Միջազգային դիտորդները հանդես են եկել ասուլիսներով
ԼՂՀ հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի մամուլի կենտրոնը հայտնում է, որ Արցախի Սահմանադրության նախագծի վերաբերյալ փետրվարի 20-ին կայացած հանրաքվեին դիտորդական առաքելությամբ մասնակցել են 100  միջազգային և 103 տեղական դիտորդներ՝  շուրջ երեք տասնյակ երկրներից, ինչպես նաև՝ զանգվածային լրատվամիջոցների 80 և ավելի ներկայացուցիչներ։
Փետրվարի 20-ին և 21-ին՝ հանրաքվեի տեղամասերում քվեարկությունն ավարտվելուց հետո, դիտորդական առաքելություն իրականացրած պատվիրակություններն ու առանձին անհատներ ԼՂՀ հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի մամուլի կենտրոնի դահլիճում կազմակերպել են ասուլիսներ, որոնց ընթացքում նրանց կողմից տրվել են գնահատականներ՝ հանրաքվեի ընթացքի  և դրա՝ որպես կարևոր քաղաքական իրադարձության վերաբերյալ։ Եղել են նաև առանձին հայտարարություններով հանդես եկողներ։
Այս ձևաչափով փետրվարի 20-ին ԼՂՀ հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի մամուլի կենտրոնում առաջինը հանդես է եկել Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության ներկայացուցիչը։ Հաջորդ օրը՝  փետրվարի 21-ի վաղ առավոտից մամուլի ասուլիսներ են կազմակերպել Եվրախորհրդարանի պատգամավորների,  Բոլիվիայի, Հայ Դատի հանձնախմբի արհեստավարժ միջազգային, ՀՀ Ազգային ժողովի, Հայաստանի եվրոպացի բարեկամների, Ռուսաստանի, Գերմանիայի, Ավստրիայի, Ուրուգվայի, Մեքսիկայի, Բրազիլիայի, Արգենտինայի, Բասկերի երկրի (Իսպանիա), ԱՄՆ-ի, Կանադայի պատվիրակությունները։ Դիտորդները կարևորել են հանրաքվեն՝ որպես պետականության ամրապնդման ևս մեկ փաստ, որպես Արցախի ժողովրդի ազատ կամարտահայտության և ժողովրդավարության գործընթաց։
<<Այստեղ՝ Արցախում, ես տեսնում եմ բարգավաճում և առաջընթաց։ Ժողովրդավարությունն ու ազատությունը պետք է պաշտպանված լինեն առաջին հերթին։ Եվ ուրախ եմ, որ երկրի իշխանությունները ջանք չեն խնայում ժողովրդի կենսամակարդակը բարձրացնելու և երկիրը զարգացնելու համար>>,- մասնավորապես ասել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Էլենի Թեոխարուսը։
Ընդհանուր առմամբ՝ տրված գնահատականը մեկն էր՝ Արցախում 3-րդ համապետական նշանակության հանրաքվեն անցել է առանց միջադեպերի և խախտումների, ժողովուրդը շարունակում է պայքարել իր ազատության և անկախության համար։

Международные наблюдатели провели брифинги
На состоявшемся 20 февраля референдуме по Конституции с наблюдательской миссией участвовали 100 международных и 103 местных наблюдателя из почти 30 стран, а так же более 80 представителей СМИ.
20 и 21 февраля по завершении голосования в участках по референдуму делегации и отдельные представители, осуществлявшие наблюдательскую миссию, провели в конференц- зале пресс-центра ЦКР НКР брифинги, в ходе которых дали свои оценки референдуму как важному политическому событию. Были сделаны также отдельные заявления.
В таком формате 20 февраля в пресс-центре ЦКР НКР первым выступил представитель Приднестровской Молдавской Республики. 21 февраля брифинги провели делегации депутатов Европарламента, Боливии, комитета Ай дата, НС РА, „Европейские друзья Армении”, России, Германии, Австрии, Уругвая, Мексики, Бразилии, Аргентины, Страна басков (Испания), США, Канады. Наблюдатели отметили важность референдума как еще одного факта укрепления государственности, процесса свободного волеизъявления народа Арцаха и демократии.
„Здесь в Арцахе я вижу развитие и процветание. Демократия и свобода должны быть защищены в первую очредь. Я рада, что власти страны прилагают усилия для повышения уровня жизни народа и развития страны”, - сказала депутат Европарламента Элени Теохарус.
В целом оценка была следующей - в Арцахе 3-й референдум общегосударственного значения прошел без инцидентов и нарушений, народ продолжает бороться за свою свободу и независимость.