միջազգայնորեն ճանաչմանը հասնելու քաղաքականությամբ, որը նաև կդառնար իր սահմանների անխախտելիության մասին համոզմունք ձևավորելու ադրբեջանական դիվանագիտության համարժեք պատասխանը:
Քանի՞ դեպք կարելի է հիշել, որ միջազգային ու հատկապես եվրոպական կառույցներում հայաստանյան պատվիրակությունները Ադրբեջանի ներքին ժողովրդավարության, այդ երկրում բռնատիրական ռեժիմի հաստատման իրողությունը դարձնի բանաձևերի, հայտարարությունների առարկա՝ Բաքվի խավիարային դիվանագիտությանը հղում կատարելն ինքնարդարացման միջոց դարձնելու փոխարեն:
Սակայն ունենք այն, ինչ ունենք: Հիմա ողջ խնդիրն այն է, թե որքանով էր հայաստանյան դիվանագիտությունը պատրաստ Լապշինի գործի նման, առավել քան կանխատեսելի ելքին: Կա պարզ երկու խնդիր: Նախ՝ ի՞նչ է ձեռնարկվելու Բելառուսի պարագայում, որն արդեն անցել է Հայաստանի հետ նույնիսկ ոչ թե դաշնակցային, այլև չեզոք հարաբերություններ պահպանելու թե քաղաքական, թե դիվանագիտական ու թե բարոյական սահմանները: Հարցն արդեն Լապշինի անձի մեջ չէ: Եթե համարժեք որևէ պատասխան չհետևի, Լուկաշենկոն անցնելու է շատ ավելի լկտի պահվածքի՝ որոշելով, որ գործ ունի սեփական արժանապատվության ու ինքնահարգանքի գիտակցում չունեցող երկրի հետ: Ու դրանում համոզվելու է ոչ միայն Լուկաշենկոն:
Երկրորդ՝ ի՞նչ է արվելու Ադրբեջանի դեպքում: Լապշինին ստանալն իրականում կարելի է դրվագային հաղթանակից Ադրբեջանի համար վերածվել մղձավանջի: Հիմա այդ անձի իրավունքների պաշտպանության, նրա հետապնդման խնդիրը դիտարկվելու է բացառապես Ալիևյան բռնատիրության համատեքստում: Եվ եթե վերջինս այնքան խելոք չգտնվի, որ հնարավորինս արագ ազատվի Լապշինից, այս պատմությունը Ալիևի համար կարող է լրիվ բումերանգի էֆեկտ ունենալ:
Բայց որպեսզի այն իսկապես բումերանգի վերածվի, Հայաստանը պետք է աշխատի: Հարցն այն է՝ նալբանդյանական դիվանագիտությունը ունա՞կ է դրան...

Экстрадицию Лапшина в Баку можно считать операцией “Сафаров-2”
МИД РА в лице пресс-секретаря Тиграна Балаяна отреагировал на экстрадицию гражданина России и Израиля, блогера Александра Лапшина из Беларуси в Азербайджан. “Гонения в отношении Лапшина и его экстрадиция в Азербайджан являются грубейшим нарушением основополагающих прав человека на свободу слова и передвижения, что в очередной раз демонстрирует существующую пропасть между диктатурой и демократией”,- заявил Балаян, добавив, что после экстрадиции поток политических и общественных деятелей, представителей культуры, журналистов, туристов в Арцах приумножится.
Кому адресован намек пресс-секретаря МИД на “пропасть между диктатурой и демократией” – Азербайджану и Беларуси, заключившим сделку вокруг экстрадиции блогера, или России и Израилю, которые, по сути, палец о палец не ударили, чтобы вывести своего гражданина из грязной белорусско-азербайджанской игры? И хотя понятно, кому этот намек адресован, МИД Армении в привычном для себя стиле делает безадресное, беззубое, выдающее его беспомощность заявление. И это в ситуации, когда Азербайджан как в плане протокольных, так и в плане психологических и пропагандистских последствий пытается решить несколько важных задач.
