Արսեն Արծրունին առավոտից երեկո զբաղված էր մտավոր աշխատանքով
Երեք ամսից կավարտեմ Հայ-ռուսական Սլավոնական համալսարանը: Հիմա գրում եմ դիպլոմային աշխատանքս: Հարազատներս համալսարանի գրադարանից, գրախանութներից, համացանցից շատ գրքեր, նյութեր, գիտական հոդվածներ են ուղարկել ինձ: Գրում եմ օրինական ուժ ստացած քրեական գործերի վերաբացման տեսական ու պրակտիկ կողմերի մասին:
Երբ 5 տարի առաջ դարձյալ հարազատներս բուհ ընդունվելու կապակցությամբ համակարգիչ բերեցին ինձ համար: Ինձ թույլատրվեց՝ որպես ուսանող, հետո նաև՝ «Հետքի» բանտային թղթակից, օրական երեք ժամով հատուկ սենյակում օգտվել համակարգչից: Անկեղծ ասած, չգիտեի՝ ինչպես օգտվել այդ սարքից: Կարդալով համակարգչի տեխնիկական անձնագիրը` ինքնուրույն էի կատարում միացումները`մոնիտորի, ստեղնաշարի, մկնիկի, պրոցեսորի, հետո էլ փորձում էի հասկանալ, թե որ նշանն՝ ինչ հրահանգ է կատարում: Այսինքն` զրոյից սովորում էի այն, ինչ այսօր գիտի յուրաքանչյուր առաջինին դասարանցի:
Աշխարհը առաջ է գնում, հատկապես արագ տեմպերով զարգանում են համակարգչային տեխնոլոգիաները: Այսօր աշխատանքի ընդունվելու համար գրեթե յուրաքանչյուր ոլորտում պահանջվում են նաև համակարգչից օգտվելու հմտություններ: Իսկ բանտերում դեռ անցած դարից մարդիկ կան: Երբ ինձ ազատազրկեցին, այսպիսի համակարգիչներ չկային: Միգուցե սրանց «նախապապերն» էին: Այն էլ՝ մասսայական չէին օգտագործվում: Իսկ հիմա գիտեմ, որ բոլոր տներում հեռուստացույցների նման կան նաև համակարգիչներ: Անհրաժեշտ է, որ դատապարտյալները, հատկապես անցած դարից բանտերում գտնողները, ժամանակակից աշխարհին համահունչ ապրելու հնարավորություն ունենան:
Հետևում եմ Արսեն Արծրունու ճակատագրին: Նա 23 տարի ազատազրկված է: Անգամ 3 տարի առաջ կարող էր պայմանական վաղաժամկետ ազատվել: Բայց, ինչպես մյուս մոտ 30 նախկին մահապատժի դատապարտյալները, պայմանական չի ազատվել: Այժմ այդ գործը վերաքննիչ դատարանում է:
Արսենի հետ մոտ կես տարի նույն խցում ենք ապրել: Իմ աչքերով եմ տեսել նրա կենցաղը: Առավոտից երեկո ընթերցանությամբ էր զբաղվում, գրառումներ կատարում, զբաղվում մտավոր աշխատանքով, մի խոսքով՝ ժամանակը խելամիտ էր օգտագործում:
Արսեն Արծրունին դեռ 2006 թ.-ին «Նուբարաշեն» բանտում իր համառ պայքարով հասավ նրան, որ ադմինիստրացիան հատուկ սենյակ տրամադրեց, որտեղ նա մի խումբ ցմահ բանտարկյալների, այդ թվում ինձ, դասավանդում էր անգլերեն լեզու: Ցավոք, դա տևեց ընդամենը մի քանի ամիս:
2006-ին նաև Արսեն Արծրունու ընտանիքի միջոցներով կահավորվեց սպորտային սենյակը:
Արսենը նաև առաջինն էր, ով բուհ ընդունվեց, ինչով լավ օրինակ ծառայեց հետագա ուսանողներիս համար: Այստեղ՝ բանտում, արդեն ցմահ բանտարկյալ չորս ուսանող կա: Արսենը հոգեբանություն էր ուսումնասիրում, հատկապես ցմահ ազատազրկվածների վիճակը երկարատև ազատազրկման պայմաններում: Նրա օրինակով ևս մեկ ցմահ բանտարկյալ է այսօր հոգեբանություն սովորում:
Ես էլ առաջինն եմ, որ ընտրեցի իրավագիտությունը: Արդեն ասել եմ, որ մի քանի աշխատակիցներ փորձում էին ինձ հետ պահել հենց այս`իրաբաբանության ոլորտի իմ ընտրությունից՝ լավ հասկանալով՝ շուտով սկսելու եմ խոսել նաև գրագետ իրավաբանական լեզվով… հուսով եմ՝ իմ օրինակով էլ բանտարկյալներ կլինեն, որ իրավագիտության ֆակուլտետներ կընդունվեն:
Իմ հոդված-նամակներում պարբերաբար անդրադառնում եմ պատժի նպատակներին և հատկապես շեշտում եմ ուսման ու աշխատանք ունենալու կարևորությունը: Սա միայն իմ կարծքիը չէ, բայց այդ հնարավորությունները պիտի տրվեն մարդուն, պետք է դա առաջնահերթ լինի պետության համար:
Այս ամենի մասին գրել եմ նաև կուրսային աշխատանքիս մեջ, որտեղ ներկայացրել եմ զարգացած իրավական երկրներ փորձը: ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Ճապոնիայում, եվրոպական երկրներում ազատազրկման գրեթե առաջին օրերից պետությունն աշխատանք է առաջարկում ազատազրկվածին, պայմաններ է ապահովում, որպեսզի նա մասնագիտական հմտություն ձեռք բերի: Նախևառաջ աշխատող մարդը կարողանում է ինքնուրույն հոգալ իր տարրական պահանջները, բացի այդ, լավ աշխատելու պարագայում կարողանում է օգտակար լինել նաև իր ընտանիքին: Օրինակ՝ Գերմանիայում բանտարկյալի աշխատավարձի զգալի մասը կուտակվում է իր բանկային հաշվեհամարին: Ազատվելուց նա արդեն կլորիկ գումար է ունենում, որպեսզի առաջիկա ժամանակներում ապրուստի խնդիր չունենա, մինչև աշխատանքի դասավորվի:
Իսկ ի՞նչ է կատարվում հայաստանյան բանտերում ու գաղութներում: Հազարավոր հասուն տղամարդիկ հիմնականում մատնված են անգործության՝ ուսումը թանկ հաճույք է, իսկ աշխատանք մեծ մասամբ չկա:

By Mher Yenokyan: Hetq’s Correspondent at Nubarashen Prison
I’m set to graduate Yerevan’s Russian-Armenian (Slavonic) University in three months. I’m now writing my diplomatic work. My friends and family are sending me all sorts of books and other material culled from bookstores, libraries and the internet.
I’m writing about the theoretical and practical aspects of reopening criminal cases.
When I entered university five years ago, my relatives brought me a computer. I was allowed three hours a day to use it; first as a student, and then as a special correspondent for Hetq.
But, I must confess, I had no clue how to use the machine. I set it up – the monitor, keyboard, mouse and processor – by following the instruction manual. I then experimented with the keys, seeing what each one did. From zero, I was slowly learning what each first grader takes for granted today.
The world moves forward every day. Computer technologies advance at a fast clip. Computer skills are a must for job seekers in almost all sectors.
In our prisons, however, you can encounter people still living in the 19th century. When they stripped me of my freedom, the computers were rudimentary and not widely used. Computers today can be found in all households, just like TVs. Those of us behind bars, especially those still living in the past century, must be given the chance to catch up with the modern world.
I follow the case of Arsen Artzrouni. He’d been imprisoned for 23 years. He could have been conditionally released three years ago. But like the other thirty prisoners originally sentenced to death, he wasn’t released. The case is now at the appeals court.
I lived with Arsen in the same cell for six months. I saw how he lived. He read from dawn till dusk, taking notes. He used his time wisely.
Arsen’s relentless struggle with the Nubarashen prison administration paid off. In 2006, he was allocated a room where he would teach English to the lifers; including me. Sadly, those lessons only lasted a few months.
Arsen was the first to be acted to university and served as a great example to us future students. Today, in Nubarashen, there are four lifers enrolled in a university course.
Arsen was studying psychology and was interested in studying how prison conditions affected the longevity of those serving life sentences. One of the four lifers has followed Arsen’s example and is majoring in psychology.
I’m the first in my family majoring in law. I hope that others will follow my example and pursue law degrees.
In my articles I periodically write about the objectives of punishment, stressing the importance of an education and having a job. This isn’t just my opinion. People must be given these opportunities, and these things must be our government’s paramount concern.
I have written about all this in my course work, presenting the track record of developed states. From the first day of imprisonment, in the U.S, Japan, Canada or Europe, the state offers convicts some type of work and the chance to acquire job skills.
In Germany, a large part of a convict’s salary is deposited in a bank account. When released, the convict will have an emergency fund to live on until finding permanent work.
In Armenia’s jails and prisons, thousands of grown men mostly drift through the hours and the days with little to do.