Կ․ Կարապետյան․«Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է»
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների պաշտպանության 2017-2019 թվականների գործողությունների ծրագրի համակարգող խորհրդի առաջին նիստը:
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ վարչապետը նշել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը հանդիսանում է կառավարության գործունեության հիմնական ուղղություններից և առաջնահերթություններից մեկը: «Դա բնական է, քանի որ մեր երկրի Սահմանադրությամբ՝ մարդու իրավունքների հարգումն ու պաշտպանությունը պետական իշխանության առանցքային պարտականություններից է»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետի խոսքով, հանրապետական գործադիր մարմինների գործողությունները մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առավել համակարգված և արդյունավետ դարձնելու նպատակով՝ կառավարության կողմից 2017 թվականի մայիսի 4-ին հաստատվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2017-2019թթ. գործողությունների ծրագիրը, որում սահմանված են 96 գործողություն և յուրաքանչյուր գործողության իրականացման հստակ ժամանակացույցը, չափանիշները, ակնկալվող արդյունքը և պատասխանատու մարմինները: Բացի դրանից, ծրագրի մշտադիտարկման և համակարգման նպատակով ստեղծվել է համակարգող խորհուրդ, որը բաղկացած է կառավարության տարբեր օղակների և պետական մարմինների ներկայացուցիչներից:
«Համակարգող խորհուրդն ամեն եռամսյակ կկազմակերպի քննարկումներ, որոնց ընթացքում կներկայացվեն գերատեսչությունների կողմից կատարված աշխատանքները: Կարևոր եմ համարում նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ համակարգող խորհրդի կողմից կիսամյակային կտրվածքով հանրային քննարկումների կազմակերպումը: Այդպիսի քննակումները կարող են արդյունավետ հարթակ հանդիսանալ շահագրգիռ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների կողմից ծրագրի ընթացքի վերաբերյալ իրենց դիտողությունները և առաջարկությունները ներկայացնելու համար»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված այս ծրագրի սահմանված ժամկետներում իրագործումը գտնվելու է ՀՀ կառավարության և իր ուշադրության կենտրոնում:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում նախարարությունների, կառավարությանն առընթեր մարմինների և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից 2017 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում կատարված աշխատանքները և հետագա քայլերը:

Премьер-министр РА: Защита прав человека является одним из приоритетов Правительства
Под председательством Премьер-министра Карена Карапетяна в Правительстве состоялось первое заседание Координационного совета Программы действий по защите прав человека на 2017-2019 годы.
Премьер-министр отметил, что защита прав человека является одним из основных направлений и приоритетов деятельности Правительства. «Это естественно, поскольку по Конституции нашей страны уважение и защита прав человека являются одной из ключевых обязанностей государственной власти», - отметил Карен Карапетян.
По словам Премьер-министра, с целью обеспечения большей скоординированности и эффективности действий республиканских исполнительных органов в сфере прав человека 4 мая 2017 года Правительство утвердило вытекающую из Национальной стратегии защиты прав человека Программу действий на 2017-2019 годы, которой определены 96 действий и конкретный график, критерии, ожидаемые результаты и ответственные органы для каждого мероприятия. Кроме этого, с целью постоянного мониторинга и координации реализации программы создан координационный совет, состоящий из представителей различных звеньев Правительства и государственных органов.
«Координационный совет организует ежеквартальные обсуждения, в ходе которых будут представляться выполненные ведомствами работы. Считаю важной также организацию координационным советом общественных обсуждений с участием представителей гражданского общества в полугодовом разрезе. Такие обсуждения могут стать эффективной площадкой для представления замечаний и предложений по ходу реализации программы представителями заинтересованных общественных организаций», - сказал Премьер-министр, добавив, что реализация этой направленной на защиту прав человека программы в установленные сроки будет находиться в центре внимания Правительства и Премьер-министра РА.
В ходе заседания были обсуждены выполненные в сфере защиты прав человека в течение первого полугодия 2017 года министерствами, органами при Правительстве и Офисом защиты прав человека работы и дальнейшие шаги.