Азербайджан получает прецедент тотальной международной угрозы в вопросе посещения Арцаха. Нет никаких сомнений, что он будет продолжать политику по преследованию лиц, посещающих НКР без его разрешения. Даже граждане Армении, которые когда-либо были в Арцахе, сейчас должны как следует подумать о последствиях своих поездок в Беларусь и другие подобного рода страны.
Этот метод террора, разумеется, может работать только в случае с такими странами, как Беларусь, где закон и право зависят от воли диктатора.
Но даже в этом случае возникает вопрос отношений Армении с этими странами. И вторая задача, которую последовательно пытается решить Баку, - международная изоляция Армении, ухудшение ее отношений как можно с большим числом стран.
В 2012 г. Баку с большим упехом решил эту задачу по части Венгрии, что было обусловлен позорной экстрадицией Сафарова из этой страны в Азербайджан. Аналогичную задачу Баку сейчас пытается решить по части Беларуси, Казахстана и Киргизии, являющихся “союзниками” Армении в рамках ЕАЭС и ОДКБ.
Оказанная Лукашенко услуга внушит Баку уверенность в том, что своей террористической политике “черного списка” можно заставить служить и эти страны, которые не отличаются от него своей тоталитарной системой правления, и тем самым поставить Армению перед необходимостью коренным образом пересмотреть свои отношения с ними.
Иными словами, Баку направляет внешнюю политику Армении, ясно видя, какую пассивность и бездействие проявляет наша страна в вопросе сдерживания агрессивной политики Азербайджана. Если Баку это удастся, то вполне возможно, что очень скоро аналогичные проблемы появятся у Армении и в отношениях с рядом мусульманских стран.
В-третьих, операцию по экстрадиции Лапшина Баку использует в целях внутренней пропаганды, создав в собственном обществе иллюзию, а точнее убежденность в своей всесильности. Алиев получает возможность убедить общество в том, что он добился экстрадиции Сафарова не благодаря элементарному торгу с Венгрией или передаче ей взятки, а благодая проводимой им гибкой и твердой политике.
Экстрадиция Лапшина в Баку как в плане организации процесса, так и в плане пропагандистских и психологических последствий стала фактически операцией “Сафаров-2”.
Алиев пытается компенсировать падение своего авторитета, вызванное экономическими потрясениями, обострением социального положения, созданием дипломатического тупика в вопросе карабахского урегулирования, развязыванием апрельской войны, в которой Азербайджану не удалось добиться успеха, формированием образа лидера, «решающего вопросы» в любой стране.
В Азербайджане Алиев организовал настоящую «мыльную» оперу с участием одного артиста, которому удается держать общество в рамках управляемости, соханять свою единоличную тоталитарную власть.
Это можно было бы считать внутренним делом Азербайджана, если б не угроза внешних последствий. Возрастает опасность того, что азербайджанское общество под воздействием слепого доверия безоговорочно поддержит Алиева, если он в какой-то момент решит прибегнуть к авантюре – решению карабахского вопроса вооруженным путем.
На фоне промывания мозгов своему обществу и впрыскивания яда антиармянского расизма дело Лапшина возымело наркотический эффект. И представление этого эпизода как триумфальной победы может быть трансформировано на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск.
Как бы то ни было, Лапшин был экстрадирован в Азербайджан по указу Лукашенко не только в результате «флирта» с Алиевым или из-за того, что полученная в Баку медаль вскружила ему голову. Этим шагом “батька” впервые попытался уточнить свои отношения с Москвой, поиграть в независимость, добиться согласия в вопросе снижения тарифа на газ. В этом смысле у Армении на официальном уровне не было рычагов прямого воздействия или вмешательства в дело Лапшина.
