Արեգ. մի պայքարի պատմություն
Սեղմում եմ վիդեոզանգի նշանը, և քիչ անց էկրանիս հայտնվում են իմ հերոսները՝ Աննան ու իր համարյա չորս տարեկան, իր սիրու՜ն մազիկները քիմիաթերապիային հանձնած Արեգը։ «Միս չկա, տես, Անուշ»,-ասում է Աննան ու ցույց տալիս Արեգի այտերը, իսկ վերջինս լրացնում է մոր խոսքը. «Մենակ ոսկոր կա, ոս-կոր»։
2017 թվականի սեպտեմբերի 12-ին, Արաբկիր մանկական բժշկական կենտրոնում մեկ շաբաթ տևած հետազոտություններից հետո ծնողներին հայտնեցին տղայի նեյրոբլաստոմայի՝ հազվադեպ ախտորոշվող ու դեռեւս շատ ուսումնասիրություններ պահանջող քաղցկեղի տեսակի մասին։ Ամեն ինչ սկսվել էր շատ հանկարծակի 2017 օգոստոսին. առողջ երեխան ծովում հանգստանալիս թուլացել էր, ջերմել, քրտնել, հետո հանկարծ կորցրել քայլելու ունակությունն ու օդանավակայանից հայտնվել ուղիղ հիվանդանոցում։
Հայաստանում բժիշկներն ասել էին՝ շուտ արեք, ունեք հաշված օրեր՝ արագ կողմնորոշվելու և հետագա բուժումը սկսելու։
Արեգի ծնողներն այդքան հեշտ հանձնվողը չեն։ Հայրը՝ Արմենակը, իր պայքարը սկսել է դեռ իր մանկուց, երբ մոտ յոթ տարեկան հասակում կորցրել է տեսողությունը, բայց սովորել է բոլորի համար նախատեսված դպրոցում, իսկ այնուհետ ստացել բարձրագույն կրթություն՝ որպես մասնագիտություն ընտրելով իրավագիտությունը։ Ապա ընտանիք է կազմել, դարձել ժամանակակից հայ ստարտափներից մեկի՝ HelloSim-ի համահիմնադիր, հիացրել բոլորին իր բանիմացությամբ, ձգտումներով։
Աննան և Արմենակը սեպտեմբերի  18-ին արդեն երեխային հասցնում են Գերմանիայի Քյոլն քաղաքի Ունիկլինիկ հիվանդանոց, որտեղ էլ հենց գտնվում է նեյրոբլաստոմայի ուսումնասիրության ստուդիան, որ ղեկավարում է պրոֆեսոր Բերթոլդը։ Այստեղ են մշակվել  քաղցկեղի տվյալ տեսակի բուժման պրոտոկոլները եւ առ այսօր շարունակվում են տարատեսակ փորձարարական մոտեցումները՝ ուղղված նեյրոբլաստոմայի արդյունավետ բուժմանը։ Հիվանդանոց հասնում են երեկոյան, երբ այնտեղ արդեն քար լռություն էր տիրում ու թվում էր, թե դժվար կլինի որեւէ օգնություն ակնկալել, մինչդեռ Արեգն արդեն էլ ավելի էր ջրազրկվում ու նրան անհապաղ անհրաժեշտ էր օգնություն։ Այնուամենայնիվ, դուռը բացվում է ու հերթապահ բժիշկը ցուցումներ է տալիս  աշխատակիցներին՝ պահանջելով կանխավճար, քանի որ Արեգը հանդիսանում է միջազգային հիվանդ իրենց համար, ում մոտ բացակայում է առողջապահական ապահովագրությունը։
Այդ օրվանից ի վեր՝ սկսում են կատարել բոլոր անհրաժեշտ ախտորոշումները, ապա  ներկայացվում է բուժման պլանը, որը ներառում էր քիմիաթերապիաների փուլեր, ոսկրածուծի փոխպատվաստում եւ ոչ միայն։ Այդ ամենից բացի, պետք էր գտնել նաեւ ֆինանսներ, ընտանիքը դժվարանում է փող հայթայթել։
