Արամ Մանուկյան. «Մեր խորհրդարանը չունի նմանակը աշխարհում»
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանի գնահատմամբ` այս քառօրյան այս խորհրդարանի պատմության «ամենատխուրն» էր։
ԱԺ-ում հրավիրված ճեպազրույցի ընթացքում իր այս գնահատականը պատգամավորը պայմանավորեց հետևյալ հանգամանքով. «Ռեկորդ է։ Մեր խորհրդարանը չունի նմանակը աշխարհում. 60 քվեարկություն՝ երեք օրվա ընթացքում։ Չունի, աշխարհը չունի սենց բան»:
Պատգամավորը ընդգծեց՝ այս քառօրյայի ընթացքում ընդունվել է 46 օրենք։ Ապա կատակեց, թե մեր պատգամավորները այնքան հանճարեղ, գրագետ, կարդացած և օրենսդիր են, որ այդքան օրենք են «մատուցել» երկրին։
«Միջինը ստացվում էր՝ երկրորդ, երրորդ օրերին մեկ րոպեում՝ մեկ օրենք։ Սա գնահատական է։ Սա է մեր խորհրդարանի որակը։ Եվ այդ որակի շարունակականությունը այն է, որ այս որակն ապահովող կոճակները էս օրերին փող են բաժանում տեղամասերում, ժողովրդին վախացնում են, ստորագրություն են վերցնում, անձնագիր են վերցնում, հեռախոսի համար են վերցնում, որ նորից էդ փողերը բաժանեն ու  գան, էս որակը ապահովեն»,-հավելեց պատգամավորը։
Պատգամավորը ստեղծված իրավիճակը որակեց շատ «տխուր», քանի որ 60 պատգամավոր կրկին թեկնածություն է  առաջադրել հաջորդ խորհրդարանում նույն որակը բերելու համար։ Մանուկյանը կարծում է, որ այս իրավիճակը ոչ թե ծիծաղելի, այլ լացի արժանի է, քանի որ ձևավորվել է մի խորհրդարան, որտեղ րոպեն մեկ հնարավոր է օրենքի ընդունումը։
Այստեղ էլ Արամ Մանուկյանը ընդգծեց, որ այդ օրենքներն ընդունած պատգամավորների 90%-ին եթե հարցնեն՝ ինչպես են քվեարկել այդ օրենքների ընդունման համար, չեն կարող պատասխանել, մինչդեռ դրանցում կան «ճակատագրական» օրենքներ։

Арам Манукян: “Наш парламент не имеет себе подобных в мире”
Последнее четырехдневное заседание Национального Собрания РА депутат фракции Армянского национального конгресса Арам Манукян назвал “самым печальным” за всю историю армянского парламента.
Высказанную на сегодняшнем брифинге эту оценку депутат объяснил так: “Это рекорд. Наш парламент не имеет себе подобных в мире. 60 голосований за три дня! Такого в мире не бывает!”
По словам Манукяна, в течение последнего 4-дневного заседания было принято 46 законов. “Наши депутаты настолько “гениальны”, “грамотны” и “начитаны”, что могут “преподносить” стране столько законов…” – иронично заметил Арам Манукян.
“В среднем получается, что во второй и третий день в минуту принимался один закон. Вот вам и качество нашего парламента. И продолжением является то, что обеспечивающие это качество “кнопки” в эти дни раздают деньги на избирательных участках, запугивают народ, собирают паспорта, подписи, номера телефонов, чтобы опять раздать деньги и придти в парламент для обеспечения этого качества»,- добавил депутат. Сложившуюся ситуацию он охарактеризовал как “очень печальную”.
Касаясь принятых в эти дни законов, Арам Манукян отметил, что среди них есть “судьбоносные”, между тем 90 процентов депутатов ничего не смогут сказать о них.