Армения попала в расставленную ею же ловушку, которая проявляется в подчинении белорусско-казахско-российскому принуждению к выводу НК из поля ответственности ОДКБ, в поведении послушного ученика после позорной читки письма Алиева в Астане. Но если подходить к вопросу с этой точки зрения, то формально Азербайджан тоже не должен был иметь рычагов воздействия на внутренние дела Беларуси, а тем более на дела Венгрии в 2011-12 гг. Но, несмотря на это, Баку всегда находит возможности для косвенного воздействия, реализации поставленных перед собой ситуационных локальных целей, Армении же это не удается, и она предпочитает искать оправдания.
МИД РА никогда не ставил перед собой, а тем более не осуществлял конкретные цели и локальные задачи, постоянно оставаясь в роли реагирующего на инициативы соперников или врагов. Да и как можно решать подобные задачи при наличии таких послов, как юрики варданяны, олеги есаяны, армены хачатряны.
И вообще, почему проблема должна была дойти до такой абсурдной ситуации. Когда Баку на протяжении двух десятилетий любой ценой добивался от отдельных стран и международных организаций заявлений о своей территориальной целостности и признании Нагорного Карабаха своей неотъемлимой частью, МИД успокаивал, утверждая, что единственной комепетентной структурой, занимающейся этим вопросом, является Минская группа ОБСЕ, что инициативы Баку на практике никаких последствий иметь не могут, что не надо беспокоиться. Что это было – разглагольствования или политическая и дипломатическая близорукость? Эдуард Налбандян знает лишь один дипломатический “язык” - постоянно прятаться за мнением международного сообщества. Почему же он молчит именно тогда, когда нужно высказать мнение?
На инициированную Баку политику “черного списка”, в который попадают посещающие Арцах граждане и которая является логическим продолжением кампании по признанию его территориальной целостности, официальный Ереван ответил лишь иронией, вместо того, чтобы обеспечить большой приток людей в Арцах, что позволило бы превратить “черный список” из средства террора в бесперспективное, бесполезное и несерьезное времяпрепровождение.
И только сейчас МИД Армении заявляет, что дело Лапшина умножит число туристов, журналистов, представителей интеллигенции, которые захотят посетить Арцах. Могла бы иметь успех эта политика “списочного” террора Баку, если бы официальный Ереван вместо громких заявлений представлял в международных судебных инстанциях факты совершения азербайджанской армией военных преступлений, глумления над телами мирных гражданских лиц и военнослужащих во время апрельской войны прошлого года?
Между тем даже апрельская война не помогла сменить курс на сохранение статуса-кво военным путем на политику достижения международного признания статуса НК, что стало бы адекватным ответом на азербайджанскую дипломатию по формированию убежденности в нерушимости его границ.
Сколько можно вспомнить случаев, когда армянские делегации в международных и особенно европейских структурах делали предметом резолюций и заявлений вопрос утверждения в этой стране внутренней демократии, диктаторского режима вместо того, чтобы превращать ссылки на икорную дипломатию Баку в средство самооправдания.
Но имеем то, что имеем. Сейчас вся проблема в том, готова ли была армянская дипломатия к такому более чем предсказуемому исходу дела Лапшина. Есть два простых вопроса. Во-первых, что будет предпринято в отношении Беларуси, которая уже перешла и дипломатические, и нравственные границы не то что союзных, но даже нейтральных отношений. И дело здесь уже не в личности Лапшина. Если не последует адекватный ответ, Лукашенко станет вести себя еще более нагло, решив, что имеет дело со страной, которая не имеет представления о собственном достоинстве и самоуважении. И в этом убедится не только Лукашенко.
Во-вторых, что будет предпринято в отношении Азербайджана? Экстрадиция Лапшина в действительности может превратиться для Азербайджана из эпизодической победы в кошмар. Сейчас вопросы защиты прав этого человека, его преследования будут рассматриваться исключительно в контексте диктатуры Алиева. И если последний не проявит достаточно здравомыслия, чтобы как можно быстрее избавиться от Лапшина, то эта история может иметь для Алиева эффект бумеранга.
Но чтобы эта ситуация действительно обернулась эффектом бумеранга, Армения должна работать. Вопрос лишь в том, способна ли на это налбандяновская дипломатия…