Շփման գծում արձանագրվել է հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների աճ
Փետրվարի 16-ին և լույս 17-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների աճ:
Ինչպես հաղորդում է ԼՂՀ ՊՆ լրատվական ծառայությունը, նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը Դ-44 տիպի հրանոթներից, ականանետերից, նռնականետերից ու տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է 85 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 800 կրակոց: Մասնավորապես արևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է Դ-44 տիպի հրանոթ, 60 ու 82 միլիմետրանոց ականանետեր, ՀՀՆ-9 ու ՁՀՆ-7 տիպի նռնականետեր՝ ընդհանուր առմամբ արձակելով 21 արկ:
Ըստ աղբյուրի՝ ՊԲ առաջապահ զորամասերը անհրաժեշտության դեպքում դիմել են պատասխան գործողությունների: Այս պահի դրությամբ առաջնագծում իրավիճակը հանգիստ է:

На линии соприкосновения зафиксирован рост числа нарушений режима прекращения огня
На линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск 16-го и в ночь на 17-е февраля был зафиксирован рост числа нарушений режима прекращения огня.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР, противник из пушек Д-44, минометов, гранатометов и стрелкового оружия различного калибра нарушил режим прекращения огня 85 раз, произведя в направлении армянских передовых позиций свыше 800 выстрелов. В частсности, на восточном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения ВС Азербайджана применили пушки Д-44, 60-мм и 82-мм минометы, гранатометы СПГ-9 и РПГ-7, выпустив в общей сложности 21 снаряд.
Передовые подразделения Армии обороны НКР при необходимости прибегали к ответным действиям. На данный момент ситуация на передовой спокойная, говорится в сообщении МО НКР.