ԱՄԷ քաղաքացու հայաստանյան 65 «բիզնեսները»
Ի՞նչ կարելի է անել, եթե ունես 3.250.000 դրամ. օրինակ՝ գրանցել 65 նույնանուն ՍՊԸ՝ յուրաքանչյուրի համար վճարելով նվազագույնը 50.000 դրամ, և շուրջ 5 ամիս գործունեություն չծավալել:
Առաջին հայացքից անտրամաբանական է, սակայն հենց այսպես է վարվել ԱՄԷ քաղաքացի Մանսուր Աբդուլլա Մոհամմեդ Նասսեր Ալջնեիբին:
2017թ. հունիսի 31-ին Ալջնեիբին Երևան, Հյուսիսային պողոտա 10/1 հասցեի 22 տարածքում գրանցել է «ՊԱՐՊԻ ՀԻԼԼ» անվանումով 30 ՍՊԸ: Հյուսիսային պողոտայի 10/1 հարսցեում տեղակայված շինությունն ունի 2 մուտք: Պուշկին փողոցից շենքի բնակելի հատվածի մուտքն է, Հյուսիսային պողոտայի կողմից՝ «North Avenue» հյուրանոցի:
Հյուրանոցի աշխատակիցները մեզ վստահեցրին, որ իրենց մոտ «ՊԱՐՊԻ ՀԻԼԼ» անունով կազմակերպություն չկա:
«Մեր հյուրանոցը շենքի մինչև 3-րդ հարկն է, և մենք հյուրանոցային համարներից բացի` ուրիշ բան չունենք»,- մեր հարցին ի պատասխան` ասաց հյուրանոցի ընդունարանի աշխատակիցը:
Նույնը փորձեցինք ճշտել շենքի բնակելի մասի պահպանության աշխատակցից, որը նույնպես բացասական պատասխան տվեց և նշեց, որ Հյուսիսային պողոտա 10/1 հասցեում «22 տարածք» հասցե ընդհանրապես չունի:
«Բնակիչներ են ապրում, ամեն հարկում` երեք հոգի: Ուրիշ ոչ մի բան չկա: Ստեղ ընդամենը 14 բնակարան է, ավել բան չկա»,- հավաստիացրեց շենքի պահպանության աշխատակիցը:
Այսպիսով, մեզ ոչ միայն չհաջողվեց պարզել, թե ինչով են զբաղվում օտարերկրյա քաղաքացու՝ հայաստանյան 30 ընկերությունները, այլև նույնիսկ գտնել 2017թ. հունիսի 31-ին գրանցված «ՊԱՐՊԻ ՀԻԼԼ» ՍՊԸ-ի գրանցման հասցեն:
Բայց «ՊԱՐՊԻ ՀԻԼԼ»-ը Մանսուր Աբդուլլա Մոհամմեդ Նասսեր Ալջնեիբիի գրանցած ընկերությունների միակ խումբը չէ: 2017թ. օգոստոսի 15-ին Ալջնեիբին Հայաստանում ևս  35 ՍՊԸ է գրանցել, այս անգամ՝ «ԷՓԼ ՀԻԼԼ» անունով:
«ԷՓԼ ՀԻԼԼ» ՍՊԸ-ները գրանցված են Փ. Բուզանդի 45 հասցեի 21/1 տարածքում: Այս շենքն էլ նախորդի նման 2 մուտք ունի՝ Բուզանդի փողոցի կողմից առաջին հարկում տարբեր կազմակերպություններ են, իսկ շենքի հակառակ կողմից բնակելի մուտքն է:
Բնակելի մասի պահպանության պատասխանատուն մեզ հետ զրույցում նշեց, որ բնակելի հատվածում այդպիսի տարածք չկա՝ հավելելով, որ մեր փնտրած հասցեում «Այգի» անունով կազմակերպություն է գործում:
Բուզանդի փողոցի կողմից շենքի առաջին հարկում գտնվող «Այգի Garden 5» կազմակերպություն մտնելիս միանգամից նկատեցինք գովազդային պաստառը, որի վրա պատկերված էր ԱՄԷ դրոշը:
Մուտք գործելով` ներկայացանք որպես գովազդներ պատրաստող ընկերության աշխատակից, իսկ «Այգի Garden 5»-ի աշխատակիցներից մեկը, որը ներկայացավ որպես «հայաստանյան ներկայացուցչության ներկայացուցիչ», նշեց, թե իրենք չեն ցանկանում, որ շատ մարդ իմանա իրենց կազմակերպության մասին:
«Մերը դրսի ընկերություն է` դրսի շուկայի համար նախատեսված, ու ունի իր սահմանափակ կլիենտուրան, այսինքն՝ չենք ուզում, որ ավելի տեղեկացված լինեն»,- ասաց աշխատակիցը:
Իսկ երբ փորձեցինք տնօրենի կոնտակտային տվյալները խնդրել, մեր զրուցակիցը կտրուկ հրաժարվեց հայտնել:
«Չէ: Գործ չունեք: Ընկերությունը ունի իր սահմանափակ հաճախորդները: Ովքեր որ այս հարցով հետաքրքրված են, իրենք մեզ հետ կապի մեջ են: Դրսից որևէ այլ տեղեկության կամ հաճախորդի կարիք չկա: Տնօրենի հետ կապվելով էլ կազմակերպության դիրքորոշումը չի փոխվի»,- ասաց նա:
Աշխատակիցը չներկայացավ և զրույցի ընթացքում այդպես էլ չնշեց, թե կազմակերպությունն ինչով է զբաղվում:
Համացանցում և սոցիալական կայքերում «Այգի» և «Garden 5» անունով Հայաստանում գործող կազմակերպությունների մասին տեղեկություն չհաջողվեց գտնել:
Ստացվում է, որ ԱՄԷ քաղաքացի Մանսուր Աբդուլլա Մոհամմեդ Նասսեր Ալջնեիբին նվազագույնը 3.250.000 դրամ է ծախսել Հայաստանում 65 ընկերություն գրանցելու համար, որոնցից 30-ը գրանցված են գոյություն չունեցող տարածքում, 35-ն էլ՝ մի հասցեում, որտեղ այսօր բոլորովին այլ անվամբ, անհայտ կազմակերպություն է գործում:
Նշենք նաև, որ «Հետք»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան`  Պետական եկամուտների կոմիտեից հայտնեցին, որ և՛ «ՊԱՐՊԻ ՀԻԼԼ», և՛ «ԷՓԼ ՀԻԼԼ» ՍՊԸ-ները գրանցման օրվանից գործունեություն չեն ծավալել: Սակայն, ինչպես պարզվում է, ընկերություններից առնվազն մեկը գործունեություն է ծավալում, ու ՊԵԿ-ը այդ մասին տեղյակ չէ։

65 армянских “компаний” гражданина ОАЭ
Что можно сделать, имея 3.250.000 драмов? Оказывается, можно зарегистрировать 65 одноименных ООО, заплатив за каждое минимальную сумму – 50 тысяч драмов, и на протяжении пяти месяцев не разверывать какую-либо деятельность.
