Շփման գծի հարավային ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է 60 միլիմետրանոց ականանետ
Մայիսի 1-ին և լույս 2-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից,  հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 40 անգամ:
ԱՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է շուրջ 540 կրակոց: Շփման գծի հարավային ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (2 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակել են վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահության՝ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով նաև պատասխան գործողությունների:

На линии соприкосновения ВС Азербайджана применили 60-мм миномет
На линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск 1-го и в ночь на 2-е мая противник из огнестрельного оружия различного калибра нарушил режим прекращения огня более 40 раз, произведя в направлении армянских позиций около 540 выстрелов.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах, на южном направлении линии соприкосновения ВС Азербайджана применили также 60-мм миномет (2 снаряда).
Передовые подразделения Армии обороны продолжали увверенно нести боевое дежурство, прибегая в случае необходимости к ответным действиям.