Ադրբեջանի արկածախնդրությունը ծանր հարված հասցրեց խաղաղության գործընթացին. ԱԳՆ հայտարարությունը
2016թ. ապրիլյան չորս օրերի ընթացքում Ադրբեջանը Արցախի դեմ իրականացրեց այն նույն ագրեսիվ գործողություններն ու բարբարոսությունները, ինչ շուրջ չորս տարի շարունակ 1990-ական թվականների սկզբին, երբ ռազմական ուժով փորձում էր ճնշել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման և սեփական բնօրրանում ապրելու իրավունքը:
Մենք գլուխ ենք խոնարհում բոլոր հերոսների հիշատակի առջև, ովքեր զոհվեցին` հետ մղելով Ադրբեջանի հարձակումը Արցախի դեմ և իրենց կյանքի գնով կանխեցին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հանդեպ զանգվածային ոճրագործությունների իրականացումը:
Մինչ միջազգային հանրությունը դատապարտում էր ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումները, Բաքուն փառաբանում էր կատարված վայրագությունները և դրանց հեղինակներին։
Ադրբեջանի արկածախնդրությունը ծանր հարված հասցրեց խաղաղության գործընթացին։
Իրավիճակի կայունացման, նոր լարվածության կանխարգելման և բանակցային գործընթացի առաջ մղման համար համապատասխան պայմանների ստեղծման նպատակով մայիսի 16-ին Վիեննայում՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի նախաձեռնությամբ, իսկ հունիսի 20-ին Սանկտ-Պետերբուրգում` ՌԴ նախագահի հրավերով, կայացան Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումները, որոնց արդյունքում շեշտվեց հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման, հրադադարի 1994-1995թթ. եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի լիակատար իրականացման անհրաժեշտությունը և համաձայնություն ձեռք բերվեց հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի շուտափույթ ստեղծման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնման վերաբերյալ:
Այդուհանդերձ, Ադրբեջանը հրաժարվեց իրականացնել ձեռք բերված համաձայնությունները և հայտնվեց մեկուսացման մեջ՝ հակադրվելով միջազգային հանրությանը:
Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը բացահայտ ստում է, թե իբր համանախագահ երկրները Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչում են որպես Ադրբեջանի մաս՝ ձևացնելով, թե իբր չի ընկալում այն, ինչն ասում են եռանախագահ երկրների ղեկավարները. Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը պետք է իրականացնի ինքնորոշման իր իրավունքը՝ միջազգային իրավական պարտադիր ուժ ունեցող ազատ կամարտահայտության միջոցով։ Նույն մոտեցումն ունի Հայաստանը. այո, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի Արցախի ժողովրդի կողմից։ Բաքվի այդ կեղծիքը ի ցույց է դնում Ադրբեջանի քաղաքական ուղեգծի բացարձակ ձախողումը։ Ձախողվելով բանակցային գործընթացում` Բաքուն փորձեց ռազմական ճանապարհով լուծել հիմնախնդիրը և կրկին տապալվեց։
Ապրիլյան պատերազմը ևս մեկ անգամ ցայտուն կերպով ապացուցեց, որ Արցախը երբևէ և որևէ կարգավիճակով չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, իսկ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումն անշրջելի է։
Ի պատասխան ուժ կիրառելու Ադրբեջանի շարունակական սպառնալիքներին` միջազգային հանրությունը հստակ զգուշացնում է, որ դա չի հանդուրժվի։
Հայաստանը՝ որպես Արցախի անվտանգության երաշխավոր, ապահովելու է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունը։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ մենք շարունակելու ենք ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելուն ուղղված քայլերը։

Statement of the MFA of Armenia
During four days of April 2016 Azerbaijan conducted the same type of aggressive actions and barbarism against population of Artsakh, that it had carried out for about four years in the beginning of 1990s, when it had tried to deprive the people of Nagorno-Karabakh from their right to live in their homeland and to exercise their right to self-determination.
We pay tribute to the memory of all heroes who fell repelling the attack of Azerbaijan against Artsakh and who gave their lives to prevent mass atrocities against the people of Nagorno-Karabakh.
While the international community was condemning the gross violations of International Humanitarian Law by the Azerbaijani armed forces, Baku was praising the acts of barbarism and their perpetrators.
Azerbaijan’s adventurism severely damaged the peace process.
On May 16 in Vienna, upon the initiative of the US Secretary of State, and on June 20 in St. Petersburg, at the invitation of the President of Russia, the meetings of the Presidents of Armenia and Azerbaijan took place aimed at stabilising the situation, preventing new escalation and creation of conditions conducive to the advancement of the negotiation process. As an outcome of those meetings it was emphasised that it is necessary to settle the conflict exclusively through peaceful means, to strictly adhere to the 1994-1995 trilateral ceasefire agreements, which have no time limitations. It was agreed to establish in the shortest possible time an investigation mechanism for ceasefire violations and to expand the capacities of the team of Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
However, Azerbaijan refused to implement the reached agreements and found itself in an isolation by opposing to the international community.
The highest leadership of Azerbaijan openly lies when it claims that the Co-Chair countries allegedly recognise Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan. It pretends as if it does not understand what the Co-Chair countries are referring to when they say that the people of Nagorno-Karabakh should implement its right to self-determination through the legally-binding free expression of will. Armenia shares the same approach: indeed, the final legal status of Nagorno-Karabakh should be determined by the people of Artsakh. That forgery of Baku exposes the failure of the policy of Azerbaijan. After failing in the negotiation process Baku resorted to the military solution but failed again.
The April war once again vividly proved that Artsakh can never be part of Azerbaijan under any status, and that the implementation of the right of the people of Artsakh to self-determination is irreversible.
In response to Azerbaijan’s continuous threats to use force, the international community clearly warns that it will not be tolerated.
As a guarantor of Artsakh’s security, Armenia will ensure the safety of the people of Nagorno-Karabakh. Together with the OSCE Minsk Group Co-Chair countries we will continue the efforts aimed at exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.