Տարածքը գերակա շահ ճանաչվեց` հօգուտ «ԱՎՈ Ֆ.Մ.Հ.»-ի
Աբովյան և Արամի փողոցներով պարփակված տարածքը հանրային գերակա շահ ճանաչվեց։ Կառավարությունն այսօրվա նիստում ընդունեց Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ներկայացրած որոշման նախագիծը։
Տարածքը ձեռք է բերել «ԱՎՈ Ֆ.Մ.Հ.» ընկերությունը: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2004 թվականին։ Տարիներ առաջ այս ընկերության դեմ դատական հայց էր ներկայացրել Ալբերտ Բաբաջանյանը՝ ընկերությունից պահանջելով 17 միլիոն դրամ տուգանք, քանի որ 2008թ-ի դեկտեմբերի 31-ին իրեն հանձնվող բնակարանը չէր ստացել մինչ 2010թ-ի հունիսը։
Ինչպես նախագծում է գրված՝ նշված տարածքում քաղաքաշինական ծրագրի իրականացման շահը գերակա է օտարվող սեփականության սեփականատերերի շահերից, քանի որ դրա իրականացմամբ` Երևանի կենտրոնից կվերանա կիսախարխուլ, ոչ սեյսմակայուն, տարերայնորեն տեղակայված, ոչ բավարար խտությամբ և հիմնականում վթարային հանդիսացող բնակելի ֆոնդը, որի փոխարեն կկառուցվի բազմաֆունկցիոնալ կառույց և ստորգետնյա ավտոկայանատեղի: «Ամբողջ տարածքը կառուցապատման քաղաքաշինական ծրագրերի շրջանակներում պետք է բարեկարգվի, ինչպես նաև հիմնովին նորացվելու են ինժեներատեխնիկական ենթակառուցվածքները և ստեղծվելու է ներթաղամասային, կանոնակարգված, ճանապարհային ցանց»,-գրված է նախագծում։
Քաղաքապետարանը հավաստիացնում է՝ կառուցապատման աշխատանքները թույլ կտան մասնավոր ներդրումների հաշվին իրականացնել քաղաքաշինական ծրագիրը` համադրելով հին Երևանի ճարտարապետական ոճն այժմյան կառուցվող շենքերի, շինությունների հետ, բացի այդ` տարածքում, արդեն իսկ, մասնակիորեն կատարված են սեփականության իրացման և կառուցապատման աշխատանքներ:

Интерес компании “АВО Ф.М.” признан превалирующим
Территория, ограниченная улицами Абовяна и Арами в Ереване, признана превалирующим общественным интересом. На своем сегодняшнем заседании правительство утвердило проект решения, представленный мэром Еревана Тароном Маркаряном.
Территорию приобрела основанная в 2004 г. компания “АВО Ф.М.” («ԱՎՈ Ֆ.Մ.Հ.»). Несколько лет назад Альберт Бабаджанян подал судебный иск против этой компании, требуя уплатить штраф в размере 17 млн драмов из-за того, что квартира, которую он должен был получить 31 декабря 2008 г., не выделялась ему до июня 2010 г.
Согласно проекту, интерес осуществления на данной территории градостроительной программы превалирует над интересом владельцев отчуждаемой собственности, так как с реализацией проекта в центре Еревана будет ликвидирован полуветхий и в основном аварийный жилфонд, вместо которого будут построены многофункциональное сооружение и подземная автостоянка.
В рамках программы застройки вся территория должна быть благоустроена, капитально обновлены инженерно-технические инфарструктуры и создана дорожная сеть между столичными районами”,- написано в проекте.
Мэрия заверяет, что застройка позволит осуществить за счет частных инвестиций градостроительный проект, совместив архитектурный стиль старого Еревана с современными зданиями и сооружениями. Кроме того, на данной территории уже проведены частичная реализация собственности и застройка.