Նորավանք եւ Տաթեւ (ֆոտոպատմություն)
Հայաստանը ներքին եւ ներգնա զբոսաշրջիկներին առաջարկում է տուրիզմի տարբեր ուղղություններ, սակայն առավել լայն ճանաչում ունեն էկոտուրիզմը եւ մշակութային տուրիզմը: Թերեւս չենք սխալվի, եթե ասենք, որ մշակութային տուրիզմի ոլորտում առաջատար դիրք է զբաղեցնում մշակութային հուշարձանների ցուցադրությունը, իսկ դրանց շարքում առանձնանում են հատկապես եկեղեցիները: Միջնադարյան այս կառույցները հանդիպում են ամբողջ երկրի տարածքում եւ ավելի լավ են պահպանված (մի մասը, բնականաբար, ժամանակի ընթացքում վերանորոգվել, վերակառուցվել է), քան աշխարհիկ շինությունները: Այլ կերպ ասած՝ ինչից շատ ունենք, դա էլ ցույց ենք տալիս:
Նորավանքը եւ Տաթեւի վանական համալիրը Հայաստանի ամենահայտնի տուրիստական կետերից են, որոնք զբոսաշրջիկներին գրավում են ոչ միայն իրենց ճարտարապետությամբ, պատմական նշանակությամբ, այլեւ շրջակա բնությամբ:
Նորավանքը 12-14-րդ դարերի վանական համալիր է (հիմնադրվել է ավելի վաղ գոյություն ունեցած եկեղեցիների տարածքում), գտնվում է Վայոց ձորի մարզի նախկին Ամաղու գյուղի հարեւանությամբ: Ժամանակին եղել է Սյունիքի հոգեւոր կենտրոնը, Օրբելյանների տոհմի տապանատունը:
Վանքի երկու հիմնական կառույցներն են Ս. Ստեփանոս Նախավկա գլխավոր եկեղեցին (լուսանկարում՝ աջից) եւ Բուրթել իշխանի երկհարկ Ս. Աստվածածին դամբարան-եկեղեցին (ձախից): Վերջինիս ճարտարապետն ու քանդակագործը հայտնի Մոմիկն է:
Ս. Ստեփանոս Նախավկա եկեղեցու մուտքը նրան կից գավիթից է, որը նաեւ Օրբելյանների իշխանական տան ու վանքի հոգեւորականների տապանատունն է:
Գավիթի առաստաղն ու պատերը պատկերազարդված են տարբեր տեսարաններով ու նախշաքանդակներով:
Համալիրը գտնվում է Արփայի վտակ Գնիշիկ գետի կիրճում՝ շրջապատված լեռներով: Այս տարածքը հայտնի է իր քարանձավներով:
Եթե Նորավանքը կարելի է համարել Վայոց ձորի գլխավոր հոգեւոր զարդը, ապա Սյունիքում նույնը պետք է ասել Տաթեւի մասին: Վանք եւ համանուն գյուղ հասնելու լավագույն տարբերակներից մեկը ճոպանուղին է, որը բացվել է 2010-ին, շինարարությունը տեւել է ընդամենը 10 ամիս, ինչը ռեկորդ է համարվում: Իսկ գլխավոր ռեկորդը երկարությունն է՝ 5752 մ երկարությամբ «ՏաԹեւեր» ճոպանուղին գրանցվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում որպես աշխարհում ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղի: Ունի երկու խցիկ եւ երկու կայարան՝ Հալիձոր եւ Տաթեւ գյուղերում, որոնց միջեւ «երկնային ճամփորդությունը» տեւում է 12 րոպե:
Ճոպանուղուց, ինչպես ափի մեջ, երեւում է Հալիձոր գյուղը:
Ճոպանուղու ամենաբարձր կետը 320 մ է: Այն անցնում է Որոտան գետի կիրճի վրայով: Այս կիրճի ոլորաններով ձգվում է Հալիձոր-Տաթեւ ավտոճանապարհը, որի ամենացածր կետը հայտնի Սատանի կամուրջն է: Վերեւից կարելի է տեսնել նաեւ 17-18-րդ դարերի Տաթեւի Մեծ անապատ վանական համալիրը:
Ճոպանուղու առկայությունը զարկ է տվել տուրիզմի զարգացմանն այս տարածաշրջանում եւ հատկապես Տաթեւ գյուղում: Խոսքը ոչ միայն զբոսաշրջիկներին առաջարկվող ծառայությունների մատուցման եւ առեւտրի մասին է, այլեւ հենց ճոպանուղում բացված աշխատատեղերի: Օրինակ՝ այս ժպտերես ուղեկցորդուհին տաթեւցի է:
Տոմսի համար վճարվող գումարները (մեկ ուղղությունը՝ 3500 դրամ, հետադարձով՝ 5000) ներդրվում են Տաթեւի վանքի բարեկարգման աշխատանքների համար, որոնք այս պահին էլ ընթացքում են: Վանքի ամենահին եկեղեցին թվագրվում է 4-րդ դար, իսկ գլխավոր կառույցը՝ Ս. Պողոս-Պետրոս եկեղեցին, 9-10-րդ դար: Այստեղ են ամփոփված Պողոս եւ Պետրոս առաքյալների մասունքները:
13-րդ դարում կառուցված զանգակատունը, ինչպես վանքի մյուս կառույցները, ավերվել է 1931-ի երկրաշարժից: Մինչ օրս չի վերականգնվել իր նախկին տեսքով, ներկայում առկա է միայն դրա հիմքը, սակայն այն կատարում է գլխավոր գործառույթը՝ զանգը կանչում է:
Լուսանկարներում վանքի երկու բրոնզաձույլ զանգերն են՝ պատրաստված 14-րդ դարում: Մեկն առ այսօր հնչում է, երկրորդը ծառայում է որպես ցուցանմուշ: Տաթեւի վանքը եղել է ոչ միայն կրոնական, այլեւ մշակութային, քաղաքական-հասարակական կենտրոն, եւ այստեղ տեսնելու շատ բան կա:
Տաթեւի յուրօրինակ հուշարձաններից մեկը 10-րդ դարի ճոճվող գավազանասյունն է, որն ունի 8 մ բարձրություն: Դրա կառուցման նպատակի վերաբերյալ մեկից ավելի վարկածներ կան: Ըստ մի տարբերակի՝ ճոճվելով սյունը զգուշացրել է երկրաշարժի կամ մոտեցող զավթիչ բանակների մասին: Այն կապվում է նաեւ Օրիոն (Հայկ) համաստեղության հետ: Մի ավանդույթի համաձայն էլ՝ ասպատակող սելջուկները, ճոճվող սյունը տեսնելով, սարսափել ու նետվել են ձորը՝ գավազանը «սատանայի աշտարակ» անվանելով:
Վանքում ամեն ինչ ունի իր առանձին պատմությունը, այդ թվում՝ այս փորագրված փայտե դռները:
Տաթեւի վանքի ամենահայտնի գործիչը, թերեւս, Գրիգոր Տաթեւացին է (1346-1409 թթ.), որին Հայ Առաքելական եկեղեցին դասել է սրբերի շարքը: Աստվածաբան, փիլիսոփա, դասախոս, նկարիչ Տաթեւացու դամբարանը կից է Ս. Պողոս-Պետրոս տաճարին եւ Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու (13-րդ դար) մուտքին: Դամբարանի մուտքը տաճարի ներսից է, սակայն ճաղավանդակով փակ է:
Զանգեզուրի ինքնապաշտպանության տարիներին (1919-1921 թթ.) Տաթեւը Գարեգին Նժդեհի ղեկավարած ուժերի գլխավոր հենակետերից մեկն էր: Վանքի սենյակներից մեկը հայտնի է Նժդեհի անունով (ներքեւում):
Ինչպես Հայաստանի շատ այլ բնական ու պատմական-մշակութային հուշարձաններում, այստեղ էլ կարելի է տեսնել «սիրուց խենթացածների» անճոռնի հետքերը (վերեւի լուսանկարում):
Տաթեւի վանքի եկեղեցիները, խցերը, ձիթհանը, պարիսպը, գաղտնուղիները, մնացած շինությունները, խաչքարերն ու այլ հուշարձանները թեկուզ մակերեսային ուսումնասիրելու համար ժամեր են պետք: Իսկ ավելի լավ է այստեղ գալ եւս մի քանի անգամ:

Armenia’s Noravank and Tatev Monasteries: To Be Visited More Than Once
Tourism within the confines of Armenia, whether the vacationer is from overseas or a resident of the country, has for decades revolved around the obligatory visits to churches, monasteries and other monuments of cultural or historical significance.
Of late, the concepts of eco-tourism and cultural tourism have received greater attention.
When it comes to cultural tourism, there is no shortage of religious edifices, many dating to the medieval period and earlier, for tourists to visit. Some lie in ruin, while others are in fairly good shape given their age. Still other have been restored, some successfully and some less so.
