Դատարանը պաշտպանել է նախկին դատախազի որդուն` անտեսելով ռուս ներդրողի շահերը
Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Ալեքսեյ Կորեպանովը որոշել է Հայաստանում ներդրումներ անել, իսկ այդ հարցում նրան օգնել է այն ժամանակ իր ընկեր Վիկտոր Տեր-Հովսեփյանը` ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Սուրեն Օսիպովի որդին: Վիկտոր Տեր-Հովսեփյանը ներդրումներ չի արել, իրականացրել է կազմակերպչական աշխատանքները` դրա դիմաց 33 տոկոս մասնաբաժին ունենալու պայմանով:
Ստեղծել են «Անսուր ինվեստ» ընկերությունը և սկսել Կասկադում բնակելի շենքի շինարարությունը, սակայն այն արդեն երկու տարի է` կիսակառույց և անավարտ վիճակում է. Ալեքսեյ Կորեպանովը պարզել է, որ իր ներդրած ու Հայաստան ուղարկած գումարներն ամբողջությամբ չեն ծառայում նպատակին` չեն ներդրվել շինարարության մեջ:
Ալեքսեյը խոստովանում է, որ 12 տարի Վիկտոր Տեր-Հովսեփյանի հետ ընկերություն անելուց հետո նրան վստահել է: Ներդրումն արել է, Կասկադում` Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարանի կողքին գնել են հողատարածք, որը հետո պարզվել է, որ նույնպես իրենց վաճառել են կեղծիքներով: Կորեպանովի մայրը մահացել էր, և նա որոշ ժամանակ չի հետևել, թե ինչպես է ընթանում Կասկադի ներդրման ծրագիրը: Իսկ երբ կրկին Երևան է ժամանել, հասկացել է, որ ընդամենը ավելի քան 1 մլն դոլարի ներդրում է կատարված ծրագրում, մինչդեռ ինքն արդեն ավելի քան 4 մլն դոլար է ուղարկել: Պարզվել է նաև, որ, օրինակ, Վիկտորը հողի ձեռք բերման համար Ալեքսեյից ավելի քան 1 մլն դոլար է պահանջել, մինչդեռ հողը ձեռք է բերել 300 հազար դոլարով: «Վիկտորը յուրացրել է այդ գումարները` ինձ ասելով, թե ներդրել է, բայց իրականում այդպես չէր,- ասում է Ա. Կորեպանովը,- ես կարծում եմ, որ չի կարելի Երևանում ամենագեղեցիկ տունը կառուցել մի մարդու հետ, ով ոչ գեղեցիկ արարքներ է թույլ տալիս»:
Նա դիմել է դատարան: Վիկտորի կնքած գործարքների մի քանի դրվագներով դատական գործեր են ընթանում: Հիմա էլ Վիկտոր Տեր-Հովսեփյանը դատարանից պահանջում է 900 հազար դոլարը, որը Կորեպանովն է ներդրել, սակայն ինքը ձևակերպել է որպես փոխառություն, և այժմ դա ընկերությունից է պահանջում:
Ա. Կորեպանովի շահերը դատարանում ներկայացնող փաստաբան Արա Զոհրաբյանն ասում է, որ առաջին ատյանի դատարանը օբյեկտիվորեն էր վճիռներ կայացնում, չնայած այդ վճիռներից մեկը նաև իրենց դեմ էր: Իսկ Վերաքննիչ դատարանն ամբողջությամբ հօգուտ Վիկտորի է որոշումներ կայացրել: Ալեքսեյ Կորեպանովը այս հարցով 4 անգամ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին է դիմել: Նա նախագահին պատմել է նաև Վիկտորի և հոր սպառնալիքների մասին, թե իրեն չեն թողնի հանգիստ գործունեություն ծավալել Հայաստանում` գործի դնելով իրենց կապերն ու ազդեցությունը Հայաստանում, մասնավորապես  արդարադատության նախկին նախարար, ԱԺ ներկայիս պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանը կարող է յուրաքանչյուր դատավորի զանգել և ասել` ինչ անել կամ ինչպիսի վճիռ կայացնել:
