Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԵԽ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի պատվիրակությանը
Նախագահի աշխատակազմի տեղեկացմամբ` Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է տարածաշրջանային այցով Հայաստան ժամանած Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Դեյվիդ ՄքԱլիսթերի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ՀՀ-ԵՄ երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին, Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականության կարևոր ու արդիական հարցերին, ինչպես նաև տարածաշրջանային խնդիրներին և մարտահրավերներին:
Հանրապետության նախագահը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ վերջին տարիներին Հայաստանը զգալի առաջընթաց է ունեցել Եվրամիության հետ երկկողմ հարաբերություններում: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ մեր երկիրը շահագրգիռ և պատրաստակամ է Եվրոպական միության հետ հնարավոր բոլոր ոլորտներում ընդլայնելու առկա գործընկերային հարաբերությունները: Նախագահի համոզմամբ, ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, ինչպես նաև 2017-2020թթ. համար գործընկերության առաջնայնությունները երկկողմ համագործակցության ընդլայնման կարևորագույն ուղենիշեր են, և դրանցում արտացոլված երկուստեք հանձնառություններով նոր լիցք կստանան նաև Հայաստանի քաղաքական ու տնտեսական լայնածավալ բարեփոխումները:
Նախագահը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման գործում մեծ տեղ է վերապահել միջխորհրդարանական հարաբերություններին և կարևորել պատգամավորների հետ հաճախակի շփումները:
Հանդիպման պատեհ առիթով Հանրապետության նախագահը շնորհավորել է Դեյվիդ ՄքԱլիսթերին՝ Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ:
Դեյվիդ ՄքԱլիսթերը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության նախագահին ընդունելության և շնորհավորանքի համար, իր հերթին ընդգծելով, որ Եվրոպական խորհրդարանում մեծ կարևորություն են տալիս տարածաշրջանի երկրների հետ հարաբերություններին և շահագրգռված են ամբողջ տարածաշրջանում ժողովրդավարության ամրապնդմամբ, կայունության և խաղաղության հաստատմամբ:
Հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է նաև Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի պատգամավորներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են ինչպես Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, այնպես էլ հարևան երկրների հետ Հայաստանի հարաբերություններին, տարածաշրջանի խնդիրներին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին:

Президент принял делегацию Комиссии по внешним отношениям Европейского парламента
Президент Серж Саргсян сегодня принял делегацию, возглавляемую председателем Комиссии по внешним отношениям Европейского парламента Дейвидом МакАлистером, которая прибыла в Армению с региональным визитом. На встрече речь шла о повестке двусторонних отношений РА-ЕС, об актуальных и важных вопросах внутренней и внешней политики Армении, а также о региональных проблемах и вызовах.
Президент Республики с удовлетворением констатировал, что в последние годы Армения имела ощутимый прогресс в двусторонних отношениях с Евросоюзом. Серж Саргсян подчеркнул, что наша страна заинтересована и готова расширять во всех возможных отраслях существующие партнёрские отношения с Европейским союзом. По убеждению Президента, Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве РА-ЕС, а также приоритеты партнёрства на 2017-2020 гг. являются важнейшими вехами в расширении двустороннего сотрудничества, и с отображёнными в них обоюдными обязательствами новый импульс получат также политические и экономические широкомасштабные реформы Армении.
В деле развития отношений РА-ЕС Президент уделил большое место межпарламентским отношениям и подчеркнул важность частных встреч с депутатами.
Пользуясь случаем встречи, Президент Республики поздравил Дейвида МакАлистера с принятием ответственного поста председателя Комиссии по внешним отношениям Европейского парламента и пожелал успехов.
Дейвид МакАлистер выразил благодарность Президенту Республики за приём и поздравление, в свою очередь подчеркнув, что в Европейском парламенте придают большое значение отношениям со странами региона и заинтересованы в укреплении демократии, установлении стабильности и мира во всём регионе.
На встрече Президент Серж Саргсян ответил также на вопросы, интересовавшие депутатов Комиссии по внешним отношениям Европейского парламента, которые касались как внутренней и внешней политики Армении, так и отношений Армении с соседними странами, региональных проблем, процесса урегулирования НК проблемы.