Հայաստանը վարձակալության է տալիս 6 հազար տարեկան կաշվե կոշիկի և գինու հնձանի քարանձավը
Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը հայտնում է, որ հայտարարել է զբոսաշրջության նպատակով 4 քարանաձավներ և մեկ քարանձավախումբ 5-ական տարով վարձակալության տալու մրցույթ (կնքվելիք պայմանագրի պահանջները լավագույնս կատարելու դեպքում հաղթողը հնարավորություն կունենա առանց մրցույթի ևս 20 տարով վարձակալելու տվյալ քարանձավը կամ քարանձավները. ամեն անգամ՝ 5 տարով)։
Մրցույթին կարող են մասնակցել նաև օտարերկրյա իրավաբանական անձիք կամ անհատ ձեռնարկատերերը։
Մրցույթի հայտը կարելի է ներկայացնել թե′ բոլոր 5-ը, թե′ նրանցից մեկը կամ մի քանիսը զբոսաշրջության կարիքների համար վարձակալելու համար։
1. «Մագելանի քարանձավ». գտնվում է Հայաստանի Վայոց ձորի մարզի Գնիշիկ համայնքում, մայրաքաղաքաք Երևանից 105 կմ հարավ։ Հայաստանի ամենամեծ քարանձավն է՝ 1,7 կմ երկարությամբ։ Ունի վաղագույն ժամանակներից ձևավորված էկոմիջավայր, հարուստ կենսաբազմազանություն, հնէաբանական և հնագիտական կարևորագույն գտածոներ պարունակող շերտեր։ Եզակի բնակության վայր է ՀՀ կենդանիների Կարմիր գրքում  և Բնության պահպանության միջազգային միության ( IUCN)  կարմիր ցուցակում ընդգրկված չղջիկների տեսակների համար ( մանրակրիտ մանրամասները, ինչպես նաև օգտագործման պայմանները՝ մրցույթի փաթեթում)։
2. «Թռչունների» քարանձավ. Հայաստանի Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքում է, մայրաքաղաք Երևանից 105 կմ հարավ։ Մի քանի խոռոչների համալիր է՝ 400-600 քմ տարածքով։ Հին ժամանակներում եղել է կարևոր բնակավայր։ Հայտնաբերվել են Ք.Ա. 5-րդ հազարամյակի վերջին քառորդից մինչև Ք.Ա. 4-րդ հազարամյակի կեսերն ընդգրկող ուշ  էնեոլիթյան փուլի մշակույթի մնացորդներով բնակեցման առնվազն երեք հորիզոններ։ Քարայրի առաջին դահլիճում՝ Ք.Ա. 4-րդ հազարամյակի սկզբով հասակագրվող գինու արտադրության համալիրը, որն աշխարհում այս պահին հայտնաբերվածների մեջ հնագույնն է։ Այստեղ է հայտնաբերվել աշխարհին մինչ օրս հայտնի ամենահին կաշվե՝ մոտ 6 հազար տարեկան կոշիկը ( մանրակրիտ մանրամասները, ինչպես նաև օգտագործման պայմանները՝ մրցույթի փաթեթում)։
3. «Արջի» քարանձավ. Հայաստանի Վայոց ձորի մարզի Արփի համայնքում է, մայրաքաղաք Երևանից 123 կմ հարավ։ Ընդհանուր երկարությունը՝ 3,5 կմ։ Հայաստանի ամենամեծ քարանձավն է, ՀՀ կենդանիների Կարմիր գրքում գրանցված հարավային պայտաքթերի ( Rhinolophus euryale) հիմնական բնակատեղն է (մանրակրիտ մանրամասները, ինչպես նաև օգտագործման պայմանները՝ մրցույթի փաթեթում)։
4. «Մոզրովի» քարանձավ. Հայաստանի Վայոց ձորի մարզ, Արփի համայնքում է, մայրաքաղաք Երևանից 126 կմ հարավ։ Երկարությամբ Հայաստանում երրորդն է՝ մոտ 300մ։ Բացառիկ հարուստ կարստային հարդարանք ունի։ Ժամանակ առ ժամանակ այստեղ տեղակայվում են մեծ պայտաքթերը (Rhinolophus ferrumequinum) և բեղավոր գիշերաչղջիկները ( Myotis mystacinus) (մանրակրիտ մանրամասները, ինչպես նաև օգտագործման պայմանները՝ մրցույթի փաթեթում)։
5. «Քարե դռներ» քարանձավներ կամ քարայր կացարաններ. Հայաստանի Արագածոտնի մարզի Աղձք համայնքում է, Երևանից 32 կմ հեռավորությամբ։ Վաղ միջնադարյան և ուշ միջնադարյան հուշարձաններ են։ 16-18-րդ դարերում քարանձավներում փորվածքներ են արվել՝ որպես թաքստոց և սննդամթերքի գաղտնարան-պահեստարան։ Իսկ մինչև 20-րդ դար բնակեցված են եղել նաև աշխարհիկ կյանքից մեկուսացած անձանցով (մանրակրիտ մանրամասները, ինչպես նաև օգտագործման պայմանները՝ մրցույթի փաթեթում)։
