Վարչապետն ընդունել է NSF-FAST միջազգային աշխատաժողովի մասնակիցներին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հոկտեմբերի 19-ին ընդունել է Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (Foundation for Armenian Science and Technology-FAST) և ԱՄՆ գիտության ազգային հիմնադրամի (US National Science Foundation-NSF) միջազգային համատեղ աշխատաժողովի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին:
Կառավարության պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ վարչապետը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպիչներին՝ միջազգային աշխատաժողովը նախաձեռնելու համար և նշել, որ կառավարությունը մեծ հույսեր է կապում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության և գիտության ոլորտների զարգացման ուղղությամբ ձեռնարկվող նման կարևոր քայլերի հետ: «Մենք կարծում ենք, որ ձեզ հետ միասին Հայաստանում որակական փոփոխություններ անելու հնարավորություն ունենք: Ոչ միայն պատրաստ ենք, այլև մեր ողջ ներուժով կանենք հնարավոր ամեն ինչ՝ համագործակցությունը զարգացնելու և առաջընթաց արձանագրելու համար», - նշել է կառավարության ղեկավարը:
NSF-FAST աշխատաժողովի կազմակերպիչներն ու մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել Կարեն Կարապետյանին՝ համագործակցության և աջակցության պատրաստակամության համար ու նշել, որ Հայաստանն ունի անհրաժեշտ ներուժ՝ աշխարհում տեխնոլոգիապես առաջատար դիրք զբաղեցնելու, աճ ու զարգացում արձանագրելու համար: Նրանք գոհունակություն են հայտնել այսօր աշխատաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած քննարկումների ընթացքի և արդյունքների կապակցությամբ, որոնք բավական արդյունավետ են եղել՝ կապեր հաստատելու և ոլորտի զարգացման հնարավորությունները քննարկելու առումով:
«Մենք՝ պաշտոնյաներս, թարմ որոշումներ կայացնելու, թարմ հայացքով ամեն ինչին նայելու խնդիր ունենք, և շատ կարևոր է, որ ի դեմս FAST հիմնադրամի, այս միջավայրը մեզ համար մշտապես առաջ մղող ուժ, անկախ դիտորդ լինի: Մենք բաց ենք և պատրաստ մաքսիմալ արձագանքել ձեր կողմից բարձրացվող հարցադրումներին, որովհետև եթե այս անգամ էլ բաց թողնենք այն նոր հնարավորությունը, որը երկրներին տրվում է արագ փոփոխություններ անելու համար, կարող ենք կորցնել հնարավորությունը: Այդ իսկ պատճառով, եթե կա մի հարթակ, որտեղ գեներացվում են գաղափարները, և պաշտոնյաներից պետք է աջակցություն, մենք պատրաստ ենք դա անել», - անդրադառնալով FAST-ի գործունեությանը՝ ասել է կառավարության ղեկավարը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տեխնոլոգիաներ-կրթություն-գիտություն կապի ապահովմանը և արդյունավետ շղթայի ձևավորմանը, այդ համատեքստում Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության զարգացմանը, առկա ներուժի լիարժեք իրացմանը, Հայաստանի թվային օրակարգի իրագործմանը, տեխնոլոգիական կրթության համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների և պայմանների ստեղծմանը վերաբերող, ինչպես նաև մի շարք այլ հարցեր:

Премьер-министр принял участников международного семинара NSF-FAST
Премьер-министр Карен Карапетян 19 октября принял организаторов и участников совместного международного семинара Фонда науки и технологий Армении (Foundation for Armenian Science and Technology-FAST) и Национального фонда науки США (US National Science Foundation-NSF).
Премьер-министр еще раз поблагодарил организаторов за инициирование международного семинара и отметил, что Правительство связывает большие надежды с подобными важными шагами, предпринимаемыми в направлении разития сфер информационных технологий, образования и науки. «Мы думаем, что вместе с вами у нас есть возможность осуществить в Армении качественные изменения. Мы не только готовы, но и всем нашим потенциалом сделаем все возможное для развития сотрудничества и достижения прогресса», - отметил Глава Правительства.
Организаторы и участники семинара NSF-FAST поблагодарили Карена Карапетяна за готовность сотрудничать и оказать поддержку и отметили, что Армения имеет необходимый потенциал, чтобы занять в мире передовые технологические позиции, зафиксировать рост и прогресс. Они выразили удовлетворение ходом и итогами состоявшихся сегодня в рамках семинара обсуждений, которые были достаточно эффективными в плане налаживания связей и обсуждения возможностей развития сферы.
«Для нас, должностных лиц, проблематично принимать свежие решения, смотреть на все свежим взглядом, и очень важно, чтобы в лице фонда FAST эта среда всегда была для нас движущей вперед силой, независимым наблюдателем. Мы открыты и готовы максимально реагировать на поднимаемые вами вопросы, потому что если и в этот раз упустим новую возможность, которая дается странам для осуществления быстрых изменений, можем потерять возможность. Именно по этой причине, если есть площадка, на которой генерируются идеи и нужна поддержка чиновников, мы готовы это сделать», - коснувшись деятельности FAST, сказал Глава Правительства.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся обеспечения связи технологии-образование-наука и формирования эффективной цепочки, в этом контексте развития сотрудничества Армения-Диаспора, полноценной реализации имеющегося потенциала, осуществления цифровой повестки дня Армении, создания необходимых инфраструктур и условий для технологического образования и др.