Տուսկը և Յունկերը շնորհավորել են Սերժ Սարգսյանին՝ վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը համատեղ շնորհավորական ուղերձ են հղել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Սերժ Սարգսյանին:Այս մասին հայտնում է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքը:
Ուղերձ մեջ մասնավորապես նշված է ․
Ցանկանում ենք շնորհավորել Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ: Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև հարաբերությունները ամրապնդվել են 2017թ. նոյեմբերի 24-ին ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի և անցած փետրվարին ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության առաջնայնություններ փաստաթղթի ստորագրմամբ:
Ակնկալում ենք շարունակել Ձեզ հետ համագործակցությունը Ձեր նոր պաշտոնում, մասնավորապես նոր Համաձայնագրի իրականացման, ներառյալ՝ ժողովրդավարության հետագա ամրապնդման, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ: Այս համատեքստում, մենք հավատացած ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները ամեն ինչ կանեն հարգելու քաղաքացիների՝ հավաքների ազատության իրավունքի իրացումը խաղաղ եղանակով և օրենսդրությանը համապատասխան:
Վերջում, մենք ապավինում ենք Ձեր շարունակական դրական ներգրավվածությանը Արևելյան գործընկերության շրջանակներում, ինչպես նաև մեր ընդհանուր ջանքերին՝ միտված անվտանգության, կայունության, ժողովրդավարության և բարեկեցության ամրապնդմանը Հայաստանում, ինչպես նաև ողջ տարածաշրջանում»:

Совместное поздравительное послание премьер-министру Сержу Саргсяну от председателя Европейского Совета Дональда Туска и председателя Европейской Комиссии Жан-Клода Юнкера
Мы хотели бы поздравить Вас с избранием на пост премьер-министра Республики Армения. Отношения между Европейским союзом и Арменией укрепились с подписанием 24 ноября 2017 года Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между ЕС и Арменией и в прошедшем феврале - подписанием Приоритетов партнёрства ЕС-Армения.
Мы рассчитываем на дальнейшее сотрудничество с Вами в вашей новой должности, особенно в отношении воплощения в жизнь нового Соглашения, в том числе в целях дальнейшего упрочения демократии, укрепления верховенства закона и защиты прав человека. В этом контексте мы верим, что власти Армении сделают всё, чтобы уважать право граждан на свободу собраний мирным путём и в соответствии с законом.
Наконец, мы рассчитываем на Ваше дальнейшее позитивное участие в Восточном партнёрстве и на наши совместные усилия по содействию безопасности, стабильности, демократии и процветанию Армении и более широкого региона.