Բոլոր 5-ը պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանի կարգավիճակ ունեն։
Մրցույթի պայմաններին և անհրաժեշտ այլ տեղեկատվության կարելի է ծանոթանալ, ինչպես նաև փաստաթղթային ձևաչափերը ( մրցույթի հրավերը) կարելի է ներբեռնել՝ այցելելով ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքէջ՝ հետևյալ հասցեով. http://mincult.am/home-1-3475-page-0.html։ Տեղեկատվությունն այստեղ հայերեն է. հայերենին չտիրապետող շահագրգիռ օտարերկրյա իրավաբանական անձիք կամ անհատ ձեռնարկատերերն իրենց անհրաժեշտ տեղեկությունը ռուսերեն ստանալու համար կարող են դիմել մրցութային հանձնաժողովի քարտուղար Ա. Սողոմոնյանին (
հեռ.՝ + 374 11 58 51 78, էլ. փոստ.՝ [email protected])։ Ռուսերեն կամ անգլերեն տեղեկատվության համար՝  ՀՀ մշակույթի նախարարության Պատմության և մշակութի հուշարձանների պահպանության գործակալության հուշարձանների և պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման բաժնի պետ Սուրեն Շաքարյանին (էլ.փոստ.՝  [email protected])։ Ռուսերեն, անգլերեն կամ ֆրանսերեն տեղեկատվության համար՝ ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանին ( էլ.փոստ.՝ [email protected]
Փաստաթղթային ձևով հրավեր ստանալու համար անհրաժեշտ է ներկայացնել գրավոր դիմում (դիմումը և փաստաթղթերի ստացումը կարող է կատարվել նաև էլեկտրոնային կապի տիրույթում)։
Հայտերը պետք է ներկայացնել հայերեն՝ մինչև 2017թ. մայիսի 12-ը, Երևանի ժամանակով 18։00-ն։ Փաստաթղթային առաքումը՝ հետևյալ հասցեով. Վազգեն Սարգսյան փ. 3, Կառավարական տուն 2, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն։ Հայտերի բացումը տեղի կունենա նույն հասցեում՝ մայիսի 15-ին, ժամը 11։00-ին։
Վարձակալության տրվող հուշարձանները տեղում զննելու համար ՀՀ մշակույթի նախարարությունն ապրիլի 18-ին սահմանել  է այցելություն տվյալ քարանձավներ։
Հ.Գ. Այնուամենայնիվ հիշեցնում ենք, որ վերը նշված քարանձավներից մի քանիսը տարվա այս շրջանում զբոսաշրջիկների  և այլ այցելուների համար անվտանգ չեն, ուստի խորհուրդ ենք տալիս ձեռնպահ մնալ անհատական այցերից։
Կիրակոսյան Գեւորգ
Տալ թե չտալ, շատ դժվար հարց է՝ հայերիս համար: Եթե չտալ, ապա ինչու համար պահել այն, մեկուսացված ու մոռացված? Իսկ եթե տալ, ապա մեծ հավանականությամբ, այն եւս կվերածվի մի էլիտար ,,ուտելատեղի,, ավերիչ հետեւանքներով, ինչպես ասենք, Զանգվի գեղատեսիլ կիրճն է հիմա այլանդակված: Խելացի մոտեցումը հետեւյալը կլիներ – վարձակալության մրցույթից առաջ ՀԱՐԿԱՎՈՐ Է ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԻԾ – ԱՌԱՋԱՐԿԻ ՄՐՑՈՒՅԹ ՀԱՅՏԱՐԱՐԵԼ, - թե ինչպես անել որ եւ գառները ողջ մնան եւ թե գայլերը հագենան: Այսինքն, թե գիտությունը շահի եւ թե երկիրը (եւ ոչ միայն բիզնեսմեն-խանութատերերը:) Բայց ... ով ականջ պիտի կախի այս միամիտ առաջարկին?
Ցուցակի մեջ 5 անուն է, որոնք միասին աճուրդի են հանվում! Իսկ տարրական դատողությունը պահանջում էր որ գոնե միայն մեկից սկսեին իրենց ,,պրիվատիզացիայի գործընթացը,, - փորձնականորեն, որպիսզի գլխի ընկնեն, թե արդյունքում ինչ է ստացվելու ....
