ԼՂՀ ՊՆ. ադրբեջանական կողմը խախտել է պայմանավորվածությունը
Այսօր՝ փետրվարի 27-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հրապարակել է փետրվարի 25-ի առավոտյան արցախյան դիրքերի ուղղությամբ ձեռնարկված հարձակողական գործողությունների արդյունքում չեզոք գոտում հայտնված իր զոհերի անունները՝ նշելով, որ «դիակների տարհանման գործընթացին խոչընդոտել է արցախյան կողմը՝ նոր պահանջներ առաջ քաշելով»:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ փետրվարի 25-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի միջնորդությամբ կողմերի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ փետրվարի 26-ին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, պետք է տեղի ունենար չեզոք գոտում հայտնված ադրբեջանական դիակների դուրս բերման գործընթացը: Սակայն երեկ, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, ադրբեջանական դիակների տարհանման գործընթացը չի իրականացվել ոչ թե արցախյան, այլ ադրբեջանական կողմի մեղքով, քանի որ վերջինս խախտել է բանակցությունների ընթացքում նախապես ձեռքբերված պայմանավորվածությունը:

МО НКР: азербайджанская сторона нарушила договоренность
Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики распространило заявление, в котором говорится: “Сегодня, 27 февраля, Министерство обороны Азербайджана опубликовало имена своих жертв, оказавшихся в нейтральной зоне вследствие наступательных действий, предпринятых утром 25 февраля в направлении арцахских позиций, отметив, что “арцахская сторона, выдвинув новые требования, препятствовала процессу эвакуации тел”.
Минобороны НКР заявляет, что в соответствии с договоренностью, достигнутой между сторонами 25 февраля при посредничестве личного представителя действующего председателя ОБСЕ, 26 февраля при участии представителей Международного Комитета Красного Креста должен был состояться процесс эвакуации тел азербайджанских военнослужащих с нейтральной территории. Однако вчера, согласно официальному сообщению, процесс эвакуации тел не состоялся по вине не арцахской, а азербайджанской стороны, поскольку последняя нарушила договоренность, достигнутую ранее в ходе переговоров”.