Կարեն Կարապետյանը խորհրդակցություն է անցկացրել Արմավիրի մարզում
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ ՀՀ Արմավիրի մարզում օգոստոսի 4-ին տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են մարզի և համայնքների զարգացման ծրագրերի ընթացքը, աշխատանքներն ու անելիքները:
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝  Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը նշել է, որ հանրապետության ՀՆԱ ցուցանիշում մարզի մասնաբաժինը 2015-2016 թթ. կազմել է 5-6 տոկոս: Համախառն գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալը կազմում է 167 մլրդ ՀՀ դրամ: Գյուղատնտեսությամբ զբաղվում են 48002 գյուղացիական և ֆերմերային տնտեսություն, գյուղմթերքների վերամշակմամբ և արտադրությամբ՝ 34 կազմակերպություն: Արմավիրի մարզից կառավարություն է ներկայացված ներդրումային ծրագրերից 11-ը գյուղատնտեսության ոլորտին են վերաբերում: ՀՀ վարչապետի աջակցությամբ Լեռնամերձ համայնքում տեղադրվել են արևային կայաններ, աշխատանք է տարվում մարզի չգազիֆիկացված 9 համայնքում ևս արևային կայաններ տեղադրելու համար դոնորներ գտնելու ուղղությամբ:
Մշակվել են մարզի 97 համայնքի հնգամյա զարգացման ծրագրերը, վերահսկվել են բյուջեների կազմման և կատարման աշխատանքները: 2017 թ. օգոստոսի 1-ի դրությամբ նախատեսված 1.3 մլրդ ՀՀ դրամի դիմաց համայնքների սեփական եկամուտների փաստացի հավաքագրումը կազմել է 1.1 մլրդ ՀՀ դրամ (84.9 տոկոս)։ Աշոտ Ղահրամանյանը նշել է, որ վարչապետի հանձնարարականից հետո հատուկ ուշադրություն է դարձվել համայնքների բյուջեներից կատարվող ծախսերի և համայնքային ենթակայության հիմնարկների պահպանության ծախսերի հիմնավորվածության հարցին: Ներկայում վերլուծվում են մարզի նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների սննդի ծախսերի, հաստիքների, սաների թվի և բյուջեների կատարողականները:
«Մաքուր Հայաստան» ծրագրի շրջանակում մարզի համայնքներում արձանագրվել է 171 աղբավայր, որից պետք է մաքրվեր 130-ը, մնացածը գործող աղբավայրեր էին: Մայիսի 27-ին ու հուլիսի 29-ին կայացած համապետական շաբաթօրյակների ընթացքում 130 աղբավայրից մաքրվել ու փակվել են 125-ը: Այժմ քննարկվում են համայնքներում աղբահանության կազմակերպման սուբյեկտների ցանկի ընդլայնման, ֆիքսված դրույքաչափի սահմանման և բյուջե մուտքագրվող գումարների հավաքագրման մակարդակի բարձրացման տարբերակները:
Արդեն 7-րդ տարին է՝ մարզը հանրապետությունում միակն է, որտեղ առաջին դասարան հաճախող երեխաների թիվն ամեն տարի նախորդ տարվա համեմատ ավելանում է 150-225-ով: Ուսումնասիրվել են մարզի դպրոցների շենքային պայմանները, քննարկման փուլում է մինչև 50 աշակերտ ունեցող 5 դպրոցում և 51-100 աշակերտ ունեցող 8 դպրոցում ֆինանսական գործունեության բարելավման և կրթական գործընթացն առավել պատշաճ պայմաններում կազմակերպելու հարցը: ՀՀ կրթության և գիտության նախարարություն են ներկայացվել մի քանի դպրոց միավորելու առաջարկություններ: Մարզի առողջապահական հիմնարկների օպտիմալացման խնդիրը ևս ընթացքի մեջ է:
Ենթակառուցվածքների բնագավառում նախատեսվում է իրականացնել շուրջ 5.3 մլրդ ՀՀ դրամի աշխատանքներ, ճանապարհաշինության ոլորտում ծրագրերի ընդհանուր ծավալը կազմում է շուրջ 1.3 մլրդ ՀՀ դրամ: Աշոտ Ղահրամանյանը նշել է, որ Արմավիրի մարզն ակտիվ համագործակցում է մի շարք երկրների տարածքային միավորների հետ՝ ներդրումների ներգրավման և սոցիալ-տնտեսական զարգացմանն ուղղված ծրագրեր իրականացնելու նպատակով: Մարզում գերակա խնդիր շարունակում է մնալ զբաղվածության ապահովումը, նոր աշխատատեղերի ստեղծումը և բնակչության բարեկեցության աճը:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ Արմավիրի մարզը գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքի մեկ շնչին բաժին ընկնող մասով լավագույն ցուցանիշն ունեցող մարզերից է: Կառավարության ղեկավարի հարցին ի պատասխան՝ նշվել է, որ մարզի առավելություններն են ընդհանուր առմամբ զարգացած գյուղատնտեսությունը և մայրաքաղաքին մոտ լինելու հանգամանքը, իսկ թույլ կողմն արդյունաբերական ճյուղի զարգացածվածության, գյուղատնտեսության մեքենայացման, ինտենսիվ գյուղատնտեսության տարածվածության ցածր մակարդակն է: Այս համեմատականները դրվել են Արմավիրի մարզի 2017-2025 թթ. զարգացման ռազմավարության հիմքում, դրանցով պայմանավորված որոշվել են մարզի ուժեղ ու թույլ կողմերը և մշակվել են ծրագրեր՝ ուղղված հենց այս թիրախներին:
Այդ համատեքստում էլ կառավարություն ներկայացված ներդրումային ծրագրերի զգալի մասը հենց մարզում առկա գյուղատնտեսական ու արդյունաբերական ձեռնարկությունների առողջացման ծրագրերն են: Գոհունակություն հայտնելով կատարվող քայլերից՝ Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ ներկայում կառավարությունը քննարկում է պետական աջակցության գործիքակազմի միջոցով բիզնես ծրագրերի խթանման հնարավորությունները:
Հաջորդիվ կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է համայնքների սեփական եկամուտների և աղբահանության ոլորտում գումարների հավաքագրման կատարողականին: Նշելով, որ ցուցանիշները գոհացուցիչ չեն, թերպլանավորում և թերհավաքագրում կա՝ վարչապետը հանձնարարել է վերլուծություն կատարել յուրաքանչյուր համայնքից ակնկալվող եկամուտների և աղբահանության ոլորտում հավաքագրման ծավալների վերաբերյալ ու ըստ այդմ սահմանել համապատասխան թիրախներ:
Կառավարության ղեկավարին զեկուցվել է մարզում գյուղատնտեսական աշխատանքների կազմակերպման և ոռոգման ջրի մատակարարման վիճակի, տարերային աղետներից պաշտպանության համակարգի, պետական աջակցությամբ ոլորտում իրականացվող ծրագրերի ընթացքի և միջանկյալ արդյունքների մասին: Վարչապետը նախ և առաջ անդրադարձել է ջրամատակարարման գործընթացի կազմակերպման ոլորտում կառավարության քաղաքականությանը, որն ուղղված է փոքր ու միջին ջրամբարաշինության խթանմանը:
«Գյուղատնտեսության զարգացման, ջրային ռեսուրսների պահպանման համար մենք առաջնային ենք համարում փոքր ու միջին ջրամբարների կառուցումը: Դա բերելու է 1 խմ ջրի պահպանման ծախսերի նվազմանը, որովհետև մեծ ջրամբարի կառուցման հաստատուն ծախսերն ավելի շատ են: Մենք հետևողական գնալու ենք դրան», - ասել է վարչապետը՝ հանձնարարելով աշխատել Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի հետ:
Նշելով, որ հակակարկտային պաշտպանության համակարգի արդյունավետության բարձրացման խնդիր կա՝ Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ արդեն սեպտեմբերին Արմավիրի և Արագածոտնի մարզերում պիլոտային տարբերակով փորձարկվելու է հակահրթիռային պաշտպանության նոր համակարգը: Կարևորելով գյուղտեխնիկայի ֆինանսական վարձակալության (լիզինգի) պետական աջակցության ծրագրի շահավետության վերաբերյալ պատշաճ իրազեկումը՝ կառավարության ղեկավարը նաև հանձնարարել է պատասխանատուներին վերլուծություն ներկայացնել գյուղատնտեսության ոլորտի մեքենայացման շահութաբերության և ֆինանսական գնահատականի վերաբերյալ:
Վարչապետ Կարապետյանը նաև մարզպետարանի կրթության և առողջապահության ոլորտների պատասխանատուների հետ քննարկել է կատարվող աշխատանքները: Կառավարության ղեկավարը խոսել է սկսված բարեփոխումների տրամաբանության մասին՝ առաջարկելով հետագա քայլերը քննարկել համապատասխան գերատեսչությունների հետ: Ներկայացվել են նաև բիզնես միջավայրի աշխուժացման և հնարավոր ներդրողների ներգրավման, մարզպետարան-շահագրգիռ գերատեսչություններ-առևտրաարդյունաբերական պալատ-գործարարներ համագործակցության ուղղությամբ աշխատանքները, հողօգտագործման և քաղաքաշինության ոլորտի ծրագրերը:

Карен Карапетян провел совещание в Армавирской области
В ходе состоявшегося 4 августа в Армавирской области РА под председательством Премьер-министра Карена Карапетяна совещания были обсуждены ход реализации программ развития области и общин, осуществляемые работы и предстоящие задачи.
Представляя социально-экономическую ситуацию и основные показатели области, губернатор Армавирской области Ашот Каграманян отметил, что в показателе ВВП республики в 2015-2016 гг. доля области составляла 5-6%. Объем валовой сельскохозяйственной продукции составляет 167 млрд драмов. Сельским хозяйством занимаются 48002 крестьянских и фермерских хозяйства, переработкой и производством сельхозпродукции – 34 организации. 11 из представленных из Армавирской области в Правительство инвестиционных программ относятся к сфере сельского хозяйства. При поддержке Премьер-министра РА в общине Лернамердз установлены солнечные станции, ведется работа в направлении поиска доноров для установки солнечных станций еще в 9 негазифицированных общинах области.
Разработаны пятилетние программы развития 97 общин области, проведен контроль работ по составлению и исполнению бюджетов. По состоянию на 1 августа 2017 года при предусмотренных 1,3 млрд драмов фактический сбор собственных доходов общин составил 1,1 млрд драмов (84,9%). Ашот Каграманян отметил, что после поручения Премьер-министра особое внимание уделялось обоснованию осуществляемых из бюджетов общин расходов и расходов на содержание предприятий муниципального подчинения. В настоящее время анализируются расходы на питание, штаты, число воспитанников и исполнение бюджетов в дошкольных учебных заведениях области.
В рамках программы «Чистая Армения» в общинах области зафиксирована 171 свалка, из которых должны были быть очищены 130, остальные являются действующими свалками. В ходе состоявшихся 27 мая и 29 июля общегосударственных субботников из 130 свалок были очищены и закрыты 125. В настоящее время обсуждаются вопросы расширения перечня субъектов организации вывоза мусора в общинах, установления фиксированной ставки и повышения уровня сбора поступающих в бюджет сумм.