Հիմա էլ քարանձավներն է ուզում ընտանեկան հանգստի վայր դարձնել պ-րն Ամիրյանը ռեստորան ու սաունա բացել քարանձավի այցելուների համար:

Армения сдает в аренду пещеры шеститысячелетней кожаной обуви и винной давильни
C целью развития туризма Министерство культуры Армении объявляет конкурс по предоставлению в аренду 4 пещер и 1 пещерного комплекса сроком на 5 лет (при надлежащем выполнении условий контракта победителю будет предоставлена возможность без повторного конкурса продлить сроки контракта об аренде пещер или пещеры еще на 20 лет, возобновляя его каждые 5 лет).
В конкурсе также могут принять участие иностранные юридические лица или частные предприниматели.
Подать заявку на конкурс для аренды пещер в туристических целях можно как для всех пяти, так и для одного или нескольких в отдельности.
«Пещера Магелана» находится в Вайоцдзорской области, в районе Гнишик, в 105 км к югу от Еревана, столицы Армении.
Это – одна из больших пещер Армении, протяженностью в 1,7 км., с богатым биоразнообразием, антропологическими и археологическими слоиями, которые содержат важные артефакты. Это эндемическая среда обитания для животных, занесенных в Краcную книгу Армении, и для разновидонстей летучих мышей, занесенных в Красный список «Международного союза охраны природы и природных ресурсов».
(Детали и условия эксплуатации включены в конкурсный пакет).
«Птичья» пещера находится в Вайоцдзорской области, в районе Арени, в 105 км к югу от Еревана, столицы Армении. Ее площадь составляет от 400 до более чем 600 кв.м., от неё отходят в стороны несколько отсеков или галерей. В древние времена пещера являлась значительным поселением. Были обнаружены несколько, по крайней мере три слоя, населенные останками культуры позднего энеолита, датируемые V-IV тыс. до нашей эры. В первом зале пещеры находится винопроизводственный комплекс (датируется началом IV тыс. до нашей эры), который является старейшим в мире в списке обнаруженных на данный момент. Здесь была обнаружена самая древняя кожаная обувь шеститысячелетней давности, которая на сегодняшний день является древнейшей кожаной туфлей в мире.
«Медвежья» пещера находится в Вайоцдзорской области, в районе Арпи, в 123 км к югу от Еревана. Общая протяженность - 3,5 км. Это самая большая пещера Армении, которая является эндемической средой обитания для птиц «Rhinolophus Euryale», занесенных в Краную книгу Армении.
Пещера «Мозров» находится в Вайоцдзорской области, в районе Арпи, в 126 км к югу от Еревана. Это вторая по длине пещера в Армении протяженностью в 300 м. Пещера имеет гидротермальное происхождение. Стены и своды пещеры покрыты корой кристаллов кальцита. Время от времени в пещере гнездятся птицы «Rhinolophus ferrumequinum» и «Myotis mystacinus».
(Детали и условия эксплуатации включены в конкурсный пакет.
Пещера «Каменные двери» или «Пещерные жилища» находятся в Арагацотнской области, в районе Ахцк, в 32 км от Еревана. Это памятники раннего и позднего средневековья. В VI-VIII веках в стенах пещер были сделаны тайники для укрытия и хранения продуктов питания. А до XX века пещеру заселяли люди, изолировавшиеся от общества.
Все пещеры являются недвижимыми историко-культурными памятниками Армении.
Необходимую дополнительную информацию, формы заявок ( на армянском языке) можно найти на официальном сайте Министерства культуры Армении http://mincult.am/home-1-3475-page-0.html.
Иностранные юридические лица или частные предприниматели, заинтересованные конкурсом, необходимую информацию на русском языке могут получить по телефону: + 374 11 58 51 78 или по электронной почте: [email protected] (секретарь конкурсной комиссии - Арсен Согомонян).
Для получения информации на русском или английском языках можно обратиться по эл. почте [email protected] к Сурену Шакаряну, начальнику отдела по охране и использованию памятников истории и исторической среды агентствa по охране памятников истории и культуры .
Информацию на русском, английском и французском языках Вам любезно предоставит заместитель министра культуры РА Арев Самуэлян (эл. адрес: [email protected]).
Для получиния официального приглашения необходимо подать письменное заявление (заявление и документы можно также отправить путем использования электронной связи).
Заявки должны быть представлены на армянском языке. Последний срок подачи заявки - 12-ое мая сего года до 18:00 (по ереванскому времени). Адрес: Республика Армения, г. Ереван, ул. Вазгена Саргсяна 3, Дом правительства 2.
Конкурс состоится по указанному адресу 15 мая в 11:00.
Для осмотра памятников, предоставляемых в аренду, Министерство культуры Республики Армения выделило 18-ое апреля.