131 Կաթողիկոսների անվանածառերը 10 օրվա ընթացքում վերացան կամ մի ձեւական ծառատունկի վախճանը
Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու բակի Հայոց կաթողիկոսների հիշատակին նվիրված ծառուղին գոյություն չունի: Հայ առաքելական եկեղեցու 131 կաթողիկոսների անվանածառերը 10 օրվա ընթացքում վերացել են:
Կաթողիկոսների հիշատակը հավերժացնող ծառատունկ կազմակերպելն ի սկզբանե եղել է երգահան Արա Գեւորգյանի մտահղացումը: «Ուզում էի` ստեղծվեր կաթողիկոսների հիշատակը հավերժացնող այգի: Վեհափառին ոգեւորեց իմ այս գաղափարը, եւ նա տվեց իր օրհնությունը: Հարմար տեղ համարեցինք ս. Գր. Լուսավորիչ եկեղեցու շրջակայքը: Ես սկսեցի թաղապետարանի հետ պայմանավորվել, թե ինչ ծառ է նպատակահարմար տնկել, եւ թե հետագայում ով պետք է խնամի: Այս հարցերը լուծելու պատճառով ծառատունկը ձգձգվում էր: Հետո մի կազմակերպություն հանձն առավ իրականացնել այն: Ինքս էլ տնկել եմ մեր երջանկահիշատակ կաթողիկոսներից մեկի անվանածառը»,-պատմեց Արա Գեւորգյանը:
Ծառատունկն իրականացրել է «Նոյան Արգ» էկոլոգիական բարեգործական ընկերությունը: Ապրիլի 17-ին ս. Գր. Լուսավորիչ եկեղեցու մուտքին հարող աջ եւ ձախ մասերում տնկվել են 131 արծաթափայլ եղեւնիներ: Ծառատունկը կազմակերպվել է ըստ արժանվույն. հոգեւոր դասի ներկայացուցիչները օրհնել են եղեւնիները եւ ժողովրդի հետ միասին տնկել են դրանք, հետո էլ ստացել «Մասնակցի վկայական», ուր նշված է, թե որ Կաթողիկոսի անվանածառն է տնկել տվյալ մասնակիցը: Լրատվամիջոցներն էլ նկարահանել են հատկապես Բնապահպանության նախարարի ծառ տնկելը:
«Ծառատունկն իրականացվել է Բնապահպանության նախարարության հետ` անմիջապես նախարարի աջակցությամբ: Նրա կամոք իրենց պահեստներից տրվել են արծաթափայլ եղեւնիներ, եւ մենք էլ հիմնադրել ենք Հայոց կաթողիկոսների հիաշատակին նվիրված ծառուղին»,-ասում է «Նոյան Արգ» էկոլոգիական բարեգործական ընկերության նախագահ Ղազար Միրզոյանը: Ծառատունկից հետո թե ով պետք է խնամեր ծառուղին, պարզ չէ: Ինչպես ասաց պրն Միրզոյանը, ընդամենը 10-15 օրվա ընթացքում ծառուղին վերացել է, քանի որ թանկարժեք եղեւնիների 80 տոկոսը գողացել են, իսկ մնացածը չորացել է: «Մենք չէինք կարծում, թե եկեղեցու բակից գողություն կանեն: Եթե պատկերացնեինք, ապա անպայման ծառերի պահպանության հարցն էլ կլուծեինք»,-ասում է Ղ. Միրզոյանը:
Ի պատասխան Ղ. Միրզոյանի մեկնաբանության` ս. Գր. Լուսավորիչ եկեղեցու հոգեւոր հայր Սահակ աբեղա Շաքարյանը պնդեց, որ. «Ոչ մի ծառ էլ չի գողացվել, մենք ունենք պահակային ծառայություն: Եղեւնիները չորացել են: Կաթողիկոսների անուններով ծառ տնկելու պատասխանատվությունն այդ կազմակերպությունը չզգաց: Մենք նախապես զգուշացրել էինք, որ ունենք ջրամատակարարման խնդիր, որ դա 1-2 ծառ չէ, այլ` 131, եւ ջրելը խնդիր է դառնալու: Նրանք ասացին, որ իրենք այդ հարցերը կլուծեն, դրա համար էլ ծառատունկ եղավ: Ես էլ եմ մասնակցել այդ ծառատունկին ու հիմա անհարմար եմ զգում, որ ոչ մի եղեւնի չկա: Մենք շուտով կունենանք մեր ջրամատակարարման ցանցը եւ անպայման կվերականգնենք ծառաշարքը»:
Սովորաբար, ծառատունկ կազմակերպելիս ծառերի խնամքն ապահովելու համար նախապես պայմանավորվածություն է ձեռք բերվում տվյալ համայնքում կանաչապատման աշխատանքներ իրականացնող ընկերության հետ: Կաթողիկոսների հիշատակի ծառուղին ստեղծելիս «Նոյան Արգ» ընկերությունը պայմանավորվածություն չի ունեցել ո՛չ քաղաքապետարանի «Կանաչապատում» ՊՓԲԸ-ի, ո՛չ էլ Կենտրոն թաղապետարանի «Կենտրոն կանաչապատում» ՓԲԸ-ի հետ: Ղ. Միրզոյանը նշեց, որ սկզբնական շրջանում իրենք պատրաստ են եղել խնամել եղեւնիները մինչեւ թաղապետարանի հետ պայմանավորվելը: Այդ «սկզբնական շրջանում» էլ ծառուղին վերացել է: Իսկ բարեգործական ընկերության նախագահն ընդամենը ափսոսանք է հայտնում. «Մենք շատ վատ ենք զգում, որ հիմա չկա այդ ծառուղին, բայց անպայման նորից կտնկենք եղեւնիներ ու կվերականգնենք կորուստը»:

Trees planted in memory of 131 Catholicoses vanish
