Գիշերը հակառակորդը կիրառել է 60 միլիմետրանոց ականանետ (11 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (3 արկ)
Մայիսի 8-ին և լույս 9-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 65 անգամ` հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 970 կրակոց: Շփման գծի հարավային ուղղությամբ բացի հրաձգային զինատեսակներից ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (11 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (3 արկ): Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը:
«ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Противник применил ночью 60-мм миномет и станковый автоматический гранатомет
На линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск 8-го и в ночь на 9-е мая противник из огнестрельного оружия различного калибра нарушил режим прекращения огня около 65 раз, произведя в направлении армянских позиций более 970 выстрелов.
По сообщению пресс-службы Министерства обороны Республики Арцах, на  южном направлении линии соприкосновения ВС Азербайджана применили также 60-мм миномет (11 снарядов) и станковый автоматический гранатомет (3 снаряда).
Передовые подразделения Армии обороны прибегли к ответным действиям и продолжали уверенно нести боевое дежурство, говорится в сообщении.