«Մարդկային կյանքը թանկ է, ասում ենք, իսկ երբ այդ թանկությունը զգում ես՝ բժիշկներից լսելով այնպիսի թվեր, ինչպիսիք են կես միլիոն եվրոն՝ քիմիաթերապիայի և իմունոթերապիայի համար, արդեն չգիտես՝ տունդ, մեքենադ, է՞լ ինչը կարող ես վաճառել, որ երեխայիդ փրկես։ Բայց գոնե տեսնում ես, որ ամեն ինչ անում են, որ երեխան փրկվի։ Հիմա, ամիսներ անց, կա մեծ դրական շարժ, հետևող բժիշկը՝ պրոֆեսոր Թորսթեն Զիմոնը, ով այս պահին ղեկավարում է բաժանմունքը, դրական ու հուսումնալից փոփոխություններ է տեսնում։ Ավաղ, Հայաստանը նույնիսկ ամենահասարակ անհրաժեշտ դեղորայքը չի ապահովում քիմիաթերապիայի համար։ Իսկ հիվանդանոցային պայմաններն ու վերաբերմունքը պարզապես անհամեմատելի են։ Քյոլնում արվում է հնարավորինս եւ ավելին, որ բաժանմունքում տիրող մթնոլորտը լինի դրական ու տրամադրող, այն աստիճան, որ երբ երեխան պետք է պառկի հերթական քիմիաթերապիայի կուրսը ստանալու համար, հնչում է հետեւյալը ՝ ուռաաա, գնում ենք իմ սիրած «հիվանդոց», ու թեեւ երանի դրա հարկն իսկ չլիներ, բայց միեւնույնն է, ծնողի համար մեծ թեթեւություն է տեսնել, որ երեխան այդ հիվանդանոցը չի ասոցացնում ոչ ցավի, ոչ էլ մի վայրի հետ, ուր իրեն ցավ են պատճառում, այլ մտնում է ինչպես մանկապարտեզ, որտեղ կա հագեցած խաղասենյակ, իրենց հետ խաղացող ու բոլոր երեխաների կողմից սիրված Բեատան, ինչպես նաեւ շատ սիրված, բարեհամբույր ու պրոֆեսիոնալ բուժքույրեր ու բժիշկներ»,- ասում է Աննան։
Հերթական հաշիվը, որը պահանջում է վճարել 100,000 եվրո մինչև մարտի 15-ը, որպեսզի կատարեն այս փուլի վերջին քիմիաթերապիան և ոսկրածուծի փոխպատվաստումը, ստացել են երեկ։ Հիմա փորձում են համացանցի միջոցով հանգանակել այդ գումարը, գտնել ֆոնդեր։
Պետք է նշել, որ բուժման սկզբից ի վեր, ընտանիքը հազարավոր բարի մարդկանց օգնությամբ արդեն վճարել է 90,000 եվրո, գերմանական մի ֆոնդ էլ՝ մոտ 35,000 եվրո, որի շնորհիվ երեխան անցել է քիմիաթերապիայի վեց փուլ, ուռուցքի և ախտահարված լիմֆատիկ հանգույցների հեռացման վիրահատություն։
Մինչ ծնողները զբաղված են գումար հանգանակելով, Արեգն անհամբեր սպասում է մարտի 10-ին, երբ տոնելու է իր չորրորդ տարեդարձը, պատրաստվում է Զատիկին, ձու է ներկում, խաղում է իր սիրելի լեգոներով, ու երազում է առողջանալ ու հետ գալ իր Հայաստանը, քանի որ անչափ կարոտել է իր տունն ու քրոջը։

Арег: история одной борьбы
Нажимаю на кнопку видеовызова, и на экране мобильного телефона сразу появляются мои герои – Анна и ее 4-летний сын Арег, потерявший из-за химиотерапии свои красивые волосы.