«Երբ սկսվեցին դատական գործերը, իմ մոտ այնպիսի տպավորություն ձևավորվեց, որ վերաքննիչ դատարանը Օսիպովի անմիջական մասնաճյուղն է, որովհետև որդին էլ էր ասում, որ իր ծանոթները դատական համակարգում են, իր ազգականը` Սամվել Օհանյանը Վճռաբեկ դատարանի դատավոր է»,- պատմում է Ա. Կորեպանովը: Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը նույնպես կարծում է, որ Օսիպովներն օգտագործել են դատարաններում իրենց ունեցած բարեկամական կապերը, և դատավոր Սամվել Օհանյանը հովանավորել է այս գործընթացը, որպեսզի Վճռաբեկն էլ իրենց բողոքը վերադարձնի:
Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը նշում է, որ իր պաշտպանյալի «ներդրած գումարներին հայկական պետական համակարգը ոչ բարեխիղճ վերաբերմունք է ցույց տվել»: Հայաստանյան դատական համակարգը կարծես թե հաշվի չի առնում ռուս ներդրողի շահերը` կայացնելով ակնհայտորեն ոչ օբյեկտիվ վճռիներ Վ. Տեր-Հովսեփյանի օգտին:
Երբ առաջին անգամ Կորեպանովին առաջարկել են Հայաստան գալ` 200 հազար դոլարի ծրագիր իրականացնելու համար, նա Արցախյան պատերազմից հետո Հայաստանը պատկերացրել է մերկացած հող, հատված ծառերով տարածք: Սակայն Երևան մտնելիս ապշել է, երբ գիշերվա ժամը 1-ին փողոցներում տեսել է զբոսնող երեխաների և լուսավորված ցուցափեղկեր: Երրորդ օրն իսկ ներդրում կատարելու համաձայնություն է տվել:
Կորեպանովը խոստովանում է, որ շատ է սիրել Հայաստանը, չնայած իր հայ ընկերներից մեկը ժամանակին խորհուրդ է տվել ներդրումներ չանել Հայաստանում, «քանի որ այնտեղ ներդրողներին քցում են»: Այնուամենայնիվ, Կորեպանովը երկու այլ ծրագրերում նույնպես գումար է ներդրել և չի պատրաստվում հրաժարվել հետագայում էլ ներդրումներ կատարելուց: Ալեքսեյը շինարարական այս ծրագրում շուրջ 5 մլն դոլար է ներդրել, իսկ Հայաստանում` տարբեր ծրագրերով նրա ներդրումներն անցնում են 8 մլն դոլարից:
«Մարդիկ ինձ լավ են վերաբերվում այստեղ, նույնիսկ այն մարդիկ, ովքեր Վիկտորի ընկերներն էին, ինձ հավատացին և իմ կողմը կանգնեցին,- ասում է Ալեքսեյը: -Ես միայն մի բանի համար եմ շնորհակալ Օսիպով ընտանիքին, որ ինձ Հայաստան են բերել, ես հիմա սկսել եմ երրորդ ծրագիրն իրականացնել: Ես կարծում եմ, որ բազմաթիվ հետաքրքիր տեղեր կան, որտեղ կարելի է ներդրումներ անել»:
Արա Զոհրաբյանն ասում է, որ Վիկտորը ոչինչ չներդնելով, ծրագրի 33 տոկոսին է տիրացել` արդեն իսկ մոր անունով գրանցելով այն: Նա նաև ընկերությունից գումարներ է պահանջում և արդեն իսկ ընկերությունից իր օգտին մոտ 1 մլն 200 դոլար բռնագանձելու վճիռ ունի իր ձեռքում: Ըստ փաստաբանի` այս պայմաններում ձեռագիրը ցույց է տալիս, որ Ալեքսեյի ներդրումներն ուզում են խլել նրա ձեռքից` վիճահարույց 900 հազարի հիման վրա գույքը կդնեն աճուրդի և կփորձեն վաճառել:

Суд защитил сына бывшего прокурора, проигнорировав интересы российского инвестора
Гражданин России Алексей Корепанов решил осуществить инвестиции в Армении, а в этом вопросе ему помог его тогдашний друг Виктор Тер-Овсепян, сын бывшего генпрокурора РА Сурена Осипова. Виктор Тер-Овсепян не осуществлял инвестиций, он занимался лишь организационными работами, взамен получив свою долю в размере 33%.
Была создана компания “Ансур инвест”, и началось строительство жилых зданий на Каскаде. Однако уже два года строительство приостановлено, здания остались недостроенными. Алексей Корепанов выяснил, что деньги, которые он высылал в Армению, служили своей цели не до конца – они не были инвестированы в строительство.
