«Կարող եք դեն նետել բոլոր «Տէֆի»-ները, որոնք ստացել եք «լավագույն լրատվական ծրագրերի» համար»
Դեկտեմբերի 6-ին Ռուսաստանում ընդդիմադիրների անցկացրած հերթական հանրահավաքից հետո ձերբակալվեց ավելի քան 300 մարդ: Դաշնային հեռուստաալիքները նախընտրեցին ոչինչ չասել անկարգությունների մասին: «Կոմերսանտ FM»-ի քաղաքական մեկնաբան Ստանիսլավ Կուչերը հայտարարությամբ դիմել է իր գործընկերներին:
«Այսօր դիմում եմ մեր մշտական ունկնդիրներին՝ դաշնային հեռուստաալիքների լրատվական ծրագրերի աշխատակիցներին: Երեխեք, միանգամից ասեմ՝ խոսքը քաղաքականության մասին չէ, այլ բացառապես պրոֆեսիոնալիզմի:
Իմ մեկնաբանության առիթ դարձավ երեկա «Վեստի» ծրագրի 20 ժամանոց թողարկումը դիտելը: Հաղորդավարների տխուր դեմքեր: Հաղորդավարական բացման խոսք՝ ռեպորտաժից առաջ, որը պատմում է ի պատշպանության ընտրություններում «Միացյալ Ռուսաստանի» «մաքուր հաղթանակի» երիտասարդների անցկացրած հանրահավաքի մասին: Բուն ռեպորտաժը՝ դեռահասների՝ գրեթե երեխաների խոշոր պլանով դեմքեր, սիրո խոստովանություններ «իշխանության կուսակցությանը»: Հետո քարե դեմքերով ասվում է հաջորդ սյուժեի բացման խոսքը՝ այս անգամ երիտասարդների անցկացրած թմբուկներով երթի մասին՝ դարձյալ ի պաշտպանության «Միացյալ Ռուսաստանի»... Հետո հանուն հետաքրքրության միացրի «Առաջին ալիքը»: Եկատերինա Անդրեևայի գործն ավելի հեշտ էր. նրա թողարկման մեջ չէին ընդգրկվել ռեպորտաժներ՝ Կրեմլին համակրող երիտասարդների ակցիաների մասին, թողարկումը միանգամից սկսեցին Մեդվեդևով և վերջացրին, ներեցեք, շարունակեցին Պուտինով...
Ձեզանից շատերին, «աղջիկներ» ու «տղաներ», ես անձամբ եմ ճանաչում և համարում եմ համարժեք մարդիկ, որոնք ունակ են արհեստավարժ կերպով հետևել «նորությունները մեր մասնագիտությունն է» կարգախոսին: Ես հասկանում եմ, թե ինչ պայմաններում եք դուք աշխատում: Փողերը, վարկերը, ինչ էլ ասեն փիլիսոփաները, նշանակություն ունեն, հատկապես երբ ոչ միայն երեխա ունես, այլև պարզապես սովոր ես հարմարավետ կյանքի որոշակի մակարդակի: Ես հասկանում եմ, որ ձեզանից ամենևին էլ ոչ բոլորն են, որ ժուռֆակը ավարտելիս, օրինակ, իմ ծնողների նման, Պիտերի Մարսովո պոլեում երդում են տվել «գրել և ասել ճշմարտությունը»: Ես նաև գիտեմ, որ ձեզանից շատերն ընդհանրապես թքած ունեն այդ ճշմարտության վրա, և դուք գիտեք, թե ինչով եք զբաղվում:
Ամեն դեպքում դուք գիտակցում եք, որ այս օրերին ձեր աշխատանքը կատարում եք, մեղմ ասած, ոչ պրոֆեսիոնալ ձևով:
Երբ մեր ու ձեր դեռևս ընդհանուր Հայրենիքի երկու մայրաքաղաքների կենտրոն վերջին 10 տարվա մեջ առաջին անգամ դուրս են գալիս հազարավոր մարդիկ, որպեսզի իրենց վերաբերմունքն արտահայտեն ընտրությունների նկատմամբ, որոնց մասին ձեր եթերում հաղորդում է նախագահը, իսկ դուք այդ մասին ոչ մի բառ չեք ասում, ոչ պրոֆեսիոնալ է: Եվ վերջ: Երբ մայրաքաղաքի կենտրոն է մտնում զինվորական տեխնիկա, և կաթվածահար է լինում երթևեկությունը, իսկ դուք լռում եք, նույնպես ոչ պրոֆեսիոնալ է: Երբ ծեծում ու ձերբակալում եմ կենտրոնական ԶԼՄ-ներում աշխատող ձեր իսկ գործընկերներին, իսկ դուք լռում եք, (ոչ, ես բարոյական կողմի մասին չեմ խոսում, դա ոչ թե խոզություն է, այլ) նույնպես ոչ պրոֆեսիոնալ է: Վերջ:
Դուք միլիոնավոր մարդկանցից թաքցնում եք տեղեկատվությունը, որը ունակ է առնվազն ազդել նրանց տրամադրվածության վրա: Կարող եք դեն նետել բոլոր «Տէֆի»-ները, որոնք ստացել եք «լավագույն լրատվական ծրագրերի» համար: Այս օրերին դուք խայտառակում եք և ձեզ, և մասնագիտությունը:
Ես ոչ ոքի, այդ թվում նաև հենց իրեն՝ Տատյանա Միտկովային, կոչ չեմ անում օրինակ վերցնել 1990 թվականի Տատյանա Միտկովայից, ով, աշխատելով պետական հետուստաընկերությունում, քաղաքացիական արարք կատարեց: Ես պարզապես ձեզ խորհուրդ եմ տալիս կարդալ ամերիկացի գրող Ռոբերթ Սիլվերսթրի գիրքը՝ «Երկրորդ ամենահին մասնագիտությունը» պարզ վերնագրով: Դրանում շատ լավ նկարագրված է, թե ինչքան վատ է (և ֆիզիկական, և բարոյական առումով) նրանց վերջը, ովքեր դավաճանում են իրենց և իրենց արհեստին: Իմպոտենտություն, ճաղատացում (տղամարդկանց դեպքում), դեպրեսիաներ ու ալկոհոլիզմ՝ կանանց դեպքում: Երեխեք, սա ձեզ պե՞տք է: Դուք դեռ այնքան երիտասարդ եք և (շնորհակալություն բժշկությանն ու պլաստիկ վիրաբուժությանը) դեռ երկար կարող եք երիտասարդ լինել: Երբեք ուշ չէ, որ ինքդ քեզ նորից զգաս պրոֆեսիոնալ ու պարզապես արժանի մարդ և ոչ թե խամաճիկ ոչ այնքան հմուտ, ակնհայտորեն դողացող ձեռքերում»:

"Можете выбросить все "Тэфи", которые вы получили за "лучшие информационные программы"
После очередного митинга оппозиционеров во вторник было задержано более 300 человек. Федеральные каналы предпочли промолчать о беспорядках. Политический обозреватель "Коммерсантъ FM" Станислав Кучер выступил с обращением к своим коллегам.
"Сегодня обращаюсь к нашим регулярным слушателям – сотрудникам служб новостей федеральных телеканалов. Ребята, оговорюсь сразу: речь не о политике , а исключительно о профессионализме.
Поводом для моего комментария стал просмотр вчерашнего 20-часового выпуска программы "Вести". Печальные лица ведущих. Подводка к репортажу о митинге молодежи в поддержку "чистой победы" "ЕдРа" на выборах. Сам репортаж – крупным планом лица тинейджеров, почти детей, объяснения в любви "партии власти". Затем с каменными лицами подводка к следующему сюжету – на сей раз о марше молодежи с барабанами, опять в поддержку "Единой России"… Потом интереса ради я включил Первый канал. Екатерине Андреевой пришлось проще: в ее выпуск репортажи об акциях прокремлевской молодежи не вошли, там сразу начали с Медведева и кончили, простите, продолжили, Путиным…
Многих из вас, "девочки" и "мальчики", я знаю лично и считаю адекватными людьми, способными профессионально следовать лозунгу "новости – наша профессия". Я понимаю, в каких условиях вы работаете. Деньги, кредиты, что бы там философы ни говорили, имеют значение, особенно, когда есть не только дети, но и просто привычка к определенному уровню жизненного комфорта. Я понимаю, что далеко не все из вас, заканчивая журфак, как, например, мои родители, в Питере на Марсовом поле давали клятву "писать и говорить правду". Я также знаю, что многим из вас вообще на эту правду наплевать, и вы знаете, чем занимаетесь.
В любом случае вы отдаете себе отчет, что в эти дни делаете свою работу, мягко говоря, непрофессионально.
Когда в центре двух столиц нашей с вами пока общей Родины впервые за десять лет выходят тысячи людей, чтобы выразить отношение к выборам, о которых в вашем эфире вещает президент, а вы об этом – ни слова, это непрофессионально. И точка. Когда в центр столицы стягивается военная техника и парализуется движение, а вы молчите – это тоже непрофессионально. Когда бьют и задерживают ваших же коллег из центральных СМИ, а вы молчите – это нет, я не о моральной стороне, это не свинство, это тоже непрофессионально. Все.
Вы скрываете от миллионов людей информацию, способную, как минимум, повлиять на их настроение. Можете выбросить все "Тэфи", которые вы получили за "лучшие информационные программы". В эти дни вы позорите и себя, и профессию.
Я никого, в том числе саму Татьяну Миткову, не призываю брать пример с Татьяны Митковой образца 1990 года, которая, работая на государственном ТВ, совершила гражданский поступок. Я просто советую вам прочесть книжку американского писателя Роберта Сильвестра с незамысловатым названием "Вторая древнейшая профессия". Там очень хорошо описано, как плохо (и в физическом, и в моральном смыслах) кончают те, кто изменяют себе и своему ремеслу. Импотенция, облысение (у мужчин), депрессии и алкоголизм у женщин. Ребята, вам это надо? Вы еще так молоды и – спасибо медицине и пластической хирургии – можете быть молодыми еще долго. Никогда не поздно снова почувствовать себя профессионалом и просто достойным человеком, а не марионеткой в не таких уже и ловких, явно дрожащих руках".