Գործադիրը հավանություն է տվել կառավարության ծրագրին
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ նիստում փոխվարչապետ, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության՝ 2017-2022 թթ. Հայաստանի կայուն զարգացումը երաշխավորող գործունեության ծրագիրը, որի առանցքը կազմում են լայնամասշտաբ բարեփոխումները:
Վաչե Գաբրիելյանը նշել է, որ ծրագիրը հենվում է ՀՀ նախագահի ուղերձի, Հայաստանի Հանրապետական Կուսակցության և Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության նախընտրական ծրագրերի և կոալիցիոն հուշագրի սկզբունքների հիման վրա, ինչպես նաև լայն հասարակությունում շրջանառվող առաջադեմ գաղափարների վրա: Ծրագրի կենտրոնում ՀՀ քաղաքացին է, իսկ հաջողության գրավականը՝ ՀՀ քաղաքացիների նախաձեռնողական և ակտիվ մասնակցությունն առաջարկվող բարեփոխումներին:
ՀՀ կառավարության ծրագրի տեսլականը հիմնված է անվտանգ, արդար, ազատ և խելացի Հայաստան ունենալու սկզբունքի վրա։ Վաչե Գաբրիելյանի խոսքով՝ յուրաքանչյուր բաժնում նշված են նախորդ 9 ամսում կառավարության կողմից իրականացված ախտորոշման արդյունքում բացահայտված խնդիրները և դրանց առարկայական լուծումները:
Դրանք միտված են թե´ շարունակելու կառավարության կողմից 9 ամսվա ընթացքում արդեն կատարված նախաձեռնությունները, թե´ երկարաժամկետ զարգացման հիմքեր են դնում՝ նախատեսելով առարկայական միջոցառումներ, որոնք մոտակա 5 տարում հստակորեն նշված ժամկետներում կառավարությունը պատրաստվում է իրականացնել: Հստակ ամրագրված են այն առաջնահերթությունները և տեսլականը, որ կառավարությունն ունի արտաքին քաղաքականության և անվտանգության ոլորտում, այն է՝ ազատ, անկախ Հայաստանի ու Արցախի խորացող կապը և Հայաստանի անվտանգությունը՝ որպես տնտեսական զարգացման գրավական:
Ծրագիրը բաղկացած է 4 հիմնական բաժնից՝ պետական կառավարման և իրավական համակարգ, արտաքին քաղաքականություն և պաշտպանություն, տնտեսության առաջընթաց և սոցիալական ոլորտ: Յուրաքանչյուր բաժնում արտացոլված է նաև գերատեսչությունների կողմից արդեն իսկ հստակորեն ժամկետներով ներկայացված բարեփոխումների ցանկը, որոնք երկարաժամկետ առումով զարգացում են ապահովելու ամբողջ երկրում:
«Կարծում եմ՝ կառավարության ծրագիրը բավական հավակնոտ խնդիրներ է դրել իր առջև: Մենք ֆիքսել ենք, թե ինչ նպատակի ենք ցանկանում հասնել և´ տնտեսության, և´ գործազրկության, և´ նվազագույն աշխատավարձի, և´ արտահանման ծավալների, ինչպես նաև հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցության առումով: Բացի այդ, ըստ ոլորտների հստակ ձևակերպել ենք այն գործողությունները, բարեփոխումները և անհրաժեշտ քայլերը, որոնք պետք է անենք, որպեսզի հասնենք այդ նպատակին», - անդրադառնալով ծրագրին՝ ասել է վարչապետ Կարապետյանը:

Исполнительная власть одобрила программу Правительства РА
Сегодня состоялось внеочередное заседание Правительства РА, которое вел Премьер-министр РА Карен Карапетян.
На заседании Вице-премьер-министр, Министр международной экономической интеграции и реформ РА Ваче Габриелян представил программу действий Правительства РА, гарантирующую устойчивое развитие Армении в 2017-2022 гг., стержень которой составляют широкомасштабные реформы. Вице-премьер-министр РА отметил, что программа основана на послании Президента РА, программах Республиканской партии Армении и АРФ Дашнакцутюн и принципах коалиционного меморандума, а также широко циркулирующих в обществе передовых идеях. В центре программы – гражданин РА, а залогом успеха является инициативное и активное участие граждан РА в предлагаемых реформах.
Видение программы Правительства РА основано на принципе безопасной, справедливой, свободной и умной Армении. По словам Ваче Габриеляна, в каждом разделе указаны проблемы, выявленные в результате осуществленной Правительством за последние 9 месяцев диагностики и их предметные решения. Они направлены на продолжение уже представленных Правительством за 9 месяцев инициатив, а также закладывают основы долгосрочного развития, предусматривая предметные мероприятия, которые Правительство готово осуществить в ближайшие 5 лет, в конкретно обозначенные сроки. Отдельно зафиксированы приоритеты и видение, которые есть у Правительства в сферах внешней политики и безопасности: углубляющаяся связь независимой Армении и Арцаха и безопасность Армении как залог экономического развития. Программа состоит из 4-х основных разделов: государственное управление и правовая система, внешняя политика и оборона, прогресс экономики, социальная сфера. В каждом разделе отражен представленный ведомствами перечень реформ с четкими сроками, которые в долгосрочном плане обеспечат развитие во всей стране.
«Думаю, что программой Правительства поставлены достаточно амбициозные задачи. Мы зафиксировали цели, которых хотим достичь в плане и экономики, и безработицы, и минимальной зарплаты, и объемов экспорта, а также в части соотношения налоги-ВВП. Кроме этого, мы по сферам четко сформулировали действия, реформы и необходимые шаги, которые должны осуществить, чтобы достичь этой цели», - коснувшись программы, сказал Премьер-министр Карапетян.
Правительство одобрило программу Правительства РА, которая будет представлена в Национальное Собрание РА.