Алексей 12 лет дружил с Виктором Тер-Овсепяном, доверял ему. Он осуществил инвестиции, купил участок рядом с домом-музеем Шарля Азнавура, который, как потом выяснилось, им продали с фальсификациями. Когда у Корепанова скончалась мать, он некоторое время не следил за реализацией инвестиционной программы. А когда вновь приехал в Ереван, то понял, что в строительство инвестировано чуть более 1 млн долларов, тогда как он выслал более 4 млн. “Виктор прикарманил эти деньги, сказав мне, что инвестировал их. На самом деле было не так,- сказал А.Корепанов. – Я думаю, что в Ереване нельзя строить самый красивый дом с человеком, который позволяет себе некрасивые поступки”,- сказал Корепанов.
Он обратился в суд. Судебные процессы ведутся по нескольким эпизодам сделок, заключенных с Виктором Тер-Овсепяном. Последний теперь требует в суде 900 тысяч долларов, которые Корепанов прислал в качестве инвестиций, однако Тер-Овсепян оформил в качестве займа, и сейчас требует с компании эти деньги.
Адвокат Ара Зограбян, представляющий в суде интересы А.Корепанова, говорит, что суд первой инстанции выносил объективные решения, хотя одно из них было направлено против его подзащитного. Между тем Апелляционный суд принимал решения исключительно в пользу Виктора Тер-Овсепяна.
По этому вопросу Корепанов 4 раза обращался к президенту РА Сержу Саргсяну. Он рассказал президенту и об угрозах Виктора и его отца о том, что они, задействовав свои связи и влияние, не позволят ему спокойно заниматься в Армении бизнесом. В частности, по словам Осиповых, бывший министр юстиции, ныне депутат Национального Собрания Давид Арутюнян может позвонить любому судье и сказать ему, что надо делать или какое решение принять.
“Когда начались судебные процессы, у меня сложилось впечатление, что Апелляционный суд – это филиал Осипова. Его сын тоже говорил, что их знакомые работают в судебной системе, их родственник, Самвел Оганян, является судьей Кассационного суда”,- рассказал Корепанов. Адвокат Ара Зограбян тоже считает, что Осиповы использовали свои родственные связи в Апелляционном суде, а судья Самвел Оганян курировал этот процесс, чтобы Кассационный суд тоже вернул их жалобу.
По словам адвоката, государственная система Армении проявила недобросовестное отношение к средствам, которые инвестировал его подзащитный. Судебная система страны, принимая однозачно необъективные решения в пользу В.Тер-Овсепяна, казалось, не учитывает интересы росийского инвестора, отметил Зограбян.
Когда Алексею Корепанову впервые предложили приехать в Армению для осуществления программы стоимостью 200 тысяч долларов, он думал, что после Арцахской войны Армения представляет собой голую землю с вырубленными деревьями. Однако, приехав в Ереван, Алексей был поражен, увидев в час ночи гуляющих по улицам детей и освещенные витрины. На следующий день он согласился осуществить инвестиции.
Корепанов признается, что очень полюбил Армению, хотя в свое время один из его армянских друзей советовал не осуществлять инвестиции в Армении, поскольку “там инвесторов кидают”. Тем не менее, Корепанов вложил деньги также в две другие программы и не собирается отказываться от вложений и в дальнейшем. На этот строительный проект Алексей вложил 5 млн долларов, а его инвестиции в различные программы в Армении превышают 8 млн долларов. “Люди здесь хорошо относятся ко мне. Даже друзья Виктора, которые поверили мне, встали на мою сторону,- говорит Корепанов. – Я благодарен семье Осиповых только за то, что они привезли меня в Армению. Я начал осуществлять свою третью пограмму. Мне кажется, есть много интересных мест, куда можно инвестировать деньги”.
По словам Ара Зограбяна, доля Виктора, не осуществившего никаких вложений, составляет 33%, и она уже оформлена на имя его матери. Тер-Овсепян также имеет на руках решение суда о взыскании с компании в свою пользу около 1 млн 200 тысяч долларов. По словам адвоката, в этой ситуации понятно, что у Алексея хотят отнять его инвестиции. Иимущество, взятое в залог против спорных 900 тысяч долларов, попытаются вынести на аукцион и продать.