На первый взгляд, такой подход лишен логики, но именно так поступил гражданин Объединенных Арабских Эмиратов Мансур Абдулла Мохаммед Нассер Альджнеиби.
31 июня 2017 г. Альджнеиби зарегистрировал в Ереване 30 ООО “ПАРПИ ХИЛЛ”. Адресом их прописки указан Северный проспект, 10/1, 22-е помещение. Последнее находится в доме 10/1 на Северном проспекте. Помещение имеет два входа: в жилую часть здания со стороны улицы Пушкина и в гостиницу “North Avenue” со стороны Северного проспекта.
Сотрудники гостиницы заверили, что организации под названием “ПАРПИ ХИЛЛ” у них нет. “Наша гостиница занимает помещения до третьего этажа, и кроме гостиничных номеров у нас ничего другого нет”,- пояснили на ресепшн.
По этому вопросу мы обратились также к сотруднику службы охраны жилой части дома. Он тоже дал отрицательный ответ, отметив, что помещения номер 22 в доме 10/1 на Северном проспекте нет.
“Здесь живут жильцы дома, на каждом этаже по три человека. Ничего другого в здании нет. В этой части всего 14 квартир”,- заверил охранник.
Таким образом, мы не только не смогли выяснить, чем занимаются 30 компаний, зарегистрированных в Армении гражданином Эмиратов, но даже не нашли адрес регистрации ООО “ПАРПИ ХИЛЛ”.
Однако Альджнеиби учредил в нашей стране не только ООО “ПАРПИ ХИЛЛ”. 15 августа 2017 г. он зарегистрировал в Армении еще 35 ООО – на этот раз под названием “ЭПЛ ХИЛЛ”.
Указанные компании зарегистрированы по адресу: ул.Бюзанда, 45, 21/1. Это здание, как и предыдущее, имеет два входа: со стороны улицы Бюзанда на первом этаже расположены офисы различных организаций, а с противоположной стороны имеется вход в жилую часть дома.
В беседе с нами сотрудники службы охраны жилой части здания заверили, что на их территории такого помещения нет, добавив, что по адресу, который мы ищем, действует организация “Айги” (“Сад”).
При входе в офис организации “Айги Garden 5”, который находился на первом этаже здания по улице Бюзанда, мы сразу обратили внимание на рекламный плакат с изображением флага ОАЭ.
Зайдя в офис, мы представились сотрудниками рекламной компании. Один из сотрудников “Айги Garden 5”, назвавший себя “представителем армянского представительства”, отметил, что они не хотят, чтобы об их организации знали многие.
“Наша компания работает на внешний рынок и имеет ограниченную клиентуру, так что мы не хотим разглашения информации”,- отметил сотрудник.
Когда же мы попросили контактные данные директора, наш собеседник категорически отказался их предоставить. “Не влезайте в это дело. У компании ограниченное число клиентов. Те, кто интересуется этим вопросом, уже поддерживают с нами связь. Необходимости в других клиентах нет. Даже если вы свяжетесь с директором, позиция организации не изменится”,- сказал он.
Сотрудник не представился и в ходе беседы так и не сообщил, чем занимается организация.
В Интернете и социальных сетях нам не удалось найти сведения о действующих в Армении организациях под названиями “Айги” и “Garden 5”.
Получается, что гражданин ОАЭ Мансур Абдулла Мохаммед Нассер Альджнеиби потратил на регистрацию в Армении 65 компаний минимальную сумму - 3.250.000 драмов. При этом 30 из них зарегистрированы по несуществующему адресу, а 35 – по адресу, где сегодня действует неизвестная компания под совершенно другим названием.
Отметим, что в ответ на письменный запрос Hetq.am Комитет госдоходов сообщил, что и ООО “ПАРПИ ХИЛЛ”, и ООО “ЭПЛ ХИЛЛ” со дня регистриации не развертывали деятельность. Но, как выяснилось, как минимум одна из компаний все же действует, однако КГД об этом ничего неизвестно.