ԱՄՆ դեսպանատունը ներկայացնում է ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշար՝ «Մարդկային պատմությունների խճանկար»
Շեշտադրելով ֆիլմերի ու կինոարվեստի փոխակերպող բնույթը՝ ԱՄՆ դեսպանատունը նախաձեռնել է ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշար «Մարդկային պատմությունների խճանկար» խորագրի ներքո և առաջիկա երկու ամիսների ընթացքում հայ հանդիսատեսին կներկայացնի 33 ամերիկյան ֆիլմ: Ինչպես տեղեկացնում է Ամերիկայի դեսպանատունը, անդրանիկ ցուցադրությունը կլինի փետրվարի 13-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում և էկրան կբարձրանա մրցանակակիր «Կարմիր սրտերի Ջեքը» ֆիլմը:
«Ֆիլմերը մեզ տեղափոխում են մի նոր աշխարհ, մեզ ներկայացնում այլ մոտեցումներ, օգնում հասկանալ մեզ շրջապատող աշխարհը», - ասաց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
Ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշարի շրջանակում մեկ շաբաթով Հայաստան է ժամանում նաև «Կարմիր սրտերի Ջեքը» ֆիլմի ռեժիսոր, մրցանակակիր ռեժիսոր/պրոդյուսեր Ջանեթ Գրիլոն, ով քննարկումներ կունենա հանդիսատեսի հետ, ուսանողական խմբերի հետ քննության կառնի կինոարվեստը և կներկայացնի աուտիզմնին առնչվող իր փորձը: Ցուցաշարը կբացվի տ-ն Գրիլոյի ֆիլմով, որը պատմում է փախուստի մեջ գտնվող մի դեռահաս աղջնակի մասին, ով ներկայանում է որպես հմուտ ուսրտացավ տնային դայակ և կարողանում ստեղծել յուրահատուկ կապ աուտիզմ ունեցող 11-ամյա աղջնակի ու նրա ընտանիքիհետ: Ֆիլմի ցուցադրմանը կհաջորդի հանդիսատեսի հարց ու պատասխանը ռեժիսորի հետ:
Ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշարը կշարունակվի մինչև մարտի 31-ը. կներկայացվեն թե՛ գեղարվեստական, թե՛ վավերագրականֆիլմեր: Ֆիլմերը կցուցադրվեն Երևանում, Գյումրիում ու Վանաձորում:
Ցուցաշարում ընդգրկված մյուս ֆիլմերում անդրադարձ է կատարվում այնպիսի հարցերի, ինչպիսիք են՝ հաշմանդամությունը, ծաղրն առցանց տիրույթում, բնապահպանությունը, ծրագրավորման ոլորտում առկա գենդերային բացը, մշակույթի ուխոհանոցի միջև կապը: Բոլոր ցուցադրությունների մուտքն ազատ է, իսկ դահլիճում տեղերը համալրվում են առաջին եկողն առաջինն է տեղ զբաղեցնում սկզբունքի համաձայն: Ամբողջական ծրագիրը կարող եք գտնել առցանց
Ֆիլմերի ցուցադրմանը զուգընթաց «Մարդկային պատմությունների խճանկարի» շրջանակում նախատեսվում է երիտասարդ հայ վավերագրողների համար անցկացնել մեկ շաբաթ տևողությամբ դասընթաց ֆիլմերի մոնտաժման վերաբերյալ, որը կվարի մոնտաժի օսկարակիր վարպետ, ինչպես նաև տարբեր մրցանակների արժանացած ռեժիսոր, պրոդյուսեր, գրող և կինոգործիչ Դագ Բլաշը:
«Հայերն այնքան հուզիչ պատմություններ կարող են էկրանավորել, և հիանալի է, որ մեր հարգարժան հյուրերն այդքան շատժամանակ են անցկացնելու երիտասարդ հայ ռեժիսորների հետ: Նպաստելով նրանց հմտությունների կատարելագործմանը՝մենք հուսով ենք, որ կինոարվեստի նոր սերնդի հայաստանյան գործիչները կկարողանան առավել վստահ ներկայացնել իրենցպատմությունները հայ ու միջազգային հանդիսատեսին», - ասաց դեսպան Միլսը:

U.S. Embassy Highlights Power of Filmmaking with “Mosaic of Human Stories” American Film Showcase
Highlighting the transformative power of movies and filmmaking, the U.S. Embassy in Yerevan opened its “Mosaic of Human Stories” American Film Showcase – a two-month program featuring 33 American films – with a gala screening of the award-winning “Jack of the Red Hearts” on February 13 at the Moscow Cinema.
“Movies transport us to new worlds, open our eyes to different perspectives, and give us a better understanding of the larger world around us, ” said U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, Jr. in his opening remarks.
Janet Grillo, an award-winning filmmaker/producer and the director of “Jack of the Red Hearts,” is visiting Armenia for one week to participate in the launch of the American Film Showcase, engage with Armenian audiences, discuss filmmaking with student groups, and share her experiences with autism. At the opening, Ms. Grillo led a question-and-answer discussion with the members of the audience following the screening of her film, which tells the story of a tough teenage runaway who impersonates a trained caregiver and forms a unique bond with an 11 year-old autistic girl and her family.
The American Film Showcase runs through March 31 and features both documentary and feature films, which will be shown in Yerevan, Gyumri, and Vanadzor. Other movies to be screened as part of the Showcase deal with topics such as disabilities, online bullying, environmental protection, the gender gap in computer programing, and the ties between food and culture. All screenings are open the public and free, with seats available on a first-come, first-served basis. A complete schedule can be found online at www.usa.am/announce/AFSArmenia.
Along with film screenings, the “Mosaic of Human Stories” American Film Showcase includes a week-long training session on film editing for Armenian documentary filmmakers with Doug Blush, an Oscar award-winning film editor, as well as an award-winning director, producer, writer and cinematographer.
“Armenians have so many moving stories to tell, and I think it is wonderful that our guests will be spending so much time with young Armenian filmmakers,” Ambassador Mills said. “By strengthening the skills of these filmmakers, we hope to help give a stronger voice to the next generation of Armenian artists so they can share their stories with wider domestic and international audiences.”