Հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 70 անգամ
Փետրվարի 9-ին և լույս 10-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանաման ռեժիմի խախտումների աճ:
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից, տարբեր տիպի նռնականետերից ու հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 70 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1000 կրակոց: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնային գծի արևելյան, հարավային և հյուսիսարևելյան ուղղություններում: Նշված հատվածներում ադրբեջանական զինուժը ականանետից ու նռնականետերից ընդհանուր առմամբ արձակել է 34 արկ, որից 24-ը ականանետերից, 10-ը՝ նռնականետերից:
Մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանն առաջնագծում՝ խիստ անհրաժեշտության դեպքում պատասխանելով հակառակորդի նախահարձակ գործողություններին:

Около 70 нарушений режима перемирия со стороны Азербайджана
В ночь с 9 на 10 февраля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск зарегистрирован рост числа нарушений режима перемирия со стороны противника.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики, ВС Азербайджана из 60-мм и 82-мм минометов, различных типов гранатометов и стрелкового оружия нарушили режим перемирия около 70 раз, произведя в направлении армянских позиций свыше 1000 выстрелов.
Наиболее интенсивные нарушения режима перемирия зарегистрированы на восточном, южном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения. На указанных участках азербайджанская сторона из миномета и гранатометов выпустили в общей сложности 34 снаряда, из них 24 – из минометов, 10 – из гранатометов.
Передовые подразделения Армии обороны владеют оперативно-тактической обстановкой на передовой и при крайней необходимости отвечают на наступательные действия противника, говорится в сообщении МО НКР.