The lane of trees planted in memory the 131 Catholics of the Armenian Apostolic Church on the grounds of the Cathedral of Saint Gregory the Illuminator no longer exists, having dried up or disappeared over the course of two weeks.
The tree planting had been composer Ara Gevorgyan's idea. "I wanted a park memorializing the Catholicoses to be created. Catholicos Garegin II was inspired by the idea and gave his blessing. We thought that the neighborhood of Saint Gregory the Illuminator would be a fitting place. I negotiated with the Mayor's Office about what kinds of trees would be planted and who would be taking care of them. Because of the lengthy discussions, the tree planting kept getting postponed. Then, an organization undertook to implement the project. I myself planted a tree in the blessed memory of one of the Catholicoses," Gevorgyan explains.
On April 17, 2004 , the trees were planted by the ecological organization Noah's Ark --131 silver firs along the left and right sides of the walk to the entrance of the cathedral. The event was festive - clergymen blessed the trees, and people who had gathered for the occasion planted them themselves, each receiving a certificate with the name of the Catholicos in memory of whom their tree had been planted. TV stations filmed the event, highlighting the participation of the minister of ecology.
"The tree planting was carried out together with the Ministry of Ecology and with the personal assistance of the Minister. It was by his will that the silver firs were donated from the Ministry's reserves and we created the lane of trees memorializing the Armenian Catholicoses," says Ghazar Mirzoyan, the chairman of Noah's Ark. It is not clear who was supposed to take care of the trees once they had been planted. According to Mirzoyan, the trees disappeared within ten or fifteen days; some 80% of the valuable firs were stolen and the rest dried up. "We never thought that people would commit theft from Church grounds. If we had imagined that, we would have solved the security issues," Mirzoyan says.
But Brother Sahak Shakaryan sees it differently: "No trees were stolen; we have watchmen. The silver firs dried up. This organization didn't understand the responsibility of planting trees in the Catholicoses' memory. We warned them in advance that we had a problem with water supply, that it was not just one or two trees but 131, and watering them would become a problem. They told us they would solve this problem; that is why the trees were planted. I took part in the event, too, and now I feel embarrassed that there are no fir trees here. Soon we'll have our water supply system, and we'll certainly restore the lane of trees."
As a rule, when trees are planted, an agreement is drawn up with a greenery organization in the district in question, to ensure that the trees are taken care of. But Noah's Ark had made no such arrangements in connection with the memorial, with either the Yerevan Mayor's Office's Planting of Trees and Gardens, CJSC or with a similar agency attached to the Administration of the Kentron District of Yerevan. Ghazar Mirzoyan notes that during the "initial period", his organization was prepared to take care of the trees until an agreement with the Administration of the Kentron district was reached. It was during this period, that the trees disappeared. The chairman of the NGO says, "We feel very bad that the lane doesn't exist anymore, but we will definitely plant silver firs and restore the alley."