Թալիշի ուղղությամբ զրահատեխնիկայի տեղաշարժ է նկատվել
Մայիսի 10-ին և լույս 11-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 65 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 1700 կրակոց: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Ադրբեջանական զինուժը Մարտակերտի պաշտպանական ուղղությամբ կիրառել է նաև 82 միլիմետրանոց ականանետեր (4 արկ) և Դ-44 տիպի հրանոթներ (8 արկ): Բացի հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերից մայիսի 10-ին ժամը 13:30-ի սահմաններում Թափկարակոյունլու-Թալիշ ուղղությամբ կատարել է զրահատեխնիկայի (շուրջ 10 տանկ) տեղաշարժ: Ժամը 14:55-ին դիտարկված տանկերը վերադարձել են իրենց ելման շրջանները:
«ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շփման գծի ողջ երկայնքով իրականացրել աչալուրջ մարտական հերթապահություն:
Այս պահի դրությամբ օպերատիվ իրավիճակն առաջնագծում հանգիստ է»,- գրված է ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ:

На Талышском направлении наблюдалось перемещение азербайджанской бронетехники
На линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск 10-го и в ночь на 11-е мая противник из огнестрельного оружия различного калибра нарушил режим прекращения огня более 65 раз, произведя в направлении армянских позиций около 1700 выстрелов. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах.
На Мартакертском направлении ВС Азербайджана применили 82-мм минометы (4 снаряда) и пушку Д-44 (8 снарядов). Помимо случаев нарушения режима прекращения огня около 13.30 10 мая в направлении Тапкаракоюнлу-Талыш наблюдалось перемещение бронетехники (около 10 танков). В 14.55 техника вернулась в исходные районы.
“С целью подавления активности ВС Азербайджана передовые подразделения Армии обороны прибегли к ответным действиям и продолжали уверенно нести бдительное боевое дежурство вдоль всей линии соприкосновения. На данный момент оперативная ситуация на передовой спокойная”,- говорится в сообщении МО Арцаха.