Գալուստ Կիւլպէնկեան հիմնադրամի թարգմանական մատենաշարի փորձուսման ծրագրի մեկնարկը Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Թարգմանչի որակավորման վկայագիր շնորհող ծրագիրը և Գալուստ Կիւլպէնկեան հիմնադրամի Հայկական համայնքների բաժինը ուրախությամբ տեղեկացնում են, որ ՀԱՀ-ում կմեկնարկի Գալուստ Կիւլպէնկեան թարգմանական մատենաշարի փորձուսման ծրագիրը։ Այն ուղղված է աջակցելու Գալուստ Կիւլպէնկեան թարգմանական մատենաշարի իրագործմանը, որի նպատակն է հումանիտար և հասարակական գիտությունների կարևորագույն գրքերը հասանելի դարձնել հայերենով (նախագծի առաջին փուլում թարգմանվելիք գրքերի ցանկին ծանոթանալու համար սեղմեք այստեղ
Մեկ տարվա տևողությամբ փորձուսումը նախատեսված է Թարգմանչի որակավորման վկայագիր շնորհող ծրագրի ուսանողների համար։ Այն ուսանողներին բացառիկ հնարավորություն կընձեռի աշխատել Հայաստանի թարգմանչական և հրատարակչական ոլորտներում, կիրառել ակադեմիական գիտելիքներ և ձեոք բերել գործնական փորձ։
Կիւլպէնկեան թարգմանական մատենաշարի փորձնակը կկազմակերպի թարգմանական մատենաշարը համակարգող խորհրդի հանդիպումները, կպահի ընտրված թարգմանիչների հետ կապը, կստեղծի թվային հարթակ, որը կծառայի նոր բառացանկերի ստեղծմանը, կաշխատի հրատարակիչների հետ և կաջակցի գրքերի հրատարակմանը և տարածմանը Հայաստանում։ 2017-18 թվականների փորձուսման ծրագրի համար առաջադրված ուսանողը Մարգո Գևորգյանն է։
Փորձուսման ծրագրի խորհրդատու և ՀԱՀ-ի դասախոս Շուշան Ավագյանը շեշտեց, որ «Փորձուսումը հիմնված է Թարգմանչի որակավորման վկայագիր շնորհող ծրագրի շրջանակներում ձեռք բերված գիտելիքների և հմտությունների վրա, և այն ուսանողներին թույլ կտա յուրահատուկ փորձառություն և անգնահատելի մասնագիտական վերապատրաստում ձեռք բերել։ Մեր ծրագիրն իդեալական է նման նախաձեռնության համար, և մենք անչափ ոգևորված ենք Գալուստ Կիւլպէնկեան հիմնադրամի հետ համագործակցելու կապակցությամբ»։

Launch of the Calouste Gulbenkian Translation Series Internship at AUA
On June 1, the American University of Armenia (AUA) Certificate in Translation Program and the Armenian Communities Department of the Calouste Gulbenkian Foundation announced the launch of the Calouste Gulbenkian Translation Series Internship at AUA. The aim of the internship is to assist with the implementation of the Gulbenkian Foundation’s Translation Series project, which will make seminal texts in the humanities and the social sciences available in Armenian. (Click here to view the list of texts scheduled to be translated in the first phase of the project).
The internship is offered to a current student of the Certificate in Translation Program for a period of one year including the summer. It is an exceptional opportunity for students to apply themselves in the field of translation and publishing in Armenia, with an emphasis on academic rigor and practical experience.
The Gulbenkian Translation Series intern will coordinate the meetings of the advisory committee, communicate and follow-up with the selected translators, curate a digital platform that will serve the creation of new glossaries, work with publishers and assist with the publication and dissemination of the published texts in Armenia. The student nominated for the 2017-18 internship is Margo Gevorgyan.
Internship advisor and lecturer Shushan Avagyan emphasized that “The internship builds on the foundation, knowledge, and skills students have acquired from the courses offered in the Certificate in Translation Program, and it will give them unique experience and invaluable professional training. Our program is the ideal place for such an initiative and we are incredibly excited about our collaboration with the Calouste Gulbenkian Foundation.”