Բարեգործական համերգ և ինտելեկտուալ խաղի մրցույթ` հանուն գյումրեցի անօթևան ընտանիքի
Տարիներն անցնում են, իսկ Գյումրու ծայրամասային թաղամասերում, նաեւ կենտրոնական որոշ հատվածներում, դեռ պահպանվում են 1988-ի աղետի դիմագիծն ամբողջացնող տնակային տնտեսությունները: Երկու տարի առաջ Գյումրիում պետական բնակարանաշինությունն ավարտվեց: Կառավարությունը հայտարարեց, որ կատարել է պարտավորությունն անօթևանների նկատմամբ՝ Գյումրիում կառուցվել է ավելի շատ բնակարան, քան ավիրվել է երկրաշարժի ժամանակ: Տնակներում ծվարած մոտ 3000 անօթեւան ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու բեռն իրենց ուսերին վերցրեցին տարբեր բարեգործական կազմակերպություններ ու անհատներ:
2015թ.-ի դեկտեմբերի 24-ին Գյումրու քաղաքապետի առաջարկով ստեղծվեց «Գյումրին առանց տնակների» հիմնադրամը, որի նպատակը անօթեւաններին բնակարանով ապահովելն է: Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Ղարիբ Հարությունյանի փոխանցամբ, 2016-17թթ. կարողացել են 22 անօթեւան ընտանիքի ապահովել բնակարանով: Դրանք սոցիալական բնակարաններ են: Ընտանիքը չի կարող այն տիրապետել սեփականության իրավունքով, վաճառել կամ նվիրել ուրիշին:
«Հոգաբարձուների խորհուրդն այդ որոշումն ընդունեց գիտակցված, քանի որ տարիներ շարունակ պետությունից, հիմանդրամներից կամ բարերարներից սեփականության իրավունքով ստացած բնակարանները, որոշ ընտանիքներ, սոցիալական ծանր պայմաններից ելնելով, վաճառել են եւ կրկին վերադարձել տնակներ»,- բացատրեց Ղարիբ Հարությունյանը:
Հիմնադրամը ուսումնասիրություններ է իրականացրել Գյումրիում եւ առանձնացրել տնակներում ապրող մի քանի խմբերի պատկանող անօթեւանների: Առաջին մեծ խումբը նրանք են, որոնց ընտանիքների անդամների թիվը ժամանակի ընթացքում աճել է, եւ բնակարան ստանալով` բոլորը չեն կարողացել տեղափոխվել՝ մի մասը շարունակում է ապրել նախկին տնակում: Մյուս երեւույթը, որ երկար տարիներ տիրապետող էր Գյումրիում, ստացած բնակարանը վաճառելով ու տնակ գնելով՝ հին կենցաղավարությանը վերադառնալն էր:
Մյուս խմբում այն ընտանիքներն են, որոնք թեեւ տնակային պայմաններում են բնակվում, սակայն չունեն անօթեւանի կարգավիճակ՝ տնակը գնել են կամ վարձակալել: Այս խմբին պատկանող տնակատերերն հիմնականում գյումրեցիներ չեն՝ եկել են հարակից գյուղերից, այլ մարզերից՝ անգամ Ջավախքից: Եվ մի փոքր խումբ էլ կազմում են պաշտոնապես անօթեւանի կարգավիճակ ունեցող այն ընտանիքները, որոնք, չկարողանալով պետության կողմից հատկացրած «Բնակարանների գնման վկայագրով» բնակարան ձեռք բերել, հետ են վերադարձրել ու մնացել տնակներում:
«Հիմնադրամն իր առաջ խնդիր է դրել տնակներից տարածքների ազատումը կատարել թաղամաս առ թաղամաս: Հիմա մենք կենտրոնացել ենք Բարեկամության այգու տարածքի վրա, որ երկրաշարժից հետո ամբողջապես ծածկված էր տնակային տնտեսություններով: Նպատակ ունենք տարածքն ազատել ու վերադարձնել քաղաքին` որպես կանաչ գոտի, ինչպես որ եղել էր նախկինում»,- նկատեց զրուցակիցս:
7 հա տարածք զբաղեցնող այգում դեռ 11 ընտանիք բնակվում է տնակներում: Ղարիբ Հարությունյանի փոխանցմամբ, 4 ընտանիքի գործերը գտնվում են իրավական հարթությունում: Նրանցից մեկն, օրինակ, պարզվել է, որ ժամանակին ստացել է բնակարան, սակայն այդպես էլ չի տեղափոխվել: Բնակարանը կա, վաճառված չէ, եւ քաղաքապետարանը համապատասխան միջոցներ պիտի ձեռնարկի` ընտանիքին այնտեղ տեղափոխելու:
Հոկտեմբերին կհայտարարվի եւս մեկ ընտանիքի բնակարան հատկացնելու մասին: Այդ նպատակով Գյումրիում սեպտեմբերի 12-ին կազմակերպվել էր աշուղական երգերի բարեգործական համերգ Վարդան Բադալյանի եւ «Շերամ» անսամբլի մասնակցությամբ: Հարկավոր գումարը լրացնելու նպատակով, սեպտեմբերի 24-ին Բարեկամության այգու նախկին պարահրապարակի տարածքում հիմնադրամի եւ «ԽորանԱրդ» ինտելեկտուալ ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էր բարեգործական «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» խաղը, որին մասնակցության հայտ ներկայացրած 13 խմբերը դրամական մուծումներ էին կատարել: Խաղին մասնակցում էր նաեւ Շիրակի մարզպետարանի թիմը` մարզպետ Արթուր Խաչատրյանի գլխավորությամբ:
«Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ անօթեւանների հարցը լուծենք,- նշեց մարզպետ Արթուր Խաչատրյանը,- շատ դրական եմ գնահատում այս տիպի ակցիաները, որոնք բարեգործական նպատակ են հետապնդում ու հնարավորություն ընձեռում եւս մեկ-երկու անօթեւան ընտանիքի բնակարան գնելու: Հոկտեմբերին մենք էլ ենք պատրաստվում բարեգործական համերգ կազմակերպել, շատ տաղանդավոր ազգությամբ հայ ջութակահարուհի կա Անգլիայում, իրեն հրավիրելու ենք, ու համերգից առաջացած հասույթը փոխանցելու ենք հիմնադրամին: Սա բարեգործական խաղ է, կխաղանք, բայց կարեւորը դրամական ներդրումն է, որ արել են բոլոր խմբերը»:
Նշենք, որ հիմնադրամի միջոցները ստեղծման օրվանից գոյանում են քաղաքապետարանի աշխատակիցների աշխատավարձից կամավորության սկզբունքով կատարվող փոխանցումներից՝ սկսած 0,5 տոկոսից: Քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանն ամեն ամիս իր աշխատավարձն ամբողջությամբ փոխանցում է հիմնադրամին: Պակասող գումարները հիմնադրամը փորձում է հայթայթել բարեգործական ակցիաների միջոցով:
«Դեկտեմբերի 7-ին մենք կհայտարարենք համահայկական հեռուստամարաթոնի մասին: Հույս ունենք, որ մեծ արձագանք կունենա եւ հնարավորություն կտա միանգամից ավելի մեծ քանակությամբ անօթեւանների բնակարանների հարց լուծել»,- նշեց Ղարիբ Հարությունյանը:

Благотворительный концерт и конкурс интеллектуальной игры в помощь бездомным гюмрийским семьям
Годы проходят, а в Гюмри люди продолжают жить в домиках-вагончиках, установленных после разрушительного землетрясения 1988 года. Два года назад в городе завершилась программа государственного жилищного строительства. Правительство заявило, что выполнило свои  обязательства, построив больше квартир, чем было разрушено во время землетрясения. Ответственность за  обеспечение жильем все еще проживающих во времянках 3000 семей взяли на себя различные благотворительные организации и частные лица.
24 декабря 2015 г. по предложению мэра Гюмри был создан Фонд “Гюмри без домиков-вагончиков”. По словам исполнительного директора Фонда Гариба Арутюняна, в 2016-17 гг. им удалось обеспечить жильем 22 семьи. Речь идет о социальных квартирах, которыми семьи не могут распоряжаться на правах собственности, не могут продать или подарить другим.
“Совет попечителей принял это решение осознанно, так как некоторые семьи, находясь в тяжелом социальном положении, продали свои квартиры, которые были получены на правах собственности, и вернулись во времянки”,- сообщил Гариб Арутюнян.
Фонд провел изучение в Гюмри, на основании результатов которого выделил несколько групп семей из домиков-вагончиков. В первую группу входят семьи, которые со временем разрослись, и в полученной квартире поместились не все члены, поэтому часть родственников продолжает жить в бывших времянках.
Есть семьи, которые, получив квартиры, продали их и вернулись к прежней жизни.
Часть семей, хотя и живет в домиках-вагончиках, однако не имеет статус бездомных. Временное жилье эти люди купили или взяли в аренду. В эту группу входят в основном жители близлежащих сел и даже Джавахка.
И, наконец, небольшую группу составляют имеющие статус бездомных семьи, которые, не сумев приобрести квартиру по выданному государством сертификату, вернулись в свои домики-вагончики.
“Фонд поставил перед собой задачу постепенно освободить от времянок все кварталы города. Сейчас мы сосредоточились на территории Сада дружбы, где после землетрясения появились многочисленне домики-вагончики. Наша цель – освободить эту территорию от ветхого жилья и вернуть ее городу в качестве зеленой зоны, как это было раньше”,- отметил мой собеседник.
На территории Сада дружбы все еще живут 11 семей. По словам Гариба Арутюняна, в отношении одной семьи выяснилось, что в свое время она получила квартиру, но не переехала. Квартира осталась до сих пор, и мэрия должна предпринять меры, чтобы семья переехала туда.
В октябре будет объявлено о выделении жилья еще одной семье. С этой целью 12 сентября в Гюмри был организован благотворительный концерт ашугской песни с участием Вардана Бадаляна и ансамбля “Шерам”. Для сбора необходимой суммы по инциативе интеллектуальной общественной организации “ХоранАрд” 24 сентября в Саду дружбы была организована благотворительная игра “Что? Где? Когда?”, участники которой внесли определенную плату. В игре приняла участие и команда администрации Ширакской области во главе с губернатором Артуром Хачатряном.
“Мы должны сделать все, чтобы решить вопрос не имеющих жилья семей,- отметил А.Хачатрян. – Подобные благотворительные акции очень важны, так как дают возможность обеспечить квартирами одну-две семьи. В октябре мы собираемся организовать еще один благотворительный концерт с участием талантливой армянской скрипачки из Англии, которую пригласили выступить у нас. Вся выручка от концерта будет перечислена Фонду”.
Отметим, что средства Фонда образуются за счет добровольных перечислений сотрудников мэрии Гюмри. Мэр Самвел Баласанян каждый месяц перечисляет в Фонд всю свою зарплату.
Недостающие суммы пытаются собрать посредством благотворительных акций. “Седьмого декабря мы сообщим о проведении общеармянского телемарафона. Надеемся, что эта акция найдет широкий отклик и поможет обеспечить кавртирами сразу большое число семей”,- сказал Гариб Арутюнян.