«Լույս» հիմնադրամին 48 մլն դրամ կտրամադրվի` ազգային ֆիլհարմոնիկի փառատոնի կազմակերպման համար
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի երևանյան երաժշտական միջազգային փառատոնի կազմակերպման, երիտասարդ երաժիշտների վարպետության դասերի կազմակերպման աջակցման, մասնագիտական կարողությունների զարգացման և խթանման ծրագրի շրջանակներում 48 միլիոն դրամ կհատկացվի «Լույս» հիմնադրամին։
Կառավարությունը չքննարկվող կարգով հավանության արժանացրեց մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի ներկայացրած այս որոշման նախագիծը։ Դրանում նշվում է, որ որոշման նպատակն է` ապահովել ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի փառատոնային գործունեությունը և գործընկեր «Լույս» հիմնադրամի հետ համատեղ երիտասարդ երաժիշտ-կատարողների մասնագիտական կարողությունները զարգացնել՝ կրթամշակութային ծրագրերի իրականացմամբ:
Նշենք, որ «Լույս» հիմնադրամը ստեղծվել է 2008 թվականին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրամանով։ Դրա հիմնադիրներն են նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Հիշեցնենք, որ հիմնադրամին տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ էր փոխանցել նաև «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը, որը վնասով էր աշխատում, մեծ չափի պարտքեր էր կուտակել և դիմել էր Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին` էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնելու խնդրով:

Фонд “Луйс” получит 48 млн драмов на организацию фестиваля Национального филармонического оркестра Армении
В рамках программы организации Ереванского международного музыкального фестиваля Национального филармонического оркестра Армении, мастер-классов для молодых музыкантов и развития профессиональных качеств исполнителей Фонду “Луйс” будет перечислено 48 млн драмов.
Правительство одобрило этот проект решения министра культуры Армена Амиряна. Как отмечается в проекте, цель решения – обеспечить фестивальную деятельность Национального филармонического оркестра и путем реализации образовательно-культурных программ совместно с фондом “Луйс” развивать профессиональные качества молодых исполнителей.
Отметим, что фонд “Луйс” был создан в 2008 г. по приказу премьер-министра Тиграна Саркисяна. Учредителями Фонда являются президент РА Серж Саргсян и бывший премьер Тигран Саркисян. Напомним, что компания “Электросети Армении” перечислила Фонду десятки миллионов долларов. При этом “ЭСА” работала с убытками, накопила огромные задолженности, из-за чего обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг с заявкой на повышение тарифа на электроэнергию.