Գույքի սեփականության իրավունք։ Նարեկ Հարթունյանի գործը
Նարեկ Հարթունյանի հետ կատարվածը պարզապես Հայաստանում տարածված մարդու իրավունքների ոտնահարման բազում դեպքերից մեկն է։ Սակայն այս դեպքն առանձնանում է նրանով, որ նաև լուրջ ոտնձգություն է սեփականության իրավունքի նկատմամբ։ Հուսանք, որ դա այդպես չէ։
Սեփականության իրավունքն իրավական և քաղաքական հասարակության գրավականն է։ Առանց այդ իրավունքի անհնար է ունենալ ժողովրդավարական հասարակություն, որը երաշխավորում է իր քաղաքացիների հիմնարար ազատությունները։ Դա այն անվերապահ պաշտպանությունն է, որ դատական համակարգը պետք է ապահովի բոլորի համար։ Դա այն իրավունքն է, որ նպաստում է հասարակության տնտեսական աճին՝ ստեղծելով բարենպաստ և անվտանգ միջավայր ներդրումների համար։ Ինչպես նշում է Հարվարդի դասախոս Նեյլ Ֆերգուսոնն իր վերջին ՝ «Քաղաքակրթություն. Արևմուտքն ու մնացածը» գրքում, ամերիկյան համակարգի հիմքում սեփականության իրավունքն է, որը հանդիսանում է Հյուսիսային, այլ ոչ Հարավային Ամերիկայի հաջողության գրավականը։
Ամերիկացի և եվրոպացի ներդրողների համար ընկալելի չեն այն բազում տարօրինակ դեպքերը, երբ մի քանի կողմ հավակնություն է ցուցաբերում միևնույն սեփականության նկատմամբ։ Նույնքան անհասկանալի է այն փաստը, որ հողի սեփականատերն անմիջապես պարսպապատում է այն՝ ֆիզիկապես խոչընդոտելով հետագա ցանկացած ոտնձգություն այդ սեփականության նկատմամբ։ Անբացատրելի է Նարեկի հետ կատարվածը. նա, իր կամքից անկախ, զոհը դարձավ չարաշահման ու բռնության։ Սա շատ բացասական, միևնույն ժամանակ հստակ ազդակ էր՝ ուղղված համաշխարհային ներդրողների հանրությանը, և ի ցույց դրեց այն տխուր փաստը, որ Հայաստանում շարունակաբար ոտնահարվում է սեփականության իրավունքը, և վտանգված են արտասահմանյան սեփականությունն ու ներդրումները։
Ազատությունը չի սահմանափակվում միայճ խոսքի և կրոնի ազատությամբ։ Այն ենթադրում է նաև սեփականության իրավունք, որը ամրագրված է ՀՀ Սահմանադրության 31 հոդվածով։
«Յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի իր հայեցողությամբ տիրապետելու, օգտագործելու, տնօրինելու եւ կտակելու իր սեփականությունը»:
Ես հիանում եմ Նարեկի և իր ընտանիքի կողմից մղվող պայքարով։ Նրանք պայքարում են պահպանել այն հիմնարար սկզբունքը, որի վրա է հիմնվում իրական դեմոկրատական հասարակությունը, որը երաշխավորում է մարդու իրավունքների և սեփականության պաշտպանություն։ Ցավոք, Նարեկն այս պայքարի թույլ կողմում է։ Ես մեծապես հավատում եմ, որ հայ դատավորներն աղմկահարույց այս գործի նկատմամբ կցուցաբերեն բացառիկ լրջություն՝ պաշտպանելով Նարեկին, ինչպես նաև Նարեկի ընտանիքի սեփականությունը Հայաստանում, այդպիսով նաև չոտնահարելով սահմանադրությունը։

Property Ownership: Nareg Hartounian’s Case
Nareg Hartounian’s case is just another example of serious and widespread violations of human rights in Armenia. What makes this case particularly troubling is the fact that it may also stand out as a serious violation of property rights. Well, let’s hope that it will not be the outcome.
Property rights are central to the legal and political order for societies. Without such rights, it is not feasible to have a democratic society that can guarantee freedom for its citizens. It is this unconditional protection that the court systems must provide to all. This is the right that propels societies into economic growth by providing favorable and secure environment for investments. As Harvard historian Niall Ferguson argues in his latest book, Civilization: The West and The Rest, the system in the United States is based on property rights, and it is one of the main reasons why North America has been more successful than Central/South America.
It is hard to explain to US or European investors the bizarre cases where several parties claim ownership of the same property in Armenia. Or the moment that you become a land owner in Armenia, it is wise to build a high wall around your property so that you can physically stop others from claiming ownership. It is also hard to explain the case with Nareg, who has arbitrarily become the subject of abuse and extortion. This sends a very unfortunate yet clear signal to the world investment community which shows that property rights are not respected in Armenia and foreign properties and investments may be at risk.
Freedom does not only include freedom of speech and religion. It is also freedom to own. And let’s not forget that this freedom is protected by the Constitution of the Republic of Armenia.
Article 31
Everyone shall have the right to freely own, use, dispose of and bequeath the property belonging to him/her.
I admire Nareg and the fight that he and his family put out. It is a fight to preserve the most fundamental principal upon which a true democratic society is built on, one that is based on guaranteed protection of human rights and property rights. Nareg is clearly the underdog in this fight. I do hope and pray that the judges in Armenia take this high-profile case very seriously, protect Nareg and his family’s properties in Armenia, and do not make a mockery of the Constitution.