Սերժ Սարգսյանը հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ: Օրակարգի շրջանակներում ՀՀ ՍԴ նախագահ, ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների իրավական ապահովմանն աջակցող մասնագիտական խորհրդակցական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը Անվտանգության խորհրդին հաղորդում է ներկայացրել երկրում իրավական անվտանգության երաշխավորման, սահմանադրական բարեփոխումների օրենսդրական ապահովման հիմնախնդիրների և վերոնշյալ մասնագիտական խորհրդակցական խորհրդի գործունեության մասին:
Գագիկ Հարությունյանն իր զեկույցում իրավական անվտանգության երաշխավորման խնդիրը կարևոր և հրատապ է համարել իրավական պետության կայացման ուղի ընտրած բոլոր երկրների համար և միջազգային փորձի համակողմանի ուսումնասիրության հիման վրա ներկայացրել այն սկզբունքային մոտեցումները, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ մեր երկրի իրավական անվտանգության հայեցակարգի մշակման և իրացման համար: Ընդգծելով, որ այս հարցին նման համընդգրկուն մոտեցում ցուցաբերվում է առաջին անգամ, խորհրդակցական խորհրդի նախագահը նշել է, որ հետագա քայլերը մեծապես կնպաստեն Հայաստանում սահմանադրական ժողովրդավարության կայուն երաշխիքների ստեղծմանը:
Սահմանադրության փոփոխություններով անվանականորեն սահմանված և ընդունման, փոփոխման կամ լրացման ենթակա օրենքների մշակման ու ընդունման ուղղությամբ մինչ այժմ իրականացված, ինչպես նաև սահմանված ժամանակացույցի համաձայն դեռևս իրականացվելիք աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցի քննարկումից հետո Հանրապետության Նախագահի կողմից տրվել են մի շարք հանձնարարականներ:
ԱԱԽ նիստի օրակարգի երկրորդ հարցի շրջանակներում ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը խորհրդի անդամներին տեղեկատվություն է ներկայացրել 2017 թվականի ապրիլի 2-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունների տեխնիկական սարքավորումներով ապահովման նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ:

Президент Республики, Председатель Совета национальной безопасности Серж Саргсян сегодня созвал заседание Совета национальной безопасности.
В рамках повестки председатель КС РА, председатель Профессионального консультативного совета при Президенте РА по содействию правовому обеспечению конституционных реформ Гагик Арутюнян представил Совету национальной безопасности сообщение о гарантиях правовой безопасности в стране, проблемах законодательного обеспечения конституционных реформ и о деятельности вышеупомянутого Профессионального консультативного совета.
Гагик Арутюнян в своём докладе счёл проблему гарантирования правовой безопасности важной и актуальной для всех государств, вставших на путь становления правового государства и на основе всестороннего изучения мирового опыта представил те принципиальные подходы, которые могут послужить основой для разработки и реализации концепции правовой безопасности нашей страны. Подчеркнув, что к этому вопросу впервые применён столь всеохватный подход, председатель консультационного совета отметил, что дальнейшие шаги в значительной степени будут способствовать созданию стабильных гарантий конституционной демократии в Армении.
После обсуждения доклада относительно проделанной до настоящего времени работы по разработке и принятию номинально определённых конституционными изменениями законов, которые подлежат принятию, изменению или дополнению, а также о ещё предстоящей работе, которая ведётся в соответствии с установленным графиком, Президент Республики дал ряд поручений.
В рамках второго вопроса повестки заседания Совета национальной безопасности министр-руководитель аппарата Правительства РА Давид Арутюнян проинформировал членов Совета о подготовительных работах по обеспечению техническим оборудованием предстоящих 2 апреля 2017 года выборов в Национальное Собрание.