12 сентября 2017 г. в детском медицинском центре “Арабкир” были проведены обследования, после которых родителям сообщили, что у их сына нейробластома. Все началось внезапно, в августе 2017-го. Во время отдыха на море у ребенка поднялась температура, он начал потеть, а потом не смог ходить. Из аэропорта Арег сразу оказался в больнице.
В Армении врачи заявили: торопитесь, у вас мало времени, нужно срочно начинать лечение.
Родители Арега люди сильные. Отец, Арменак, с детства привык бороться с жизненными трудностями. В семилетнем возрасте он потерял зрение, но, несмотря на это, учился в обычной школе, поступил в институт, получил специальность юриста. Потом создал семью, стал одним из основателей армянского стартапа HelloSim, вызывая у всех восхищение своей эрудицией и стремлениями.
18 сентября Анна и Арменак привезли мальчика в больницу “Униклиник” в немецком городе Кёльн, где находится центр по изучению нейробластомы под руководством профессора Бертольда. Здесь разработаны протоколы лечения этого вида рака. В больницу семья приехала вечером. Везде царила тишина, и казалось, что надеяться на помощь не следует. Между тем организм ребенка был обезвожен, и ему срочно требовалась медицинская помощь. Неожиданно дверь открылась, и дежурный врач начал давать указания сотрудникам. При этом от родителей потребовали внести предоплату, поскольку Арег приехал из-за границы и не имел медицинской страховки.
С этого дня немецкие врачи начали проводить обследования, потом был составлен план лечения, который включал несколько этапов химиотерапии, трансплантацию костного мозга и т.д. Однако основная трудность для семьи заключалась в изыскании финансов.
“Мы привыкли говорить, что самое дорогое – это человеческая жизнь. Но когда врачи называют цифры – полмиллиона евро для химиотерапии, иммуннотерапии, ты уже не знаешь, что продать - дом, машину, чтобы спасти своего ребенка. Но хотя бы видишь, что они делают все, чтобы спасти ребенка. Сейчас, по прошествии нескольких месяцев, уже есть большой прогресс. Лечащий врач, профессор Торстен Зимон, который руководит отделением, видит положительные и обнадеживающие подвижки. К сожалению, в Армении при получении курса химиотерапии больных не обспечивают даже самыми необходимыми препаратами. А больничные условия и отношение врачей нельзя даже сравнивать. В Кёльне делается все возможное и невозможное, чтобы атмосфера в отделении была положительной, чтобы ребенок, приходя на очередной сеанс химиотерапии, говорил: “Ур-р-ра! Идет в мою любимую больницу”. И хотя каждый родитель отдал бы все, чтобы необходимости в этом не было, тем не менее большое облегчение видеть, что твой ребенок не ассоциирует больницу с болью, с местом, где ему делают больно. Он идет туда, как в детский сад, где есть игровая комната, играющая с ним и другими детьми любимая Беата, а также очень любимые, доброжелательные и профессиональные медсестры и врачи”,- говорит Анна.
Очередной счет на 100 тысяч евро, которые необходимо заплатить до 15 марта для проведения последнего курса химиотерапии и трансплантации костного мозга, был получен вчера. Сейчас родители пытаются через Интернет собрать эту сумму, найти фонды.
Нужно отметить, что с начала лечения с помощью тысяч добрых людей семья уже заплатила 90 тысяч евро. Один немецкий фонд перечислил около 35 тысяч евро, благодаря чему ребенок прошел шесть этапов химиотерапии, перенес операцию по удалению опухоли и пораженных лимфоузлов.
Пока родители заняты изысканием суммы, Арег с нетерпением ждет 10 марта, чтобы отпраздновать свой четвертый день рождения. Он также готовится к Пасхе, красит яйца, собирает свой любимый лего и мечтает поправиться и вернуться в Армению, так как очень соскучился по дому и сестренке.