Nevertheless, Armenia remains an open-air museum.
The monasteries of Noravank and the Tatev, with their churches, stone crosses and other buildings, are two of the must-see tourist sites in Armenia. It’s their unique architecture, historical significance and natural setting that attracts thousands every year.
The monastic complex of Noravank was built during the 12th-14th centuries, on a spot where older churches once stood. The site is near the former village of Amaghou in the province of Vayots Dzor. It served as the residence of the Orbelian princes, and was the religious center of the historic province of Syunik.
The two main churches at Noravank are Sourb Astvatzatzin (Holy Mother of God - also called Burtelashen in the honor of its financier, Prince Burtel Orbelian) [left of photo], and Sourb Stepanos Nakhavka (St. Stephen the Protomartyr).
The architect and sculptor Momik (1250-1339) is credited with building the two-story Sourb Astvatzatzin, and his tomb, adorned with a stone cross of his design, lies on the south side of the edifice.
The domed cruciform St. Stepanos Church, the principal building in the complex, was built by Prince Liparit Orbelian (1216-1221) and has been rebuilt at least twice.
The gavit (forecourt) of St. Stepanos, with tombs of Orbelian family members and the monastery’s abbots.
The forecourt’s ceiling is adorned with various carvings and inscriptions.
Noravank is in the valley of the River Gnishik, a tributary of the River Arpa. There are numerous caves in the area.
If Noravank can be considered the spiritual jewel of Vayots Dzor, the Tatev Monastery is its equivalent for the country’s current province of Syunik. One of the most scenic routes to reach Tatev, and the eponymous village, is by the aerial tramway that opened in 2010.
It took just ten months to construct the 5.7 km TaTever (Wings of Tatev) cable car. On October 23, 2010, it was officially recognized by Guinness World Records as the world's longest non-stop double track cable car. It takes twelve minutes to ride one of the two operating cars from the village of Halidzor, on one end, to the village of Tatev, on the other.
Riding the car, one can almost touch the village of Halidzor below.
At its highest point over the gorge, the car travels 320 m (1,050 ft.) above ground level. The gorge twists along the Halidzor-Tatev roadway. The famous Devil’s Bridge is located at its lowest point.
The launching of the cable car boosted local tourism and helped create jobs in the service industry. This smiling cable car guide is a native of Tatev.
The one-way trip costs 3,500 AMD. A roundtrip costs 5,000. Revenues are used to renovate the complex. The oldest church dates to the 4th century. The main edifice, the St. Peter and Paul Church, dates to the 9th-10th centuries. Relics of the two disciples are said to be preserved here.
The 13th century belfry was destroyed in the 1931 earthquake, and has yet to be rebuilt. Only the foundation remains intact. But the bell still rings, calling the faithful to prayer.
The above photo shows the two bronze bells, cast in the 14th century. One is used, and the other sits on display. There is much to see at Tatev, which not only served as a religious center, but a place of learning and vibrant social and political activity.
Tatev’s spectacular 10th century Gavazan Siun (pendulous column) is a monument dedicated to the Holy Trinity. Located to the south of the cathedral, it’s some eight meters tall and crowned with a khachkar-type cross.
Some say the key purpose of the column was to warn of minor earth tremors or approaching armies of marauders. Others associate the column to the constellation Orion.
One myth claims that upon seeing the column, a band of plundering Seljuks were so terrified at seeing the “devil’s column” that they threw themselves into the gorge.
Everything at Tatev has a story to tell, including these wooden doors.
The person most closely associated with Tatev is the philosopher, theologian and saint Grigor Tatevatsi (1346-1410). During his tenure as abbot, Tatev and its university experienced their most dynamic and creative period. His tomb is attached to the St. Peter and Paul Cathedral, at the entrance of the 13th century St. Gregory the Enlightener Church. The photo below, to the right, shows the locked entry to the tomb.
During the 1919-1920 war to keep Zangezour from falling to the Bolsheviks, Tatev was used as a major base of operations for Garegin Nzhdeh and his troops. The photo below, on the left, shows a monastery cell known by locals as “Nzhdeh’s room”. Like many other cultural monuments and nature sites in Armenia, Tatev has its share of graffiti in the name of young love.
It would take hours for even a cursory look at all that Tatev has to offer – its churches, alcoves, oil mill, stone crosses, secret passageways, ramparts and other curiosities. It’s a place that demands more than one visit.