Уже седьмой год область является единственной в республике, где число посещающих первый класс детей каждый год по сравнению с предыдущим годом увеличивается на 150-225 учащихся. Изучены условия в зданиях школ, в процессе обсуждения находится вопрос улучшения финансовой деятельности и организации учебного процесса в более надлежащих условиях в 5 школах, имеющих до 50 учащихся, и в 8 школах, имеющих 51-100 учащихся. В Министерство образования и науки РА представлены предложения по объединению нескольких школ. Вопрос оптимизации учреждений здравоохранения также находится в процессе обсуждения.
В сфере инфраструктур объем намеченных к осуществлению работ составляет около 5,3 млрд драмов, в сфере дорожного строительства общий объем программ составляет около 1,3 млрд драмов. Ашот Каграманян отметил, что Армавирская область активно сотрудничает с территориальными единицами ряда стран с целью привлечения инвестиций и реализации направленных на социально-экономическое развитие программ. В области продолжают оставаться приоритетными задачи обеспечения занятости, создания новых рабочих мест и роста благосостояния населения.
Премьер-министр Карен Карапетян отметил, что Армавирская область входит в число областей, имеющих наилучший показатель валового сельскохозяйственного продукта на душу населения. В ответ на вопрос Главы Правительства было отмечено, что преимуществами области являются в общем и целом развитое сельское хозяйство и близость к столице, а слабой стороной – низкий уровень развития промышленной отрасли, механизации сельского хозяйства, распространенности интенсивного сельского хозяйства. Эти сравнения заложены в основу стратегии развития Армавирской области на 2017-2025 гг., с их учетом определены сильные и слабые стороны области и разработаны программы, направленные на решение имеющихся проблем. В этом контексте ощутимая часть представленных в Правительство инвестиционных программ – это программы оздоровления сельскохозяйственных и промышленных предприятий области. Выразив удовлетворение в связи с осуществляемыми шагами, Карен Карапетян проинформировал, что в настоящее время Правительство обсуждает возможности стимулирования бизнес-программ с использованием инструментария государственной поддержки.
Затем Глава Правительства коснулся результатов сбора собственных доходов общин и сумм в сфере вывоза мусора. Отметив, что показатели неудовлетворительны, есть недостатки при планировании и сборе, Премьер-министр поручил провести анализ ожидаемых объемов сбора от каждой общины доходов и сумм за вывоз мусора и по результатам определить соответствующие цели.
Главе Правительства доложили об организации в области сельскохозяйственных работ и состоянии снабжения оросительной водой, системы защиты от стихийных бедствий, хода реализации и промежуточных результатах программ, осуществляемых в сфере при государственной поддержке. Премьер-министр сперва коснулся политики Правительства в сфере организации процесса водоснабжения, который направлен на стимулирование строительства малых и средних водохранилищ.
«Для развития сельского хозяйства, сохранения водных ресурсов мы считаем первоочередным строительство малых и средних водохранилищ. Это приведет к снижению расходов на хранение кубометра воды, поскольку неизменные расходы на строительство большого водохранилища крупнее. Мы будем последовательно идти к этому», - сказал Премьер-министр, поручив работать с Государственным комитетом водного хозяйства. Отметив, что нужно повышать эффективность системы противоградовой защиты, Карен Карапетян проинформировал, что уже в сентябре в Армавирской и Арагацотнской областях в пилотном варианте будет испытана новая система противоградовой ракетной защиты.
Придавая важное значение надлежащего информирования о выгодности программы государственной поддержки финансовой аренды (лизинга) сельхозтехники, Глава Правительства поручил ответственным провести анализ рентабельности и финансовую оценку механизации сферы сельского хозяйства.
Премьер-министр обсудил с ответственными сфер образования и здравоохранения областной администрации выполняемые в этих сферах работы. Глава Правительства говорил о логике начатых реформ, предложив обсудить дальнейшие шаги с соответствующими ведомствами. Были также обсуждены работы, осуществляемые в направлении активизации бизнес-среды и привлечения возможных инвесторов, сотрудничества между областной администрацией, заинтересованными ведомствами, торгово-промышленной палатой и предпринимателями, а также программы сфер землепользования и градостроительства.