Նիդերլանդներից հարկադիր վերադարձողներին մինչև 1000 եվրո աջակցություն կտրամադրվի
Նիդերլանդներից Հայաստան վերադարձող քաղաքացիների վերաինտեգրման գործընթացին աջակցելու նպատակով տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայությունը և Նիդերլանդների Թագավորության անվտանգության և արդարադատության նախարարության հայրենադարձության եւ մեկնման ծառայությունը կնքել են համաձայնագիր։
Կառավարությունը այսօրվա նիստում չքննարկվող կարգով հաստատեց տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանի որոշման նախագիծը, որով Հայաստանի կառավարությանը տրամադրվելու է դրամաշնորհ՝ Նիդերլանդներից հարկադիր վերադարձող Հայաստանի քաղաքացիներին վերաինտեգրման շրջանակներում փոքր բիզնես սկսելու կամ աշխատաշուկա մուտք գործելու աջակցության, ուսումնական կամ մասնագիտական վերապատրաստման, սոցիալական, իրավական, բժշկական աջակցության, ժամանակավոր կացարանի տրամադրման, օդանավակայանում դիմավորման և անհատական այլ կարիքների համար:
Այս գործընթացները կազմակերպելու համար միգրացիոն պետական ծառայությունը մեկ տարվա ընթացքում Նիդերլանդներից հարկադիր վերադարձող յուրաքանչյուր Հայաստանի քաղաքացուն տրամադրելու է  առավելագույնը 1000 եվրոյի աջակցություն վերը նշված ուղղություններով: Այդ ծրագիրն իրականացնելու համար Նիդերլանդների Թագավորությունը Հայաստանի միգրացիոն պետական ծառայությանը փոխանցել է 26 մլն 717,2 հազ. դրամ:
«Հայաստան վերադարձող քաղաքացիների վերաինտեգրմանը ցուցաբերվող աջակցությունը կարևորվում է հետագայում անօրինական միգրացիայի ռեցիկլյացիայի կանխարգելման նպատակով»,- ասվում է որոշման նախագծում։

Принудительно возвращающиеся из Нидерландов граждане РА получат помощь в размере 1000 евро
Государственная миграционная служба Министерства территориального управления и развития РА и Служба репатриации и отбытия Министерства безопасности и юстиции Нидерландов заключили соглашение о содействии процессу реинтеграции лиц, возвращающихся из Нидерландов в Армению.
На сегодняшнем заседании правительство утвердило проект решения министра территориального управления и развития Давида Локяна, которым правительству Армении выделяется грант на содействие принудительно возвращающимся из Нидерландов в Армению гражданам в деле развития малого бизнеса или трудоустройства, социальную, медицинскую помощь, в других вопросах.
С целью организации этих процессов Государственная миграционная служба каждому принудительно возвращающемуся из Нидерландов в Армению гражданину в течение года должна выделить помощь в размере 1000 евро. Королевство Нидерландов уже перечислило ГМС Армении 26 млн 717,2 тыс. драмов.
“Помощь в реинтеграции возвращающихся в Армению граждан представляет важность с точки зрения пресечения дальнейшей рецикляции незаконной миграции”,- говорится в проекте решения.